Hlavní obsah

Přes ikonický most do Skane, na kouzelný jih Švédska

5. 12. 2016, 14:49
Právo, Kateřina Lefebvre

Na severu neprostupné lesy, kde žije spousta sobů a medvědů, na jihu nic zas tak zvláštního – tak si představují Švédsko Středoevropané. Tato severská země však může nabídnout více, než vůbec tušíme.

Foto: Profimedia.cz

Most přes úžinu Öresund je technologický skvost, inspiroval i dánsko-švédskou kriminálku Most.

Článek

Zážitek je už samotný příjezd do Švédska. Od roku 2000 jej spojuje s dánským ostrovem Sjalland pevný most, dlouhý 12 kilometrů, který přechází na umělém ostrově v tunel v délce 3,5 kilometru. Ten vede v průměru deset metrů pod mořským dnem.

Samotný most nazvaný dle úžiny, kterou překlenuje, Öresundský, je dlouhý 7845 metrů, a piloty, na nichž je zavěšený, jsou vysoké 204 metrů. Čtyřproudová dálnice vede průměrně ve výšce 57 metrů nad hladinou, ale ještě pod ní je další úroveň mostu se železnicí. Skoro čtyřicet let trvající přípravy stavby tohoto unikátního spojení se vyplatily – denně tudy projede deset tisíc aut a 280 vlaků.

Tato část země je vyhledávaným místem pro rekreaci a odpočinek

Na Švédské straně končí most v městečku Lernacken v kraji Skane. Jeho území je nejjižněji položené ze všech jednadvaceti švédských krajů a překrývá se s územím stejnojmenné historické provincie.

Na rozloze 11 034 kilometrů čtverečních byste marně hledali hory — nejvyšší bod Magleröd dosahuje 212 metrů nad mořem, ale i tak je tato část země ležící u Baltského moře a úžiny Öresund vyhledávaným místem pro rekreaci a odpočinek. Nachází se tu mimo jiné tři národní parky a více než dvě stě zámků.

Multikulturní Malmö

Správním střediskem provincie Skane je multikulturní město Malmö. S 318 107 obyvateli, z nichž třetinu tvoří přistěhovalci, patří k nejprůmyslovějším místům ve Skandinávii a společně s východně položeným Kristianstadem je sídlem správních úřadů kraje.

Založeno bylo roku 1275 jako opevněné přístaviště patřící arcibiskupovi z Lund a původně se jmenovalo Malmhaug, tedy „hromada štěrku“. Díky rozmachu podnikání s německými hanzovními městy (především prodejem sleďů) se tehdy ještě dánské sídlo rychle rozrůstalo, a tak mohla vzniknout spleť uliček měšťanských domů, která tvoří základ takzvaného Gamla staden, tedy Starého města.

Foto: Profimedia.cz

Velkému náměstí v Malmö dominuje nádherná radnice ze 16. století.

To sestává ze tří velkých náměstí ohraničených vodním kanálem. Takzvanému Stortorgei, tedy Velkému náměstí, dominuje socha krále Gustava, který v 17. století připojil Roskildským mírem toto území ke Švédsku. K nejkrásnějším domům na tomto náměstí patří radnice z roku 1546 a dům německého imigranta Jörgena Kocha, zvaný Kockska Huset, který se stal starostou města a velmi jednoduše zbohatl tím, že převzal kontrolu nad městskou mincovnou.

Jen kousek odtud leží náměstí Lilla Torg, obklopené příjemnými restauracemi, i náměstí Gustava Adolfa, v jehož centru se nachází autobusové nádraží.

Foto: Profimedia.cz

Pevnost Malmöhus založil roku 1437 král Erik VII. Pomořanský.

Přes hřbitov na jeho jižní straně se lze dostat do nádherného parku Slottsparken, jehož centru vévodí Malmöhus. Tuto pevnost založil roku 1437 král Erik VII. Pomořanský, který městu také věnoval erb.

Od 16. století sloužila jako sídlo dánských králů a až do roku 1914 jako vězení. Dnes jsou zde umístěna různá muzea — navštívit můžete městské muzeum, dokumentující vývoj osídlení, muzeum umění, ale i akvárium a terárium.

Foto: Profimedia.cz

Nejvyšší budova ve Skandinávii Turning Torso dosahuje 190 metrů.

