Hlavní obsah

Romantický ostrov Mindoro dříve patřil lovcům lebek, dnes zamilovaným párům

24. 5. 2012, 17:50

Jsou místa, jejichž návštěva se dříve rovnala téměř jisté smrti. Jedním z takových byl i ostrov Mindoro na Filipínách. Kmen lovců lebek, který hlavy svých nepřátel sušil na kůlech v okolí svých domků, dnes ale vystřídaly moderní romantické resorty na proslulé pláži Coco Beach. Cesta do pekla se tak proměnila v dovolenou v kokosovém ráji.

Foto: aworldtourism.com

Filipínské pláže patří k těm nejkrásnějším na světě.

Článek

Na ostrově Mindoro na Filipínách, pátém největším ostrově z neuvěřitelných 7107 ostrůvků, žije kmen Mangyanů. K jejich vesnicím v horách nevedou žádné silnice, bez průvodce se rozhodně ztratíte, a pokud se dostanete do mangyanské osady, nebudou z vás mít radost. Kmen Mangyanů žije tradičním způsobem života a západní civilizaci nevěří.

Chcete poznat Filipíny blíž? Přečtěte si také článek Čokoládové hory, krásné pláže a klid - to je zapomenutý filipínský ostrov Bohol

Autentické setkání s horskými kmeny

Cestovní kanceláře vás jistě budou lákat na autentické setkání s horskými kmeny, ale půjde zřejmě pouze o ty "civilizované", které se rozhodly oblékat svoje tradiční kroje a předvádět své posvátné rituály za peníze turistům. Opravdovou kulturu filipínských kmenů proto hledejte jinde – vydejte se se spolehlivým průvodcem do hor.

Foto: The Dilly Lama

Mangyanská vesnička – nahé děti a dřevěné domky se slaměnými střechami.

Tajemní lovci lebek z Filipín

Ifugao – horský kmen byl donedávna znám jako „lovci lebek“. Ve vesničkách v rýžových polích se podél domků na nožkách sušily zvířecí lebky i lebky lidských nepřátel. Dnes se kmen Ifugao začíná orientovat na turisty, stále tady ale platí například krevní msta nebo rodové právo.

Průvodce budete potřebovat i v nejznámější oblasti rýžových polí – Banaue. Tisíce teras se pro neznalého turistu stanou dokonalým bludištěm a krásné výhledy mu orientaci neusnadní – rýžová políčka, z nichž některá jsou prý 2000 let stará, jsou totiž všude.

Více o krásném Banaue a dalších místech Filipín se dočtete v článku Na Filipíny za kohoutími zápasy a malebnými rýžovými poli.

Foto: My Visita Iglesia

Banaue a jeho rýžová políčka mnozí označují za osmý div světa.

Mindoro – všechny druhy korálů na jednom místě

Vraťme se ale na ostrov Mindoro, který asi 2 hodiny autem z Manily ukrývá unikátní podmořský ráj. Pokud využijete nabídky některé z mnoha potápěčských škol a ponoříte se pod azurovou hladinu, uvidíte dokonalou souhru barev a tvarů: v mořích okolo ostrova Mindoro se nachází 488 z 500 dosud známých druhů korálů.

Poznejte další exotické ostrovy!

Foto: The Dilly Lama

Kmeny z filipínských hor žijí tradičním způsobem a některé se západní civilizaci přísně vyhýbají.

Není to zdaleka to jediné, co pod mořem uvidíte – doplavat můžete k Shark Cave a pozorovat žraloky, vydat se ke třem potopeným vrakům lodí anebo se osvěžit v jednom z plovoucích barů. Ty nejkrásnější pláže ostrova najdete prý v letovisku Puerta Galera, dalako příjemnější prostředí ale nabízí klidné letovisko Coco Beach.

Sen o dřevěném bungalovu v kokosovém háji

Panenské pláže s bílým pískem, azurové moře a minimum turistů. Když k tomu připočtete ještě divoké horské řeky a kokosové háje, stále si představíte jen zlomek celé té nádhery všude kolem. Přímo na pláži s korálovým pískem tu stojí unikátní Coco Beach Resort - ekoresort využívající ke svému fungování maximum přírodních zdrojů. Bydlení je to i přesto půvabné – dřevěné bungalovy v palmovém háji na pláži ctí tradice filipínské architektury.

Foto: Falk Schaaf

Na rýžových polích pracuje velká část obyvatel filipínských ostrůvků.

I když bude těžké opustit tuhle nádhernou pláž, měli byste rozhodně navštívit některý z okolních korálových ostrůvků, zdejší krásné vodopády nebo živou vesničku Sabang asi 3 km odsud. O historii ostrova se více dozvíte v Národním muzeu v Manile – například to, že ostrov Mindoro obchodoval se starou Čínou, prodával perly, včelí vosk, betel nebo želví krunýře.

Inzertní sdělení: Zajímavé zájezdy na Filipíny

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Filipíny:

Odjeďte na dovolenou tam, kde moře ukrývá 488 druhů korálů a kde žijí divoké horské kmeny. Coco Beach je plážový ráj na ostrově divů.

Dopřejte si luxusní dovolenou na ostrově, kde můžete kromě božských pláží a podmořského života obdivovat i unikátní čokoládové hory.

Ostrůvek Boracay je synonymem dovolené v pravém tropickém ráji. Hebký korálový písek, kokosové palmy a tyrkysově průzračné moře.

Přečtěte si další články:

 Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán

Anketa

Láká vás romantická dovolená na Coco Beach?
Ano, moc.
88,5 %
Nevypadá to špatně, ale znám lepší destinace.
5,8 %
Ne, Filipíny mě nelákají vůbec.
5,7 %
Celkem hlasovalo 347 čtenářů.

Filipíny: Obecné informace

Ostrovní stát Filipíny se skládá ze 7107 ostrovů a ostrůvků. Ty obývá asi 88 milionů obyvatel a staví tak Filipíny na 12. příčku mezi nejlidnatějšími státy světa. I tak tu ale najdete neobydlené ostrůvky anebo místa, kam lidská noha nevkročila. Rozhodně tu pak můžete objevit spoustu míst, kam nevkročila noha turistova.

Za dob kolonizace si Filipíny přivlastnilo Španělsko, o něco později se ale tenhle ostrovní stát stal kolonií Američanů. V hlavním městě Manila najdete nespočet dokladů celé filipínské historie od velkých kamenných mostů a starých pevností až po katedrály, paláce a kostely.

Hlavní devízou Filipín je ale jejich příroda – 36 % země pokrývají původní lesy, v kterých můžete najít třeba vzácný filipínský mahagon. Tropy jsou také útočištěm mnoha vzácných zvířat, na pobřeží rostou nádherné mangrovy a ve vnitrozemí ostrovů můžete zdolat nejednu sopku.

Související články

Výběr článků