Hlavní obsah

Místa, která cestovatelé milují: Boduje město červených luceren, ale ve světě i Praha

29. 9. 2015, 17:00

Dáte na doporučení? Velká část cestovatelů ano. A zároveň své postřehy, hodnocení, rady a tipy dál sdílí s ostatními. I díky tomu může každý rok vzniknout unikátní žebříček míst, která mají cestovatelé nejraději. A bývá hodně zajímavý a překvapivý. Vždyť nejpopulárnější destinací pro rok 2015 je marocký Marrákeš, v závěsu je pro mnohé neznámý Siem Reap a „naší“ Praze patří páté místo. A takový New York se do první desítky ani nevešel.

Foto: www.bigstockphoto.com

Bangkok není jen městem červených luceren, ale především městem nádherných historických památek.

Článek

Milióny hodnocení hotelů, restaurací a atrakcí. A pak speciální algoritmus, který všechna tato čísla dokáže přetavit do konečného pořadí. Výsledek? Žebříček míst, která cestovatele milují a doporučují dál. Je jich pětadvacet – a nejsou v nich jen „profláklé“ turistické hity, ale i místa, která možná ani neznáte.

„Volba cestovatelů“ v roce 2015 oslavila sedmý ročník – a už popáté se v první desítce objevil Londýn. První pětku uzavírá Praha, která je jednou z pěti evropských destinací v první desítce. Nejdražší destinací z první desítky (průměrná cena hotelu na jednu noc) je Londýn, nejlevněji je v Hanoji.

Která místa tedy pro rok 2015 doporučují cestovatelé z celého světa?

Marrákeš – atmosféru má především po setmění

První místo v žebříčku poprvé v historii obsadil marocký Marrákeš. Město, které může ve dne působit malinko fádním dojmem, se probouzí chvíli po setmění. To se zaplní úzké a klikaté uličky starého města a trh na náměstí Djemaa el-Fna dostává to správné kouzlo. Potkávají se tu turisté s místními, muzikanti s tanečníky, prodávající s nakupujícími… Základní rada? Užívejte si atmosféru a při nakupování smlouvejte!

Foto: www.bigstockphoto.com

Náměstí Djemaa el-Fna je nejznámějším místem v Marrákeši. Žije to tu přede vším po setmění.

Mimochodem, název náměstí v překladu znamená „Shromáždění mrtvých“ a pravděpodobně odkazuje na fakt, že tu ve středověku bývalo popraviště. Zajděte také k mešitě Kutubíja se 77 metrů vysokým minaretem. Dovnitř vás ale jako nevěřícího nepustí.

Siem Reap – utajená kambodžská perla

Že vám název kambodžského města nic neříká? Pak vězte, že leží jen šest kilometrů od slavného chrámového komplexu Angkor Wat, a je tedy branou do jednoho z největších náboženských komplexů na planetě. Ve městě Siem Reap si můžete domluvit půjčení kola nebo jízdu tuk-tukem a pak už se vydat ke komplexu, který první Evropané považovali za pozůstatky římských staveb.

Foto: www.bigstockphoto.com

Angkor Wat džungle nepohltila – a to díky 190 metrů širokému vodnímu příkopu.

Angkor Wat je perfektně zachovalý – a to díky 190 metrům širokého vodního příkopu, který okolní džungli zabránil v pohlcení vzácných památek. Podle odhadu vědců byl Angkor Wat v době vzniku, tedy ve 12. století, největším městem na planetě.

Istanbul – za levnými nákupy a dávnou historií

Třetí nejpopulárnější destinací na planetě je turecký Istanbul, město na dvou kontinentech, které rozděluje úžina Bospor. Největší turecké město je otevřené západním turistům a je skvělou destinací pro levné nákupy.

Foto: www.bigstockphoto.com

Hagia Sofia je jednou z nejslavnějších staveb světa – dnes už ale není církevní stavbou, ale „jen“ muzeem.

Určitě nevynechejte Velký Bazar s 5000 obchůdky ve zhruba 60 uličkách (zahrál si i v Bondovce Skyfall), navštivte Sulejmanovu mešitu, slavnou stavbu Hagia Sofia a vyplujte od Galatského mostu na lodi po Bosporu, projděte se po náměstí Taksim nebo vystoupejte na Galatskou věž.

Buenos Aires – tady se projeďte dřevěným metrem

Osmé místo v žebříčku nejpopulárnějších destinací patří zástupci Jižní Ameriky. Město tanga, Buenos Aires, nabízí turistům romantické čtvrti, ale i bujarý noční život. Zajděte na náměstí Plaza Dorrego, kde poznáte tu pravou Argentinu, která tančí, hlučí, muzicíruje. A navštivte i hřbitov La Chacarita, obdobu pařížského Père-Lachaise, kde odpočívá Juan Perón a další osobnosti veřejného života.

Foto: www.bigstockphoto.com

V Buenos Aires se potkává staré s novým. Jde o nejpopulárnější destinaci v Jižní Americe.

Atrakcemi jsou i linka A zdejšího metra s dřevěnými vagóny nebo nejstarší bar ve městě – Cafe Tortoni.

New York – překvapivě mimo první desítku

New York se do první desítky nevešel – cestovatelé mu přiřadili až 11. pozici. „Gotham“, jak ho někteří také označují, ale určitě stojí za návštěvu. Nejkrásnější výhled na celý Manhattan není z budovy Empire State Building, ale z Top of the Rock (i proto, že budete mít Empire State Building jako na dlani), a prohlédnout si sochu Svobody můžete i z trajektu, který Manhattan spojuje se Staten Islandem.

