Hlavní obsah

Unikátní thajské národní parky: Točil se tu Rambo a vede jimi Železnice smrti

29. 12. 2012, 14:24

Pamatujete si na druhý díl Ramba? Spousta přestřelek a mrtvol, ovšem tahle řezničina se odehrávala v kulisách krásného prostředí thajských lesů. Zdejší krajina filmařům tak učarovala, že i část záběrů pro třetí díl natočili tady. A v poslední části se sem vrátili ještě jednou. Vůbec všechny thajské exteriéry si režiséři a producenti vybírají pro svá díla poměrně často.

Foto: ESO travel

Také ve vodách Phi Phi se proháněly hvězdy z Hollywoodu.

Článek

Sylvester Stallone by si v národním parku Khao Yai přišel na své před devadesáti lety, tehdy se uprostřed něj pro jeho odlehlost a neprostupnou přírodu skrývali opravdoví zločinci. Dnes už ale žádné vážné nebezpečí v oblasti nehrozí.

Na obloze létají barevné mraky

Mimo stříbrné plátno se v Thajsku opravdu nemusíte bát žádných masakrů. Vše, včetně pozorování divokých zvířat, probíhá bezpečně pod dohledem zkušených průvodců. Například při večerních prohlídkách z pozorovatelny nebo během nočního safari se v Khao Yai můžete pokochat bohatou faunou, občas se zde podaří spatřit i medvědy, slony nebo tygry.

Příroda byla hlavním tématem článku Okouzlující národní parky Thajska 

Foto: PhotoFusion

Na thajském pobřeží není nutné chodit do restaurace. Stačí si vyrobit prut a večeře už připluje sama.

Rudohlavý a vousatý, to není dvojice jdoucí na punkový koncert, jedná se o druhová jména papoušků, které tu krom mnoha dalších najdeme. Do Khao Yai se slétají početnější skupiny opeřenců než na jakékoli jiné místo v Thajsku. Pokud se tedy chcete pokochat pohledem na oblohu plnou pestrobarevného peří, v jihovýchodním cípu Asie nenajdete vhodnější místo.

Co nepřehlédnout v oblastech thajských národních parků?
Lopburi. Chrám Phra Prang Sam Yod plný opic. Ve znamení místních makaků se odehrává také každoroční festival.Damnoen Saduak. Na tomhle trhu si dávejte pozor, kam šlapete. Odehrává se totiž na vodě. Hladina se hemží kánoemi plnými zeleniny či rýže.Ko Samet. Ostrov jako z pohádky. Bílý písek, křišťálově čistá voda. Tohle při koupání na Máchově jezeře neuvidíte.

Za krvavou historií i klidnými plážemi

Jestliže vám něco říká název národního parku Sai Yok, pak jste patrně horlivý fanoušek historie či starých válečných filmů. Oblastí protéká řeka Kwai, podél níž vede nechvalně proslulá železnice. V extrémních podmínkách ji za druhé světové války stavěli zajatci.

Foto: ESO travel

Logistiku a prodej zboží pojímají trhovci v Damnoen Saduaku velmi jednoduše.

Obtížnou stavbu Železnice smrti nepřežily tisíce vojáků. Jejich obtíže dokumentují expozice v muzeu nechvalně proslulé dráhy.

Thajsko: moře, hotely, kuchyně, historie

Jestliže historii příliš neholdujete, podlehnete v Sai Yok spíše místním přírodním zajímavostem, ať už se jedná o krápníkové jeskyně nebo třícentimetrového netopýra, nejmenšího savce na světě. Mezi tím vším se dá projet na kánoi nebo na raftu.

Od nucených prací k vodopádům

Těžká práce a hluk při pokládání kolejí, to je přesný opak toho, co zažijete na ostrovech národního parku Mu Ko Chang. Největší ostrov Ko Chang patří v zemi k oblastem nejméně zasaženým lidským konáním.

Foto: ESO travel

Sousedi si koupili BMW, ale my máme v garáži nového slona. Na Ko Changu nic neobvyklého.

V turisty hojně navštěvovaném Thajsku určitě stojí za to odpočinout si chvilku v takovéto oáze klidu. Dopravit se sem lze lodí nebo hydroplánem.

Vodu si užijete i v Erawanu, a to především díky kaskádovitým vodopádům. Těch se na místních tocích nachází opravdu hodně, rozdíl nejvyššího a nejnižšího místa tohoto národního parku činí přes osm set metrů.

Izolované ostrovy překypují hotely

Když se vrátíme zpět na cestu po stopách filmařů, nesmíme opomenout ostrovy Phi Phi, kde se potají plížil Leonardo DiCaprio ve snímku Pláž. Lán marihuany tady ale nehledejte. Raději se rozhlížejte po zdejších palmových lesech a zátokách.

Foto: yeowatzup

Jeden z vodopádů v Erawanu

Příroda tu vypadá stejně úžasně jako v kině, navíc obohacená o veškerý komfort. Souostroví navštěvuje velký počet turistů a místní se o ně snaží postarat co nejlépe. O odříznutí od civilizace, ústředním tématu filmu, rozhodně nemůže být řeč.

O mořských národních parcích toho najdete více v článku Podmořské parky a korálové zahrady patří mezi klenoty Thajska 

Filmový fanoušek si v krajině Thajska užije. Může zde jít po stopách svých oblíbených hrdinů. Hlavně holduje-li těm akčním. Své bojové schopnosti tu předváděli Jackie Chan, Steven Seagal i Jean-Claude Van Damme. Nicméně i člověk, který považuje Spielberga za hrad v Brně, si přijde na své. Příroda asijského jihovýchodu je poutavá sama o sobě.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Thajska

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Thajska:

Bangkok, Pattaya, „Železnice smrti“, lenošení na plážích a hlavně celá škála národních parků. Tenhle program obsahuje od každého aspektu země trochu.

Vidět slony, tygry, seznámit se s bohatou místní historií, severní Thajsko a hraniční oblasti Laosu a Myanmaru toho nabízí hodně. A na slonech se klidně můžete i projet.

Jižní část Thajska představuje vysněnou lokalitu pro plážový typ turistů. Ostrovům Phi Phi a Phuket v žebříčcích popularity thajských letovisek patří přední místa.

Čtěte dále:

Přečtěte si také povídání o letoviscích v Keni, lyžařské exotice nebo o Hooverově přehradě. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Jan Švestka & Tomáš  Cikán

Anketa

Za čím byste do Thajska vyrazili vy?
Za plážemi a sluncem.
53,6 %
Za historií a památkami.
8,9 %
Za přírodou.
33,4 %
Za golfem.
0,9 %
Za potápěním.
3,2 %
Celkem hlasovalo 1616 čtenářů.

Thajsko a film

Místní příroda vás může ohromit i skrze obrazovku v pohodlí vašeho gauče. Záběry z tamního prostředí najdeme v Pláži s Leonardem DiCapriem, ve Hvězdných válkách: Pomstě Sithů nebo v bondovkách Muž se zlatou zbraní a Zítřek nikdy neumírá. Trvají ovšem jen několik sekund, maximálně minut. Přímému prožitku doplněnému o neopakovatelnou atmosféru se gaučová turistika rozhodně nevyrovná.

Most přes řeku Kwai

Ve výčtu chybí film Davida Leana, protože se nenatáčel v autentickém prostředí. Tvůrci se rozhodli raději pro ostrov Cejlon. Završili tak celou řadu nepřesností filmové verze příběhu z románu Pierrea Boulleho. Když tedy chcete vidět pravou „železnici smrti“, musíte se do Thajska vypravit osobně.

Související témata:

Související články

Výběr článků