Hlavní obsah

Nejdelší krytá sjezdovka světa vyroste ve Švédsku

19. 10. 2011, 10:16

Na světě je asi 30 krytých sjezdovek. Tu nejdelší ze všech ale brzy budete moct pokořit blízko švédského Stockholmu. Asi 700 metrů dlouhá krytá dráha bude hlavním lákadlem areálů Skipark 360°, kde najdete také 3,5 km dlouhou běžkařskou dráhu, hokejovou a krasobruslařskou arénu nebo snowboardový park.

Článek

Když na Světový pohár ve sjezdovém lyžování nenapadne sníh, organizátoři si trhají vlasy a proklínají klimatické změny. Ve Švédsku už se ale může oteplit klidně o dvacet stupňů a žádnému lyžaři to nebude vadit – plánuje se tu totiž stavba velkého lyžařského centra, které bude stát kompletně pod střechou a bude navíc splňovat podmínky pro pořádání světového šampionátu.

V tom bude zcela ojedinělý, také v délce dráhy pak překoná všechny ostatní kryté sjezdovky. Těch je na celém světě už asi 30 a tou nejznámější je sněhová hala v Dubaji, arabském emirátu, kde se donedávna lyžovalo pouze po písečných dunách. Nejvíc krytých areálů ale najdete v Evropě – v Nizozemí, Anglii a Německu.

Extrémní lyžování v dalších článcích

Ten, který se od roku 2013 začne stavět 40 km od Stockholmu, se bude pyšnit nejdelší krytou sjezdovkou - dlouhou 700 m a s převýšením 160 m. I díky tomu půjde o jednu z nejvyšších budov Švédska. Celý komplex má být navíc pojat velmi ekologicky – na jeho provoz by měly sloužit pouze obnovitelné zdroje energie.

Moderní stavba, jejíž součástí budou i restaurace, obchody, hotel či lázně, přijde švédskou královskou pokladnu asi na 5,5 miliard korun. Architektonický návrh stavby pochází z dílny skandinávského designového studia CF Møller Architects.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy za sněhem, na sever a do Dubaje

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Severní Evropy a Dubaje:

Plavba nejen norskými fjordy, ale i městy jako je německý Kiel, dánská Kodaň, norské Oslo, Stavanger, Bergen a Hellesylt.

Nejluxusnější hotel světa o výšce 321 metrů a z něj jen pár desítek minut do Ski Dubai, slavné kryté sjezdovky uprostřed pouště.

Pobaltí v sobě skrývá mix ruské nátury a staré historie severských národů. Poznejte kus Ruska i Skandinávii během úžasné plavby Baltským mořem!

Lyžovačka v Dubaji

Nejznámější krytou sjezdovkou vůbec je ta, která stojí uprostřed dubajské pouště. Je součástí největšího obchodního centra na světě jménem Mall of the Emirates a v 85 m vysokém tubusu se ukrývá pět sjezdovek různých obtížností. Kromě lyžování tu je místo i na stavění sněhuláků, snowboarding nebo sáňkování. Celodenní vstupenka stojí asi 1400 Kč, v ceně je i výpůjčka veškerého vybavení, čtyřsedačková lanovka a hlavně asi 22 tisíc m² umělého sněhu.

Unikátní světové stavby

Chcete se dozvědět víc o zajímavých stavbách - luxusních mrakodrapech, unikátních mostech nebo tajemných chrámech?

Související články

Výběr článků