Článek
Obě církevní stavby doplatily na těžbu uhlí. Postaveny byly v někdejších centrech obou vesnic, a dnes jsou opuštěnými solitéry v krajině. Kostel v Dolech, kterému většina lidí říká kvůli jeho naklonění šikmý kostel, však měl více štěstí než jeho mladší kolega.
„Je to takový chudáček opuštěný,“ říká na adresu odsvěceného kostela jedna z obyvatelek karvinské části Louky Hedvika Foltynová (77). Prozradila, že do chrámu postaveného na počátku 19. století chodila od dětství s babičkou i rodiči.
„Byla jsem tam u prvního přijímání, měla v něm svatbu, měl v něm pohřeb první manžel, který zahynul na Dolu Armáda, pokřtila jsem v něm dva syny, kteří tam taky byli u svatého přijímání,“ vyjmenovávala, co vše pod střechou dnes chátrajícího kostela zažila.
Poslední mši v něm kněz odsloužil před 30 lety. Od té doby je veřejnosti zavřený. „Důlní vlivy narušily jeho statiku. Původně býval kostel sv. Barbory přirozeným centrem obce, zástavba ale kvůli těžbě zmizela,“ připomíná mluvčí Biskupství ostravsko-opavského Ondřej Elbel s tím, že ve vsi byl v roce 2001 otevřen nový kostel ve tvaru slzy coby symbolu ztráty původní obce. I jeho patronkou se stala sv. Barbora.
Vstup není povolen
V roce 2012 ministerstvo kultury zrušilo pro kostel památkovou ochranu. A tím zmizela poslední možnost na jeho záchranu. Od té doby se stav objektu, jenž byl v době svého vzniku dokladem doznívání barokních architektonických prvků v období nastupujícího empíru, jen zhoršuje.

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary Karviná-Doly
„Vzhledem k tomu, že je stavba ve špatném stavu, není do ní umožněn vstup, aby nedošlo k úrazu. V minulosti dovnitř vstupovaly nepovolané osoby, proto jsme situaci vyřešili tím, že jsme jej zabezpečili proti vniknutí,“ vysvětluje Barbora Černá Dvořáková, mluvčí těžební firmy OKD, proč jsou všechny otvory, jimiž by se dalo do kostela dostat, zazděny.
„Je mi to strašně líto. Současně mě ale uspokojuje, že si svatá Barbora sama rozhodne o tom, jak dlouho bude kostel stát,“ vypráví důchodkyně Foltynová. Upozorňuje, že i když je zazděný, tak stále stojí a místní na něj budou pořád vzpomínat.
„Uvnitř byl překrásný obraz Panny Marie a Josefa. Ty se ztratily. Naštěstí část inventáře se podařilo přesunout do nového kostela, včetně hlavního obrazu ukřižovaného Krista,“ prozrazuje.
Kvůli poškozené statice je kostel v Loukách, stejně jako ten v Dolech, nakloněný. Jak moc, nikdo neví. OKD to neměří, hlídá jen hladinu podzemních vod. „Provádíme pravidelně hydrogeologický průzkum, abychom zajistili, že vlivem důlní činnosti nedojde k zatopení kostela. Pokud by mělo dojít k poklesu kostela pod úroveň hladiny podzemní vody, nebo by hladina podzemní vody vystoupala na úroveň terénu, bylo by nezbytné stavbu odstranit,“ objasňuje mluvčí těžařů.
Osud kostela, který nemá OKD coby jeho majitel v plánu rekonstruovat, je zřejmě zpečetěn. „Objekt měl být původně zbourán, nyní stojí uprostřed ničeho, v místech, kde bude ještě řadu let pokračovat naše činnost související s úpravou uhlí,“ upozorňuje Černá Dvořáková.
A to, že je rozhodnuto, vyplývá i z vyjádření karvinského magistrátu. „Je samozřejmě škoda, že Karviná přichází o tuto historickou stavbu, která připomínala původní ráz této části,“ poznamenala mluvčí Karviné Monika Danková.
Dodává, že radnici na druhé straně těší, že se daří udržovat druhý poddolovaný kostel sv. Petra z Alkantary coby živé místo připomínající historii Karviné. „Věříme, že odkaz pohornické krajiny budeme rozvíjet v plánovaném projektu POHO park Gabriela, jehož součástí je právě i šikmý kostel,“ uzavřela.