Hlavní obsah

Frýdlantský hrad a zámek mohou nově poznávat i méně pohybliví návštěvníci

2:28
2:28

Poslechněte si tento článek

Prázdninovou novinku pro imobilní návštěvníky nachystali na hradě a zámku ve Frýdlantu na Liberecku. Na nádvoří zámeckého komplexu nově zřídili minikino, kde si mohou lidé v rámci filmové projekce prohlédnout ty nejhezčí interiéry hradu a zámku, aniž by museli zdolávat množství schodů.

Foto: Národní památkový ústav

Zámek a hrad Frýdlant

Článek

„Na hradě a zámku Frýdlant jsme měli z hlediska návštěvníků se speciálními potřebami zatím pouze haptický model objektu a uvědomovali jsme si, že je třeba nabídku rozšířit. Frýdlant je hojně navštěvovaným objektem a registrovali jsme, že pro řadu osob je prohlídka náročná z důvodu množství schodů – a nemám na mysli pouze osoby na vozíčku, ale i třeba návštěvníky s berlemi, návštěvníky, které trápí pohybový aparát,“ okomentoval novinku Miloš Kadlec, ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ), správy na Sychrově. Proto ve Frýdlantu těmto osobám vyšli vstříc.

Foto: Národní památkový ústav

Minikino na frýdlantském zámku

„Budou se moci rozhodnout, zda chtějí prohlídku absolvovat, nebo počkají na zbytek skupiny či rodiny v našem novém kině. Nabídku mohou využít i rodiče s velmi malými dětmi,“ doplnil Kadlec.

Minikino vzniklo v rámci projektu Dotkni se historie, na kterém správa objektu spolupracuje se Spolkem přátel historických památek Frýdlantska. Ve zhruba 35minutovém dokumentu návštěvníci uvidí to nejhezčí z prohlídkových okruhů, respektive z interiérů hradu a zámku.

„Minikino je uzpůsobeno vozíčkářům, má nájezdovou plošinu. Kromě dvanácti míst k sezení počítá v předním prostoru s umístěním vozíku nebo kočárku. V provozu bude zatím během letních prázdnin od 10 do 17 hodin kromě pondělí, do budoucna bychom chtěli prostor obohatit i o haptické modely,“ vysvětlil kastelán Jiří Holub.

Památky jsou připravené i na nevidomé hosty

Možnost prohlídek či seznámení se s historií nabízí pro návštěvníky se speciálními potřebami na Liberecku i další památky. Například pro osoby imobilní je k dispozici výtah na hradě Grabštejn a bezbariérový okruh na Sychrově včetně bezbariérové toalety, haptické modely a knížky pro nevidomé či slabozraké jsou na vyžádání na Grabštejně, Lemberku a Sychrově.

Všechny památky ve správě Národního památkového ústavu nabízejí pro návštěvníky se získanou poruchou sluchu tištěný, uzpůsobený průvodcovský text. Na zámcích Slatiňany a Hrádek u Nechanic je základní prohlídkový okruh přeložen do českého znakového jazyka.

Na Pardubicku je zcela bezbariérový okruh, včetně výtahu, na hradě Kunětická hora, plošina je k dispozici na zámku Litomyšl, kompletně bezbariérový a s výtahem je hospitál Kuks a také jeho bylinková zahrada.

Výběr článků

Načítám