Článek
Trasa hřebenovky navazuje na karlovarskou část na Božím Daru, přes Klínovec pak přechází v sedmi etapách územím Ústeckého kraje.
„Turistům nabízí nejkrásnější partie Krušných hor včetně výhledů z Meluzíny a Komáří vížky. Dále pohledy na rašeliniště, historické památky nebo unikátní Flájskou přehradu,“ vyjmenovala cíle Magdalena Fraňková, mluvčí Ústeckého kraje, který projekt realizoval ve spolupráci s Klubem českých turistů.

Hřebenovku zdobí na několika místech dřevěný hřeben jako její symbol.
Na trase byla instalována nová infrastruktura zahrnující informační tabule, přístřešky, mostky i odpočinková místa. Dřevěné symbolické hřebeny na hraničních bodech Klínovec a Petrovice by se podle mluvčí mohly stát oblíbeným místem k fotografování.
„Hřebenovka není jen o značkách v terénu, je to cesta, která propojuje historii, přírodu, krajinu i lidi. Je to návrat ke kořenům evropské turistiky a zároveň moderní produkt, který může přitáhnout nové návštěvníky,“ řekl při slavnostním otevření trasy u přístřešku Traverz hejtman Richard Brabec (ANO) a připomněl, že Ústecký kraj investoval od roku 2013 do projektu 1,4 milionu korun.

Jedna z útulen v Krušných horách, která nabízí možnost přespání.
Hřebenovka vychází z historické trasy takzvané Modré hřebenovky, která vznikla již v roce 1902 a ve své době byla nejdelší značenou turistickou trasou v Evropě. Trasu se podařilo přeložit z asfaltových cest na přírodní stezky, a to i díky vstřícnému přístupu Lesů ČR, obcí a soukromých vlastníků.
Hřebenovka Českým Švýcarskem se otevřela v dubnu 2023, měří 101 kilometrů. Vede od obce Petrovice na Ústecku přes skalní města Rájec a Ostrov na nejvyšší stolovou horu v zemi Děčínský Sněžník a dál do Děčína a Růžovým hřebenem do Hřenska, přes atraktivní místa v národním parku až po Šébr.