Hlavní obsah

Grenada – to je poslední ráj na Zemi, kde pod hladinou moře stojí zkamenělí lidé

15. 8. 2013, 17:23

Leží tu údajně nejkrásnější město celého Karibiku - St. George’s s historickými domy, pitoreskními uličkami a trhy, kde pořídíte voňavý klenot tohoto ostrova, muškátový oříšek. Právě na jeho vývozu Grenada trží nemalé částky. A pak samozřejmě také na turistickém ruchu – vždyť se jí přezdívá poslední ráj na Zemi a z bílého písku na místních plážích občas až přechází zrak.

Foto: Lee Coursey

Pláže ostrovní Grenady vynikají svou panenskou krásou.

Článek

A pořádný unikát tu najdete i pod mořskou hladinou – zhruba deset minut jízdy člunem od hlavního města St. George’s tu na dně moře stojí desítky soch v životní velikosti. Nepoučený potápěč by z jejich spatření v hloubce pětadvaceti metrů pod hladinou mohl mít pořádný šok – nicméně drtivá většina těch, co sem přijedou, o jejich existenci moc dobře ví.

Celkem je těchto mlčenlivých a při prvním spatření trošku děsivých postav pětašedesát a jejich hlavním úkolem prý je regenerace mořského života – sochy totiž postupně obrůstají korály a mořskými rostlinami.

Podmořská sousoší jsou po celém světě

Vzhled soch je tak při každém ponoru jiný. A přesně tak to jejich tvůrce, Yason Taylor de Caires, v roce 2006 zamýšlel. Jde o jeden z jeho prvních projektů, další podmořská sousoší pak ale rozesel po celém světě třeba v Mexiku, Řecku nebo v Anglii.

Foto: SunCat

Podmořské sochy nedaleko břehů Granady postupně zarůstají mořským životem.

I když tento grenadský unikát láká k ponoru, většina lidí na Grenadu vyrazí, aniž by o podmořské výstavě věděla. Samotný ostrov je totiž plný přírodních skvostů, které z tohoto nejmenšího státu západní polokoule dělají jeden z posledních rájů na Zemi. Na území velkém 344 km² můžete prozkoumat třeba 30 m vysoký útes nad mořem, kterému se říká Vrch skokanů (Le Morne de Sauteurs). Právě odsud se rozhodlo skočit 40 posledních indiánů na protest proti francouzské kolonizaci v roce 1651.

Místní voňavý klenot - muškátový oříšek

Byli to ale právě kolonizátoři, kdo na Grenadě začali ve velkém pěstovat dnes hlavní vývozní artikl – muškátový oříšek. Právě koření se ve zdejším stálém horku daří, hojně se tu pěstuje také zázvor.

Vydejte se za sluncem!

Můžete tak navštívit třeba městečko Gouyave a oříškovou manufakturu – kromě oříšků tady nakoupíte muškátová mýdla, sirupy, likéry i marmeládu. Kousek odsud také stojí plantáže z 18. století jménem Gougaldston Estate, kde můžete být svědky tradičního zpracování oříšků.

Foto: Lee Coursey

Muškátový oříšek je granadskou specialitou – mají ho i na vlajce.

Při cestách po východním pobřeží Grenady možná ti zkušenější z vás ucítí nezaměnitelnou vůni karibského rumu – i na Grenadě má jeho výroba velkou tradici. O tom vás přesvědčí třeba v tradičním lihovaru River Antoine, kde se od počátku 19. století nezměnilo skoro nic. Alkoholový opar tu ale rychle střídá horká pára z termálních pramenů. V tropické džungli se tu otevírají krásná sopečná jezera s termálními zřídly, kolem kterých hbitě poletují nádherní kolibříci.

Na západě ostrova klid

Živoucí pralesy jsou tu konec konců plné nádherné tropické zvěře od malých opiček po exoticky barevné motýly. Jejich krásu oceníte zejména tehdy, když budete sami ležet v měkkém písku na opuštěné pláži. Ty nejkrásnější místa na koupání najdete na jih od hlavního města St. George’s, kde se můžete ubytovat v jednom z malých hotýlků v malých zátokách pod skalami.

Hlavní turistické osídlení je situováno na západě ostrova – Karibik je tu o poznání klidnější než Atlantik na východě. Pokud ale hledáte romantickou samotu, musíte poodjet kousek dál. Ovšem pozor – mimo hlavní turistickou sezónu z východu přicházejí hurikány. Možná si pamatujete na rok 2004, kdy celou Grenadu výrazně poškodil extrémně silný hurikán Ivan.

Chystáte se na dovolenou? Mohlo by vás zajímat, kde jsou Pláže s Modrou vlajkou: Podívejte se, kde jsou ty nejčistší pláže světa

Obeah - místní tajemný kult

Poničeny byly i významné budovy v hlavním městě St. George’s, prý nejhezčím městem východního Karibiku. Městečko se 4 tisíci obyvateli se ale naštěstí pořád může pyšnit starým přístavem s kamennými domy z 18. století, malebnými náměstíčky a pouličními trhy. Nad městem pak stojí pevnost Sv. Jiří, odkud můžete vidět všechny kostely ve městě jako na dlani.

