Článek
Plány na vytvoření Radotínských lagun vznikly už v roce 2008. Nejprve měly být dvě, postupně jen jedna. Podle kritiků šlo tehdy pouze o zástěrku na velkoplošnou těžbu štěrkopísku poblíž soutoku Vltavy s Berounkou. Dnes je tu celkem pět malých jezer. Čtyři jsou součástí golfového hřiště, páté ale slouží veřejnosti jako přírodní koupaliště.
„Dostal jsem tip od kamaráda, tak jsme sem vyrazili s partnerkou a jsem spokojený. Vypadá to tady jako na venkově, přitom jsme sem dojeli autem z Prahy 4 asi za čtvrt hodiny,“ pochvaloval si na pláži muž, který se představil jako Honza, a přinesl s sebou i vlastní nafukovací paddleboard. Za chvíli už se se ženou projížděl po vodní hladině, která je takto přístupná sice už druhé léto, ale lidé ji teprve objevují.
Zážitkový areál s řadou akcí
Areál s maximální kapacitou 220 návštěvníků a cenou vstupného 150 korun za dospělou osobu rozšiřuje nabídku pražského přírodního koupání vedle oblíbených biotopů Lhotka nebo Radotín, Hostivařské přehrady či Motolského rybníka. Předností je, že se člověk stále nachází v Praze a dojede sem i linkovým autobusem do městské části Lipence, ale zároveň je pocitově mimo město.
Z jedné strany se táhnou zalesněné kopce Radotína s vilkami a chatami dál směrem do Černošic, na druhé straně se zvedají kopce kolem vysílače Cukrák a dál směrem na Brdy. Od pláže se návštěvník kouká přes hladinu do přírody, jen při otočení zpět je vidět panorama Prahy s maličkými paneláky na obzoru.
„Koupaliště vzniklo na místě bývalé těžby štěrkopísku jako přírodní wellness před dvěma lety s rozšířením golfového areálu, pod který spadáme. Kromě koupání pro veřejnost se tady konají i svatby a pořádají firemní teambuildingy a komunitní akce,“ svěřil se na pláži David Škop, šéf projektu Jezero.ooo.
Jezero v Lipencích je podle něj více zážitkovým areálem než jen přírodním koupalištěm. Přes prázdniny patří mezi lákadla třeba hudebně–taneční stan, v zimní sezoně zase otužování.
„Areál máme rozdělený na dvě části. První částí je hned za vstupem veřejný prostor s pláží, stánky s občerstvením a sprchami. Neveřejná část nabízí takzvané tiny housy, které využíváme jako ubytovací zázemí,“ podotkl Škop.
Ukázal na přízemní stavby s terasami hned u vody nebo opodál v travinách na obytné posedy a doplnil, že areál spadá pod investiční společnost Natland a jeho Prague City Golf.
„Chceme zachovat přírodní ráz místa, kultivujeme ho v souladu s okolím. Nikdy tu nebude anglický trávník jako na blízkém golfu. Působíme i komunitně, takže tu pořádáme také akce pro děti. Před prázdninami je to pálení školní aktovky, na září máme zase naplánovanou jezerní olympiádu,“ dodává.
Zájemci si zde mohou půjčit paddleboardy, kromě dětského hřiště je tu i velké ohniště a nové hřiště na plážový volejbal.