Hlavní obsah

Dům jizerského Fausta se otevře veřejnosti

24. 6. 2019, 9:28

V Krásné na Jablonecku skončila po 15 letech rekonstrukce Kittelova domu, jemuž se přezdívá Burk. Pro veřejnost se dvoupatrová stavba spjatá s postavou místního léčitele a ranhojiče Eleazara Kittela otevře během letních prázdnin.

Foto: Roman Mašín

Opravený Kittelův dům, roubená stavba je z roku 1747.

Článek

Rozlehlou roubenou stavbu z roku 1747 koupila obec Pěnčín, pod níž Krásná patří, před 15 lety. V té době byla památka v havarijním stavu a hrozilo jí zřícení. Ročně do její záchrany dávala obec minimálně milion korun.

„Samozřejmě to nevzbuzovalo jen kladné ohlasy, jak obyvatel, tak i některých zastupitelů. Osobně to ale vnímám jako důležitou investici do budoucna pro rozvoj cestovního ruchu,“ řekl starosta Pěnčína Ivan Matějček. Dům, v němž léčitel známý jako Faust Jizerských hor žil, by podle odhadu starosty mohl ročně přilákat kolem 10 000 turistů.

Zachovala se černá kuchyň

Obnova Burku stála kolem 50 milionů korun a přispěly na ni i evropské fondy. Dotaci obec získala také na poslední nejnákladnější etapu, jež zahrnovala práce hlavně uvnitř domu. Vyžádaly si zhruba 19 milionů.

„Měli jsme z toho obavy, ale jsem mile překvapen. A myslím, že jsme se všichni dost věcí naučili. Křest ohněm bylo vytváření hliněných omítek. Místy se to dělalo třeba pětkrát šestkrát,“ uvedl Jan Sedlák, který na rekonstrukci domu dohlíží. Podařilo se také zachovat patrovou černou kuchyň, takových na severu Čech už moc není.

Dům ale nevypadá přesně jako za doby, kdy v něm žil Kittel. Některé pozdější úpravy zůstaly zachovány, třeba kování je z 19. století.

Kittel měl v domě pitevnu, lidské kostry, skleník se vzácnými bylinami i lázně. Prováděl vodoléčbu dříve něž Kneipp nebo Priessnitz a operoval oči. „Určitě bude lákadlem Kittelova zahrádka a dům je dělaný tak, že severní část je expoziční, kde je i informační centrum. A jižní část bude spíše zážitková, to znamená, že bychom se chtěli hodně orientovat na dílny pro děti, mládež,“ řekl Sedlák. Například by tam měl být hrnčířský kruh.

Reklama

Výběr článků