Foto: Cowbell Solo

V hlavním městě St. George´s nevynechejte historický přístav a pevnost nad městem.

Mimo hlavní město už pak čekejte jen menší vesničky v rozmanitém vnitrozemí ostrova a turistické enklávy na okrajích pralesa a pláží. Pokud se vám poštěstí proniknout do míst, kam většina turistů nechodí, možná budete svědky tajemných obřadů kultu zvaného obeah. Tento druh bílé magie věří, že prokletí se projevuje jako duševní choroba. Je podobný známému vúdú a na Grenadu přišel spolu s africkými otroky.

Na Seychelách zase vyznávají magii Gris Gris: Chcete utéct před světem? Luxusní sechely jsou ideální volba

Kdy vyrazit na Grenadu?

Jestli vás tenhle karibský ostrůvek nadchnul a přejete si okusit něco z jeho muškátem provoněných specialit, pak máte na výběr mezi suchým a deštivým obdobím. To suché trvá od ledna do května, zároveň s vámi tu ale budou turisté a dvojnásobné ceny. Deštivé období s krátkými přeháňkami trvá od května do listopadu, ceny jsou nižší, ale hrozí nebezpečí hurikánů. Abyste rozhodování měli ještě těžší, druhý víkend v srpnu se tu koná největší grenadský karneval.

Na Grenadu se také velmi často vyráží v rámci zájezdů na nedaleký Barbados. Karibský ostrůvek s podmořskými sochami tak můžete navštívit jen v rámci výletu anebo si sem zajet odpočinout od rušného nočního života okolních a známějších ostrovů.

Inzertní sdělení: Cesty do Karibiku

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů:

Vydejte se ve dvou na jedno z nejromantičtějších míst planety! Luxusní hotely, nekonečné pláže a výpravy k Velkému a Malému Pitonu. Vítejte v ráji!

Tady Čechy nepotkáte. Na nádherných plážích ostrova Barbados se procházejí filmové hvězdy a noční party na plážích jsou plné krásných dívek. Nechte se zlákat!

Vylezte po jícnu sopky La Soufriére až k jeho vrcholu anebo se celou dobu válejte na bílých plážích – ostrov Guadeloupe je přírodní rezervace s vodopády a osamocenými plážemi.

Přečtěte si i další články:

Přečtěte si o tajemství slavných mrakodrapů, o deltě Okavango, nebo o Libanonu, prý nejlepší destinaci pro dovolenou. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán

Anketa

Na kterém z karibských ostrůvků byste chtěli prožít dovolenou?
Grenada
28,6 %
Britské panenské ostrovy
8 %
Svatá Lucie
7,1 %
Barbados
37,8 %
Guadeloupe
9,2 %
Na jiném
9,3 %
Celkem hlasovalo 553 čtenářů.

Historie karibské Grenady

Jak už to tak bývá, původní obyvatelé Karibiku to nemají jednoduché. Stejně tomu bylo i na ostrově Grenada, kde žil kmen Arawaků. Ten později podlehl bojovnějšímu kmeni Karibů, který se na ostrově usídlil až do doby, kdy ho v roce 1498 „objevil“ Kryštof Kolumbus.

Původně se Grenada měla jmenovat Concepción (Zrození), ale posádka název odmítla a pojmenovala ostrov po španělském městě Grenada.

Ovšem nebyli to Španělé, ale Francouzi, kdo stojí za temným osudem posledních přeživších Karibů na ostrově. Ti se po poslední prohrané bitvě vrhli z útesu (Vrchu skokanů), aby se nemuseli podřídit kolonizaci.

V novodobé historii se na Grenadě dostali k moci komunisté a vládli ostrovu takovým terorem, že okolní státy požádaly o vojenskou pomoc USA, po jejichž boku také provedly invazi a po krátkém boji zvítězily a obnovily ústavní pořádek.

Dnes je Grenada konstituční monarchií a oficiální hlavou státu je anglická královna.

Praktické informace

Grenada je nejmenší nezávislá země na západní polokouli a tvoří ji několik ostrovů v Karibském moři v Malých Antilách nedaleko venezuelského pobřeží.

Ostrovy jsou sopečného původu, a proto na jejich březích najdete mnoho geotermálních jevů, jako jsou horké prameny nebo sopečná jezera.

Měnou je východokaribský dolar, používání amerického dolaru je také možné.

Hlavními vývozními artikly jsou kakao, muškátový oříšek, zázvor a banány. Muškátový oříšek najdete dokonce i na státní vlajce vlajce! Právě pro jeho pěstování je ideální zdejší tropické klima se stálou teplotou kolem 27˚C. Díky tomu, že i v suchém období během naší zimy a jara, jsou běžné občasné přeháňky, je krajina Grenady krásně zelená a svěží.

Související témata:

Související články

Výběr článků