Hlavní obsah

Ára - Divoká dcera Rýna

10. 9. 2015, 9:00
Novinky, Německá turistická centrála/Publicis Prague

Na východním břehu Rýna se do pevniny zařezává údolí řeky Áry (Ahr), romantiky nazývané „divoká dcera Rýna“. Její půvabné asi 35 kilometrů dlouhé údolí lemují strmé skalní útesy, révou osázené slunečné svahy a hustě zalesněné kopce na severu. Pokud je Rýn zaslíbenou řekou bílého vína, je Ahr tímtéž pro víno červené. Pěstují se zde tradiční odrůdy červených hroznů Spätburgunder, jedinečné díky místnímu mikroklimatu minerálních pramenů, v nichž se lze i koupat (Bad Neuenahr).

Foto: Archiv Ahrtal

Vítejte v romantickém údolí řeky Áry.

Článek

K nejpůvabnějším místům v údolí patří středověké městečko Ahrweiler, za jehož hradbami se tyčí strmé vinice s červenými hrozny, protkané stezkami pro pěší, restauracemi a ubytovacími hostinci. Nezapomeňte však při procházce vinicemi navštívit obrovskou římskou vilu z 5. století (Villa Rustica), která byla nedávno objevena při stavbě silnice z Ahrweileru. Právě zde leží počátek úctyhodné německé vinařské tradice, započaté před 1500 lety.

Foto: Archiv Ahrtal

V údolí řeky Áry se daří červené révě

Bad Neuenahr

Milovníci lázeňské pohody mohou po výletu vinnými stezkami odpočívat v městečku Bad Neuenahr. To plnilo v 19. století úlohu módních lázní, jak prozrazují četné budovy z období belle époque. Lázně však nezaostávaly ve vývoji a velkorysé termální koupele jsou přitažlivé nejen pro ty, kdo pečují o své zdraví, ale i pro ty, kdo si chtějí vychutnat příjemně temperované kryté i otevřené bazény, vířivky a podobně. Léčivá minerální voda, která pramení v hloubce 359 m, se složitě filtruje a průběžně se přivádí do čtyř velkých nádrží. Voda dosahující teploty 28 až 37 °C se v nádržích neustále vyměňuje.

Jak dokazují jiné nálezy z Villy Rustica, již Římané dokázali docenit význam slunných svahů v blízkosti středního toku řeky Ára a byli to pravděpodobně oni, kdo tu začali pěstovat vinnou révu. Kdo by se chtěl seznámit s historií kultury vína v údolí, měl by navštívit AhrWeinForum v Ahrweileru. Vystavené exponáty – nářadí, poháry, sakrální umění k tomuto tématu, násosky na víno, dokumenty – podávají svědectví o historii vína od 8. do 21. století.

Ahr je se svými 522 hektary vinic jednou z nejmenších a nejsevernějších německých vinařských oblastí, přesto však nelze vína, která odtud pocházejí, podceňovat. Mikroklima svahů obrácených převážně k jihu bývá v letních měsících téměř středomořské. Místní vinaři pracují od rána od pěti hodin do jedenácti a potom opět až po 16. hodině odpoledne, protože v poledne je horko téměř nesnesitelné. Břidlice a drobivá půda, skály a suché zdivo se během dne silně zahřívají a v noci předávají své teplo vinné révě. Úzké údolí chrání před přílivem studeného vzduchu od severu. S výhodnými klimatickými podmínkami se již řadu let spojuje ctižádost mladé vinařské generace.

Foto: Archiv Ahrtal

V údolí řeky Áry se daří červené révě

Výsledkem jsou nejen vína oblíbená při přátelském posezení, ale i červená a bílá vína zajímavá pro znalce. Nejpěstovanějšími druhy jsou pozdní burgundské a modrý Portugal, ale i vzácnější rané burgundské nebo ryzlink.