Foto: www.bigstockphoto.com

New York se nevešel do první desítky – přesto je nejpopulárnější destinací ve Spojených státech.

Zajděte i do Central Parku (a dejte si hot dog), projděte se po Wall Street, zajděte k památníku „Dvojčat“, užijte si zápas hokejových Rangers v Madison Square Garden nebo vyrazte na nákupy – největší outletový obchod Macy’s kousek od Empire State Buildingu má 11 pater a strávíte v něm hodiny.

Bangkok – červené lucerny turisty táhnou

Bangkok je 18. nejpopulárnější destinací – ale těžko říct, zda kvůli nádherným chrámům, které ve městě jsou, nebo kvůli „lechtivým“ čtvrtím v čele se slavným distriktem Patpong. Ten ve dne vypadá jako obyčejná šedivá čtvrť, vše se ale mění po setmění – to se rozsvítí tisíce neónů a na ulicích se míjejí turisté s naháněči do barů, tanečnicemi nebo s takzvanými lady boys. Nutno poznamenat, že drtivá většina příchozích sem nemíří za sexem, ale prostě se jen podívat na nejslavnější „lechtivou“ čtvrť na planetě.

Foto: www.bigstockphoto.com

Bangkok je jedním z nejnavštěvovanějších měst světa - i díky památkám, které v něm leží.

Hříchem by bylo v Bangkoku vynechat nádherně zdobené chrámy Wat Phra Kaeo (se Smaragdovým Buddhou), Wat Traimit (se Zlatým Buddhou) a Wat Pho (se sochou ležícího Buddhy).

Sydney – k Opeře a k ramínku na šaty

Nejlidnatějšímu městu Austrálie a vůbec celé Oceánie patří pětadvacátá příčka. Kromě slavné Opery, která má mimochodem spotřebu elektřiny jako 25tisícové sídliště, je tahákem i Přístavní most. Přezdívá se mu „ramínko na šaty“ a do roku 1967 byl nejvyšší budovou ve městě. Dnes je možné ho zdolat i po oblouku – za tenhle adrenalinový zážitek si ale člověk musí připlatit.

Foto: www.bigstockphoto.com

Panorama Sydney – světoznámá budova Opery a s ní i Přístavní most.

Další body u cestovatelů Sydney získává díky krásným plážím – Manly a Bondy –  na které každý víkend dorazí 40 tisíc lidí. Zajděte i do historické čtvrti Rock´s nebo do Royal Botanic Garden.

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi na poznávací zájezd!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Vydejte se ještě teď na podzim do nejslavnějšího města světa. Připravili jsme pro vás krátký, ale o to intenzívnější zájezd do New Yorku. Tři noci, ubytování v centru Manhattanu a skvělý český průvodce, který vás provede po nejslavnějších místech.

Zdarma od nás dostanete výlet lodí k soše Svobody a vstupenku na vyhlídkovou plošinu Empire State Building, nejslavnějšího mrakodrapu světa.

Chrám Angkor Wat, který nikdy nezarostl džunglí, luxusní letovisko Sihanoukville, kde si odpočinete po náročných 10 dnech poznávání, a také trochu Thajska v podobě Bangkoku. Vydejte se s cestovní kanceláří ESO travel do jihovýchodní Asie a užijte si exotickou krásu Kambodži.

14 dní na cestě, profesionální český průvodce a perfektní zázemí – od hotelů až po transfery od jedné atrakce k druhé. Toužíte po poznání? Pojeďte s námi!

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o Čokoládových horách, o mrakodrapu Žehlička nebo o městě Tikal v pralese. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa

Která z nabízených lokalit vás láká nejvíc?
Marrákeš
19,1 %
Siem Reap
10,3 %
Istanbul
22,8 %
Buenos Aires
6 %
New York
15,7 %
Bangkok
9,7 %
Sydney
16,4 %
Celkem hlasovalo 351 čtenářů.

Top destinace

První desítka nejpopulárnějších míst mezi cestovateli je zajímavým koktejlem známých „áčkových“ destinací a méně známých a o to zajímavějších míst. Ostatně posuďte sami:

 • Marrákeš, Maroko
 • Siem Reap, Kambodža
 • Istanbul, Turecko
 • Hanoj, Vietnam
 • Praha, Česko
 • Londýn, Spojené Království Velké Británie a Severního Irska
 • Řím, Itálie
 • Buenos Aires, Argentina
 • Paříž, Francie
 • Kapské město, JAR

Top místa v USA

Říká se, že Spojené státy jsou snem všech cestovatelů, nicméně v žebříčku nejpopulárnějších destinací mezi cestovateli, je americká jednička – město New York – až na jedenácté pozici. A takto vypadá první americká pětka:

 • New York
 • Chicago
 • Charleston
 • Las Vegas
 • Seattle

Top místa v Africe

Že vás Afrika neláká? Pak jdete proti těm, kteří poslali marocký Marrákeš na první místo celosvětového žebříčku. A takto vypadá celá první africká pětka:

 • Marrákeš, Maroko
 • Kapské město, JAR
 • Fes, Maroko
 • Ukunda, Keňa
 • Knysna, JAR

Související články

Výběr článků