Hlavní obsah

Alergika v letadle označili za sobce. Komentáře na sociální síti se vymykají chápání

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

Povědomí o možných alergiích spolucestujících v prostředcích hromadné dopravy je důležitým tématem. Obzvláště v letadle, kde většinou není možné rychle sehnat lékařskou pomoc, může být alergická reakce situací, při níž jde o život. Když se ale cestující s těžkou alergií na ořechy na sociální síti podělil o chápavou reakci palubní posádky, objevily se i komentáře, nad kterými zůstává rozum stát. Přispěvatelé alergika označili za sobce a doporučili mu, že by měl létat na toaletě.

Foto: Profimedia.cz

Červencový příspěvek z letadla na sociální síti ukázal, že někteří lidé stále nechápou závažnost alergií (ilustrační fotografie).

Článek

O videu Dana Kellyho, zveřejněném v červenci na sociální síti Instagram, informoval server Daily Mail. Bloger s přezdívkou _maycontain jej sdílel jako ukázku příkladné reakce palubního personálu, který nebagatelizoval jeho zdravotní omezení.

Kelly ve videu nastupuje do letadla aerolinek easyJet a informuje stevarda, že trpí silnou alergií na ořechy. Poté se jej zeptá, zda by byl ochoten o tom informovat cestující. Stevard napřed zjišťuje, kde konkrétně Kelly sedí a zda má s sebou EpiPen (pero s adrenalinem k léčbě těžkých alergických reakcí).

Cestující jej ujistí, že má u sebe hned dva EpiPeny, a stevard mu odsouhlasí hlášení pro cestující, za což Kelly upřímně poděkuje. Video Kelly sdílel jako dík za vstřícnou reakci, kdy stevard okamžitě pochopil situaci a zařídil se podle ní, aniž by bylo třeba vše dál složitě vyjednávat.

Rozčarování alergika, ale také mnohých jeho sledujících přišlo ve chvíli, kdy se na sociální síti začaly objevovat negativní komentáře k jeho zdravotnímu omezení.

„Když máš alergii, neměl bys létat,“ zněl jeden z nich. „Všechny alergiky bych nechal celý let sedět na záchodě. Je to tak otravné, ke svému gin toniku miluju arašídy,“ napsal další komentující. „Jedna osoba by neměla celému letadlu nařizovat, co můžeme a nemůžeme jíst,“ uvedl jiný přispěvatel. A korunu tomu nasadil snad nejhorší komentář: „Hned bych si otevřel balení arašídových m&ms. Jen proto, že můžu!“

Pomůžou antibakteriální ubrousky

I další cestujícího s alergií označili za sobce, a jeden uživatel dokonce napsal, že svou ořechovou tyčinku jí v letadle při každém letu a nikdo mu v tom nezabrání.

Kelly proto video rozšířil i o reakci na tyto komentáře. „Myslím, že to upozorňuje na obrovskou míru nepochopení alergií u určité, ač malé skupiny lidí. Nedostatek závažnosti tohoto problému je pořád velmi reálný. Lidé určitě můžou pár hodin vydržet bez ořechů, když to někomu může zachránit život. Kdyby vaše dítě mělo život ohrožující alergii, doufali byste, že ostatní projeví trochu víc empatie a pochopí, jak závažné to je,“ uvedl Kelly.

Server Independent už dříve doporučil alergikům, zejména těm na ořechy, aby kontaktovali palubní posádku a do letadla nastupovali jako první, aby měli čas očistit si sedadlo a jeho bezprostřední okolí. Opěrky, bezpečnostní pás, clonu na okýnku i obrazovku a její ovládání, zkrátka vše, čeho se v sedadle běžně dotýkáme, doporučují odborníci pečlivě otřít antibakteriálními ubrousky, protože se na nich rezidua ořechů mohou nacházet.

Výběr článků

Načítám