Výsledkem jsou nejen vína oblíbená při přátelském posezení, ale i červená a bílá vína zajímavá pro znalce. Nejpěstovanějšími druhy jsou pozdní burgundské a modrý Portugal, ale i vzácnější rané burgundské nebo ryzlink.

Nejkrásnější zážitky nabízí údolí červených hroznů při putování mezi vinicemi, kdy se před návštěvníky otevírají stále nové výhledy do krajiny. Kdo si však pro svou cestu za vínem zvolí zlatý říjen, neměl by očekávat poklidný pobyt. Právě na podzim do údolí řeky Ára směřuje téměř půldruhého miliónu návštěvníků. Turistická trasa – vyznačená červenými hrozny – vede v délce 35 km po pahorcích a výšinách, podél charizmatických vinařských usedlostí, umístěných většinou uprostřed vinohradů. Na svazích porostlých vinnou révou objeví pozorný poutník jména předních vinařů.

Milovníci vína mohou kapku vzácného moku ochutnat na známých i méně známých vinicích a mohou si tu i nějakou tu lahvinku zakoupit. I vinařská družstva v tuto dobu otevírají sklepy. Mayschoss-Altenahr, založené v roce 1868 jako první německé vinařské družstvo, patří v údolí červených hroznů k těm nejznámějším. Staré vinné sklepy navštíví každý rok půl miliónu milovníků vína. Každý z nich si tu může ochutnat nápoj vytvořený efektivním spojením moderní techniky a tradičních procedur zrání v dřevěných sudech.

Ahrweiler

Městečko Ahrweiler je hrdé na svou více než tisíc let starou tradici pěstování a výroby červeného vína. „Okrášlené svými starými zdmi, cimbuřími a věžičkami, olemováno vínem je to nejpůvabnější malé staroněmecké město, které jsem kdy viděl.“ napsal spisovatel Immermann. Pravda, takto nadšeně se o městě vyjadřoval v roce 1832, ale ten, kdo toto město staré jedenáct století navštíví dnes, zjistí, že starostlivá péče a pozorné restaurování dokázaly jeho ráz zachovat. Kromě přívětivých vináren a historických hostinců tu stojí kostel sv. Vavřince z roku 1269, první gotický síňový kostel v Porýní, s překrásnými freskami z pozdního období, na nichž jsou znázorněny motivy pěstování vinné révy a svatí ochránci. Městské hradby s branami, patronky čtyř městských čtvrtí – Maria, Uršula, Barbara a Kateřina, městský kostel, radnice, klášter a šlechtická sídla – to vše připomíná dobu, kdy Ahrweiler bylo ještě hlavním městem lázeňské oblasti

Foto: Archiv Ahrtal

Lanovka nad vinicemi

Slavnosti vína

Stejně jako na Rýnu, se i v údolí řeky Áry pořádají tradiční vinařské slavnosti. Trhy, procesí, koncerty a ohňostroje lákají milovníky červeného na ochutnávky a samozřejmě i na nákup vína. To vše v romantických kulisách historických městeček obklopených strmými svahy vinic. Není divu, že sem každoročně míří nejen znalci vína, ale i turisté.

Za návštěvu stojí např. rozsáhlé vinařské sklepy v  Mayschossu, tamní vinařské slavnosti začínají 3. října 2015 a probíhají po čtyři týdny. Informace najdete na http://www.rotweinwanderweg.de/feste/weinfeste-2015-nach-datum/.

Foto: Archiv Ahrtal

Navštivte region v období vinobraní

Slavnosti vína v půvabném středověkém městečku Ahrweiler letos stihnete o víkendu 11.– 13. 9. 2015 (www.ahrtal.de), v blízkém  Dernau od 25. do 28. 9. 2015.

Tip na dopravu

Z České Republiky se do této vinařské oblasti (letiště Bonn/Kolín nad Rýnem) dostanete rychle a levně letecky s Germanwings, více informací na www.germanwings.de. Z Bonnu je do údolí řeky Ahr frekventované vlakové spojení.

Související témata:

Výběr článků