Hlavní obsah

Lesníci vytvořili unikátní turistickou studánkovou aplikaci. Provází Lesnickým Slavínem

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Křtiny

Lesníci vytvořili pro milovníky přírody unikátní turistickou aplikaci do mobilního telefonu, která je provede formou hry po všech jedenapadesáti studánkách rozesetých po Lesnickém Slavíně. Nachází se v jižní a střední části Moravského krasu, a to mezi Brnem na jihu a Blanskem na severu. Některé studánky jsou slavné, jiné téměř zapomenuté.

Foto: ŠLP Křtiny

Studánku Trpaslíkův pramen u Brna-Soběšic udržuje už přes deset let ajťák Michal Říha.

Článek

„Jde o první soutěžní studánkovou turistickou apku v Česku. Představuje nejen slavné studánky, kam si chodí lidé léta v kanystrech pro vodu, ale ukážeme jim i neznámá místa,“ řekla Novinkám za tvůrce aplikace Petra Packová ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Doplnila, že některé studánky jsou ukryté v lesním porostu nebo v příkrých stráních.

Některé je nutné pracně hledat

Po stažení aplikace TourStories je nutné si vyhledat v návrzích putování Lesnický Slavín za vodou. K nejslavnějším studánkám patří například Ptačí svatyně u Adamova, Studánka Leoše Janáčka v Bílovicích nad Svitavou nebo Studánka Jana Doležala mezi brněnskými městskými částmi Soběšice a Útěchov. Dobrodruzi si užijí hledání zapomenutých studánek Floriánek u Rudice, Žabí studánky u arboreta ve Křtinách a studánky Pod jasanem u Olomučan.

Foto: ŠLP Křtiny

Studánka Ptačí svatyně u Adamova není jen cílem výletů, ale i setkání. Z vystoupení skupiny Bezobratři.

K mnohým studánkám se pojí nějaký příběh. Například o Trpaslíkův pramen mezi Brnem-Soběšicemi a Bílovicemi nad Svitavou pečuje již přes deset let ajťák Michal Říha. Studánka je zastřešená, vybavená popisem i hrníčky a vypadá jako z pohádky. U Studánky Jana Doležala je poměrně běžné spatřit nikoli lesní víly, ale běhající seniory s kanystry. Jezdí si do ní autobusy pro vodu a kanystry se snaží naplnit co nejrychleji, aby stihli další autobusový spoj.

Vodu doporučují lesníci nepít

Lesníci nedoporučují vodu ze studánek pít. Napájeny jsou povrchovou a nikoli podzemní vodou. I když se ke kvalitě vody udělá hygienický rozbor, výsledky jsou platné jen pro čas, kdy byly vzorky odebrány. Povrchová voda může být znečištěna tlejícím dřevem či výkaly zvířat.

Foto: ŠLP Křtiny

Mufloní studánka u brněnského Vranova

„Na druhou stranu například do Ptačí svatyně u Adamova si někteří lidé chodí pro vodu dlouhá desetiletí a zažívací problémy nemají. Asi jsou na tuto vodu zvyklí,“ doplnila Packová.

Foto: ŠLP Křtiny

Zrekonstruovaná studánka U Sasanky u Olomučan má velmi moderní vzhled.

Za každou objevenou studánku hráč získává body. Pro získání plného počtu bodů musí také napoprvé správně zodpovědět soutěžní otázku, která je součástí každého zastavení.

Základem úspěchu je nasbírat alespoň 50 bodů. Po dosažení této bodové hranice si mohou soutěžící vyzvednout první část drobné odměny na recepci zámeckého hotelu ve Křtinách.

Další odměny čekají na soutěžící po překročení hranice 100, 150 a 200 bodů. Nabízí se ale i další varianta vytrvat až do konce hry, navštívit všech 51 studánek a získat odměnu v plné výši.

Foto: ŠLP Křtiny

Vpravo známá studánka Pod Novým hradem, vlevo pomník lesníka mysliveckého spisovatele Josefa Žalmana

Aplikaci vytvořil školní lesní podnik, který působí při brněnské Mendelově univerzitě, k nedávnému stému výročí od svého založení.

Lesnický Slavín je rozlehlá lesní oblast, v níž nejslavnější lesní hospodáře, ale i umělce opěvující přírodu připomíná 90 památníků, 51 studánek a 60 okrasných palouků. Vznikat začal již ve dvacátých letech minulého století.

Výběr článků

Načítám