Moderní protějšek starého města představuje nejvyšší budova ve Skandinávii, Turning Torso, dosahující 190 metrů. Záměrem architekta Santiaga Calatravy bylo, aby stavba budila dojem, že se otáčí. Z toho pochází i její název.

Klid od ruchu třetího největšího švédského města hledají jeho obyvatelé na umělé pláži Ribersborg, vzdálené jen dva kilometry od centra. Na této „švédské Riviéře“ byly už roku 1898 otevřeny lázně a obyvatelé Malmö milují i rodinné zábavní centrum Folkets Park, v němž se kromě lunaparku nachází i malá farma a pavilón plazů.

Za procházkami, jachtami i koupáním

Většina Švédů se však za odpočinkem vydává na druhý konec jižního pobřeží k městečku Sandhammaren, vzdálenému 85 kilometrů.

Místní nekonečné pláže o délce skoro 50 kilometrů jsou nejlepší a nejznámější v celém Švédsku. Jemný bílý písek obklopený borovicovými lesy a písečnými dunami vybízí k dlouhým procházkám a během slunečných červencových dnů i ke koupání.

Foto: Profimedia.cz

Jemný bílý písek na plážích Skane láká za slunných dnů návštěvníky ze širokého okolí.

O to více je nutné si dávat pozor na nebezpečné mořské proudy, na něž doplatilo mnoho plavců i lodí. Jen kousek od pobřeží se nachází největší hřbitov vraků ve Švédsku, za nímž stojí nejenom věčné přesouvání písku, ale i piráti, kteří lákali lodě falešnými světly na mělčiny. Jako orientační bod pro jachtaře dnes slouží maják, který tu roku 1862 postavil slavný stavitel majáků Nils Gustaf von Heidestam.

Mnoho turistů se vydává v Ystadu po stopách románového detektiva Kurta Wallandera

Třicet metrů vysoká konstrukce je otevřená pro návštěvníky a nabízí úchvatný rozhled po okolí. V těchto místech lze také najít nejstarší švédskou stanici záchranných člunů, která byla zřízena v roce 1892. Jestliže se vám nepodaří během horkých slunných dnů zaparkovat auto poblíž Sandhammarenu, pokračujte dále na východ směrem na Backakra. Když tam odbočíte k moři, určitě místo najdete.

Pro milovníky nudismu je určena pláž kousek od Hagestadu. Není však značená a na cestu je nutné se doptat.

Ystad proslavil spisovatel

Jižní pobřeží Švédska nabízí kromě pláží i mnoho dalších zajímavostí. Za návštěvu stojí například městečko Ystad s necelými 20 000 obyvateli. Najít tu lze nejen jeden z nejlepších příkladů švédské cihlové gotiky, kostel sv. Panny Marie z první poloviny 13. století, ale také jeden z nejlépe dochovaných středověkých klášterů ve Švédsku Grabröderklostret, který patřil řádu františkánů a v němž dnes sídlí městské muzeum.

Ystad proslavil autor detektivek Henning Mankel, který sem umístil děj svých bestsellerů Mrtví ve člunu, Pyramidy, Firewall, O krok pozadu a dalších. Mnoho turistů se vydává po stopách jeho policisty Kurta Wallandera, aby na vlastní oči viděli obchody, restaurace i domy, v nichž se odehrávají oblíbené příběhy. Povinnou zastávkou je cihlový dům na ulici Mariagatan č. 10, v němž detektiv bydlel.

Foto: Profimedia.cz

Městečko Ystad proslavil autor detektivek Henning Mankel.

Největším lákadlem celého jižního pobřeží Švédska je však nejlépe zachovaná menhirová stavba v celé zemi. Nad malebným rybářským přístavem vesnice Kaseberga bylo postaveno 59 balvanů, které i přes mnohé archeologické výzkumy vyvolávají množství otázek. Útvar zvaný Ales Stenar nebo také loď, má délku 67 metrů a šířku 19 metrů. [celá zpráva]

Přestože v kraji Skane žije jen něco přes milión obyvatel, pochází odtud mnoho světoznámých osobností. Kromě dvorního astronoma císaře Rudolfa II. Tychona Braha, se tu narodil vynálezce Tetra Paku Ruben Rausing a pochází odtud i fotbalisté Henrik Larsson a Zlatan Ibrahimović.

Reklama

Související témata:

Výběr článků