Článek
Obec Hřensko, která soutěsku spravuje, usilovala o otevření turistického lákadla kvůli příjmům od turistů. O soutěsce měli zastupitelé původně jednat už v květnu, rozhodnutí tehdy ale odložili. Ve čtvrtek otevření jednomyslně schválili, pro bylo všech šest přítomných zastupitelů.
„Soutěska bude otevřená ve zkušebním režimu, to znamená, že tam zatím vpustíme maximálně padesát lidí denně, vstupenky bude možné zakoupit pouze v infocentru v budově obecního úřadu, a to pouze na ten den, kdy návštěvník přijde. Není žádný předprodej,“ informovala starostka Hřenska Kateřina Horáková (nez., zvolená na kandidátce Soutěsky věc veřejná, věc neprodejná).
První turisté se do soutěsky budou moci podívat v sobotu 19. července, už v úterý a ve středu 15. a 16. července ale obec otevře soutěsku pro místní obyvatele a podnikatele a 17. července se uskuteční slavnostní otevření pro pozvané hosty.
Edmundova soutěska patřila před velkým požárem v roce 2022 k hlavním turistickým lákadlům Českého Švýcarska. Na loďkách se tu projelo až 360 tisíc lidí ročně, třicet procent všech návštěvníků národního parku. Oheň ale přímo zasáhl stromy nad soutěskou. Některé padaly dolů, jiné visely nad přístupovou cestou.

Edmundova soutěska
Hlavním úsilí obce, které předcházelo čtvrtečnímu rozhodnutí, se proto týkalo zajištění bezpečnosti v soutěsce. Obec si nechala vypracovat posudky od dendrologa i geologa, s nimiž bude i dál spolupracovat. „Máme nastavená pravidla, že každý měsíc budou probíhat kontroly a po větším dešti nebo velkém větru tam proběhne extra prohlídka jak od dendrologa, tak i geologa,“ dodala Kateřina Horáková.

Edmundova soutěska
Správa národního parku České Švýcarsko v minulosti zveřejnila video, v němž upozorňovala, že by si pro přírodu v Edmundově soutěsce představovala více času a že nemůže garantovat bezpečnost, respektive to, že na soutěsku a stezku vedle ní, které patří Hřensku, nebudou padat z prudkého nestabilního svahu nad nimi kmeny a kameny.
Zhruba dvě stovky stromů a několik desítek nestabilních kamenů nechala Správa NP vytěžit a odstranit, aby tím snížila riziko pro pracovníky obce nebo Povodí Ohře. „Tato opatření umožnila obci najít kompromisní řešení a turisté budou moci do soutěsky vstoupit pod dohledem zkušených průvodců,“ uvedl mluvčí Správy národního parku Tomáš Salov.