Hlavní obsah

Jaké je být turistou v Severní Koreji? Není pro všechny, své zájemce si ale najde

7. 8. 2011, 16:11

Severní Korea, nejizolovanější země světa. I sem je možné vyrazit na poznávací okruh. Přidělí vám sice oficiálního průvodce, bez nějž nesmíte nikam, a trasu máte přesně vytyčenou, i tak ale patří cesta sem k velkým zážitkům. Dost možná i k zážitkům z kategorie „k neuvěření“.

Článek

Krásné a architektonicky vzácné stavby najdete snad v každé metropoli. V Severní Koreji ale můžete „obdivovat“ také jednu z nejšerednějších budov světa. Místní hotel Ryugyong skončil v jedné z internetových anket na toto téma sice až na desátém místě, ale například s Žižkovskou věží (která skončila druhá), si příliš nezadá. Která ze staveb je ohyzdnější, se může každý rozhodnout podle svého vkusu.

Monumentální Pchjongjang

Pchjongjang je metropolí v pravém slova smyslu, i když se od ostatních hlavních měst liší velmi zvláštní severokorejskou příchutí. Jako v dalších městech i v Pchjongjangu je knihovna. Tady se jí ale říká Velká studovna lidí, kterých sem denně přijde deset tisíc.

I v severokorejské metropoli najdete prezidentský palác, rovnou s mumifikovaným tělem zbožštělého vůdce Kim Ir-sena. Jistá podobnost by se dala najít i mezi Pchjongjangem a Paříží. Obě metropole totiž zdobí Vítězný oblouk. Ten severokorejský je ale samozřejmě vyšší.

V neposlední řadě pak za návštěvu v Pchjongjangu stojí 150 metrů vysoká věž Čučche. Postavili ji za 35 dní k 70 narozeninám Kim Ir-sena a z jejího vršku uvidíte město jako na dlani.

A nikdo by neměl minout ani Výstavu mezinárodního přátelství – sbírku předmětů, které vůdcům Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi darovaly významné osobnosti z celého světa. Vedle opancéřovaného auta od Stalina tu je k vidění i basketbalový míč podepsaný legendou Michaelem Jordanem.

Věděli jste, že..?
Jediná americká válečná loď, která je doposud v cizích rukou, je USS Pueblo a kotví právě v Severní Koreji. A to od roku 1968.

Pchjongjang a kam dál?

Kdo má rád místa s mrazivou atmosférou, měl by se vydat do demilitarizované oblasti a vesničky Pchanmundžon na jihu země, kde američtí a severokorejští velitelé v roce 1953 podepsali příměří. Kde jinde okusit nezapomenutelný pocit blízkosti nejstřeženější hranice na světě?

Pokud se na cestě Severní Koreou někomu přece jenom zasteskne po tradičních turistických cílech, může se vydat do pohoří Mjohjangsan, kde je populární rekreační středisko obklopené panenskou přírodou.

Budete-li v Severní Koreji v srpnu nebo září a chcete-li se na chvíli ponořit do sentimentu nebo jen ze zvědavosti zjistit, jak vypadá nefalšovaná spartakiáda, vydejte se na Arirang. Že jde o zcela jedinečný zážitek, dokazuje i místo v Guinnessově knize rekordů, kam byla spartakiáda Arirang zapsána v roce 2007 jako největší hromadné umělecko-gymnastické představení na světě.

Severní Korea k hlavním turistickým destinacím nepatří. Na druhou stranu z ní ale právě její izolovanost dělá velké lákadlo pro ty, které klasický turismus už nudí a rádi poznají něco nového. Pro dobrodruhy může tedy být Severní Korea ideální místo k navštívení.

Nenechte si ujít!
Monument Mansudae je místo posvátné pro všechny Korejce a jedním ze symbolů celého státu. Muzeum dynastie Koryo, která dala jméno oběma současným státům i celému poloostrovu. Přístav Nampo býval rybářskou vesničkou, než se proměnil v moderní město s působivou soustavou přehrad.

Čtěte dále:

Psali jsme také o jiných státech v této oblasti:

Nedávno jsme psali také o Bahrajnu, největším dopravním letadle světa, unikátních stavbách v Dubaji nebo o plavbách na sever. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Dubaje

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky zájezdů do Severní Koreje a okolí:

Vydejte se na desetidenní zájezd po zemi, kam se cestuje hlavně kvůli současnosti, ale může nabídnout i památky z dávné minulosti.

Na osmidenní cestě poznáte Koreu na jih od 38. rovnoběžky, kde se mezi moderními budovami schovávají starobylé chrámy.

Anketa

Jeli byste do Severní Koreje?
Ano, určitě
76,8 %
Rozhodně ne
23,2 %
Celkem hlasovalo 1857 čtenářů.

Severní Korea - praktické informace

Oficiální název státu je Korejská lidově demokratická republika. Má zhruba 23 milionů obyvatel, ale jejich přesný počet není znám. Sousedí s Čínou a na zlomku hranic i s Ruskem. Na jihu je její sousedkou Jižní Korea, kterou od KLDR dělí známá 38. rovnoběžka, jejíž jméno se stalo symbolem nepropustnosti. Hranice mezi Jižní a Severní Koreou jsou totiž považovány za nejstřeženější na světě.

Zemi vládne Korejská strana práce, hlavou státu je věčný prezident Kim Ir-sen, přestože už je po smrti. Faktickou hlavou státu je Kim Čong-un, nejmladší syn Kim Čong-ila.

Měnou je won rozdělený na 100 čonů.

V KLDR neexistuje individuální turistika a za její hranice se dostanete pouze v rámci organizované struktury – tedy pod křídly cestovní kanceláře. Pro vstup do země je třeba mít vízum, které uděluje konzulární oddělení Velvyslanectví KLDR v Praze. Samozřejmostí je cestovní pas a při přechodu hranic je také nutné vyplnit vstupní nebo výstupní formulář. V KLDR také existuje přihlašovací povinnost, kterou ale většinou plní hostitelská organizace.

Při příjezdu je každý turista povinen deklarovat finanční hotovost i videokamery a fotoaparáty. 

Zdravotnictví je v zemi na nízké úrovni a v případě potřeby je lepší obrátit se na lékaře OSN, který ordinuje v diplomatické čtvrti v hlavním městě.

Související témata:

Související články

Výběr článků