Hlavní obsah

Když se cesta na letiště zvrtne. Dovolenou mohou pokazit i naprosté banality

4:56
4:56

Poslechněte si tento článek

Možná si říkáte, že cestou na letiště se toho moc pokazit nedá. Ale opak je pravdou a největší problémy často působí ty nejbanálnější věci. Nikdy totiž nevíte, jaká bude situace na silnici, a zpoždění si v tomto případě nemůžete dovolit. Vyrazte proto raději dřív. Mnohem důležitější, než jestli máte plavky, které si přinejhorším můžete kdekoli koupit, je hlavně nezapomenout platné a správné doklady pro cestu do zahraničí.

Foto: Profimedia.cz

Na pražské letiště vyrazte raději s dostatečným předstihem.

Článek

Nejen z pokynů cestovních kanceláří k odletu nejspíš všichni tuší, že na letiště je vhodné dorazit alespoň dvě hodiny před plánovaným startem letadla. Letiště Praha na svých stránkách doporučuje dorazit preventivně raději dvě a půl hodiny před odletem.

O to více to platí, pokud na letiště nevyrážíte z Prahy a okolí, ale ze vzdálenějších domovů. Na silnici se totiž může stát leccos a byla by škoda přijít o vysněnou dovolenou kvůli dopravním zácpám či novým uzavírkám. Časová rezerva pro případ krize je proto zásadní.

Poté, co bezpečně a včas dorazíte na letiště, si na informačních tabulích ověřte, zda je odbavení na let už otevřené, a s příchodem k němu poté neotálejte. Na poslední chvíli se totiž tvoří fronty, a zmeškáte-li příslušné časové okno, může vám být odepřen nástup na let.

V tuto chvíli přicházejí na řadu cestovní doklady. Před každou cestou je vhodné důkladně prostudovat podmínky vstupu na území státu, do kterého letíte. Z terminálu 2 jsou odbavovány lety do zemí ze schengenského prostoru a z „jedničky“ mimo něj.

„Schengenský prostor zahrnuje všechny státy Evropské unie (a jejich zámořská území) vyjma Irska a Kypru. Do schengenského prostoru navíc patří Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko, které nejsou členy EU. Schengenský režim zaručuje volný pohyb osob, proto je nutné mít s sebou pouze doklad totožnosti (občanský průkaz) a nejsou potřebná žádná víza ani další povolení,“ stojí na internetových stránkách letiště Praha.

Během letů do zemí mimo schengenský prostor je třeba mít u sebe platný cestovní pas. Některé země sice umožňují vstup na občanský průkaz, ale jistota je jistota a s pasem se vám jen tak nestane, že při příletu narazíte na méně znalého pracovníka, pro kterého by to mohlo znamenat problém a pro vás nutné vysvětlování a zdržení.

Dbejte na platnost cestovních dokladů

„Většina států světa při udělování víz nebo při vstupní hraniční kontrole požaduje, aby doba platnosti pasu cizince přesahovala plánovanou dobu pobytu minimálně o 6 měsíců. Do těchto zemí nelze cestovat s pasy bez strojově čitelných údajů, které se vydávají s dobou platnosti na 6 měsíců. Informace o podmínkách cestování do jednotlivých států světa najdete na webových stránkách MZV,“ informuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Platnost pasu a cestovních dokladů celkově si proto raději pravidelně hlídejte. Výroba na poslední chvíli totiž přijde draho. A pozor: eDoklady nestačí.

Foto: Profimedia.cz

Odbavit se můžete i sami.

Čas na letišti můžete ušetřit i tím, že se předem na internetových stránkách letecké společnosti odbavíte sami. Kromě Self-Service Check-in můžete využít i Self-Service Bag Drop, samostatné odbavení zavazadel. Konkrétní možnosti ověřte předem u daných aerolinek.

Hladký průchod bezpečnostní kontrolou

Rychlý průchod bezpečnostní kontrolou rovněž zajistí drobná příprava předem. Tekutiny, které si necháváte v příručním zavazadle, musejí být v maximálně 100ml lahvičkách a celkový objem nesmí přesáhnout jeden litr. Musejí se zároveň vejít do jednoho uzavíratelného sáčku, který je k dispozici zdarma u kontroly.

Výjimku z tohoto pravidla tvoří dětská a speciální výživa potřebná pro dobu letu a nezbytné léky. Je však nutné je předložit k rentgenové kontrole mimo zavazadlo. Podobně jako elektroniku, kupříkladu laptopy, externí dobíječky apod. Vhodné je sundat i doplňky s kovem jako hodinky či pásky. Cennosti, léky, elektroniku a další důležité předměty přepravujte vždy v příručním zavazadle.

Pokud jste některé léky při shonu během balení zapomněli doma, nemusíte nutně zoufat. Loni byla ve veřejně přístupné části terminálu 2 po mnoha letech opětovně otevřena lékárna. Vše potřebné v ní můžete sehnat od pondělí do pátku mezi osmou hodinou ranní a šestou odpolední.

Pohodlné čekání

Co když jste úspěšně prošli odbavením a kontrolou a teď máte, protože jste dorazili raději dřív, dost času před nástupem do letadla? Ne každý chce procházet obchody či se občerstvovat v letištních restauracích.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Relaxační zóny nebývají plné a skýtají klid a větší pohodlí.

Obzvláště rodiny jistě ocení přítomnost speciálních místností pro rodiče s dětmi. Ty jsou vybavené přebalovacím pultem, koutkem na hraní, klidnou odpočinkovou zónou i kuchyňkou, kde lze ohřát dětskou stravu. Nacházejí se na terminálu 1 i terminálu 2. Následujte směrovky.

V areálu letiště jsou k dispozici i bezplatné sprchy a relaxační zóny. Na terminálu 2 je najdete ve 2. patře mezi prsty C a D. Zóna je otevřená 24 hodin denně a vejde se do ní až 100 cestujících, kteří mohou využít WiFi, zásuvky a pohodlnější sedačky. Obvykle je téměř prázdná a disponuje i odletovou tabulí a výtahem, kterým můžete sjet o patro níž k odletovým bránám.

Výběr článků

Načítám