Hlavní obsah

Zvíře na zahradě: radost, nebo starost?

5. 11. 2016, 8:00
Novinky, Magdaléna Krajmerová

Psi i kočky zahradu milují. Majitelé jim proto nebrání v tom, aby si pobyt venku užili. I když jde často o život. Zvířatům i zahradě. Víte, na co dávat pozor, než vypustíte na trávník a mezi záhony své domácí mazlíky?

Foto: Shutterstock, .

Článek

Jedovaté rostliny, hnojiva, ostré nářadí… To je jen část seznamu nebezpečných věcí, které budou pro zvířata více než lákavé ke zkoumání. A ohrožují je na zdraví i životě. Naopak pes či kočka dokážou ohrozit majitele, přesněji jeho nervy, když během pár minut rozhrabou čerstvě založené záhony nebo u plotu vyšlapou cestu v pěstěném trávníku. Přitom zpravidla stačí pár drobností a všechny tyto problémy odstraníte.

Co ohrožuje zdraví zvířat?

Máte pocit, že je vaše zahrada bezpečná, protože – už kvůli dětem – máte hnojiva, jedy, ochranné prostředky na květiny a další věci uložené v horních policích, aby na ně vaši potomci nedosáhli? Ovšem věci ve výšce nejsou zvlášť před kočkami v bezpečí. Právě naopak. Existuje tady možnost, že je shodí, obaly se při pádu rozbijí nebo otevřou a pak může dojít k otravě. Všechny chemické látky proto skladujte buď v uzamykatelných skříňkách, nebo raději mimo zahradu. Zdraví zvířat mohou ohrozit i barvy, ředidla a podobné výrobky.

Foto: Shutterstock, .

Zvlášť před kočkami nejsou v bezpečí ani jedy a chemické látky zamčené v zahradním domku nebo skladované ve výškách.

Hlavně majitelé psů by měli zabezpečit také zahradní jezírka a bazény, zvlášť ty zapuštěné do terénu. Stačí špatně hozená aportovací hračka nebo žízeň, které vedou i opatrné psy k tomu že se přiblíží k okraji bazénu a omylem spadnou dovnitř. Ostražití by měli být vlastníci brachycefalických ras, což je výraz pro krátkou hlavu. Do této skupiny patří například anglický a americký buldok, francouzský buldoček a několik dalších. Kvůli stavbě těla a lebky se jim ve vodě špatně dýchá, mohou zde trpět až respiračními problémy, jež v některých případech končí i udušením.

Variant, jak zabezpečit bazén, existuje několik. Levněji vás přijdou lamelové plachty, které se neprotrhnou ani pod hmotností většího psa, nebo zastřešení. Mezi bezpečnostní prvky se často uvádí i zábradlí či plot, ty ale zvířata snadno přeskočí a v pádu do vody jim nezabrání.

Stejně tak pozor na otevřený krb a ohniště, zvlášť pokud na nich zůstanou zbytky jídel po grilování. Ovšem největší nebezpečí na zvířata často číhá za hranicí pozemku, kde zpravidla vede silnice. Zatímco u psa stačí dbát na to, aby byla zavřená branka a vrátka, kočky jen tak něco nezabrzdí. Určitou překážkou je vysoký plot, jehož horní okraj je zakloněný do zahrady.

Foto: Shutterstock, .

Stačí neopatrně hozená hračka nebo velká žízeň a k bazénu se přiblíží i ten sebeopatrnější pes.

Jak ochránit své záhony?

Zahrada sice skýtá nejedno nebezpečí pro vaše zvířata, ovšem i ona sama dokážou na pozemku nadělat nemalé škody. Majitelé psů pravděpodobně už několikrát dosazovali túje či jiné dřeviny do živého plotu poté, co jim zežloutly a uhynuly. Na vině je značkování psů. Odnaučit je to nelze, stromy a keře zachránit ano. Doporučuje se psům, s fenkami tyto problémy nejsou, připravit ke vchodu například velké kameny, které jim nahradí patníky a sloupky, a oni tak nezničí stromky.

Foto: Shutterstock, .

Žloutnou vám túje, protože si zde pes značkuje teritorium? Nabídněte mu místo nich třeba velký kámen.

Větší nepořádek dokáže udělat pes, pokud se rozhodne bránit teritorium a přitom neustále běhá kolem plotu. Rostliny či trávník zde brzy vezmou zasvé a vysévat či vysazovat nové bývá zbytečné, zničí je opět. U menších a středních plemen pomůže – pokud to dispozice dovolují – postavit plot, který psi nepřeskočí a zabrání jim ve vstupu do těchto míst. Jestliže si zde přece jen přejete zeleň, například kvůli ochraně soukromí, vysaďte sem rostliny nebo keře s ostny, například růže, dřišťály nebo hlohyně. Po pár pokusech pes běhání kolem plotu vzdá.

Foto: Shutterstock, .

Pokud psi hrabou díry do záhonů, položte sem například bílou netkanou textilii.

Ohroženým místem, a to kvůli psům i kočkám, jsou záhony a čerstvá výsadba. Pro ty první je lákavé ve zkypřené půdě hrabat díry. Až se zde rozrostou květiny či zelenina, už to pro ně tolik zajímavé není. Proto je možné čerstvé sazenice chránit bílou netkanou textilií, která rostliny chrání a zároveň k nim propouští světlo, vzduch i vodu, pomůže i obyčejná drátěnka. U té ale pozor, nesmí ležet přímo na záhonu, aby skrz ni rostliny neprorostly. Další alternativu nabízejí stále oblíbenější vyvýšené záhony ohraničené dřevěným bedněním nebo třeba zídkou. Nejenže ochrání rostliny, ale vás při práci nebudou tolik bolet záda.

Na záhonech dokážou velmi často škodit i kočky, které je používají jako toaletu. Sice existují různé odpuzovače ve sprejích, které lze vyzkoušet, ovšem zkušení chovatelé i zahrádkáři radí udržovat záhony neustále vlhké, mokrá hlína kočkám vadí a budou se jí vyhýbat. Přemokření rostlin se bát nemusíte, záhony stačí jen mírně polít, nikoli je zavlažovat do hloubky. Jako ochrana opět poslouží bílá netkaná textilie. Okrasné záhony můžete zamulčovat drobnými kamínky či oblázky. Pozor, kůra a štěpky kočky neodradí, právě naopak.

Foto: Shutterstock, .

Chcete-li zabránit kočce, aby se toulala na jiné pozemky, pomůže vysoký plot, jehož horní okraj je ohnutý směrem do zahrady.

Nepřítel ukrytý v trávě

Kočky a psi, volně se pohybující po zahradě a v trávě je třeba chránit proti blechám, klíšťatům a dalším parazitům. Kdo se někdy pokoušel dostat zvlášť do kočky prášek či pastu, kupuje dnes výhradně obojky a přípravky v pipetách, které se aplikují do oblasti mezi lopatkami a účinkují až několik měsíců.

Obojky se vyrábějí ze směsi materiálů, které se označují jako polymerová matrice. V nich jsou obsažené účinné látky, které se postupně uvolňují a přecházejí do lipidové vrstvy kůže a srsti zvířete a odtud na celý povrch těla, které chrání až několik měsíců. Podobně fungují i pipety, ty se aplikují na místo mezi lopatkami, kde si je zvíře nedokáže slízat. Při nákupu je ale nutné rozlišovat, zda chcete chránit psa nebo kočku a jestli mají být účinné pouze proti klíšťatům nebo blechám či více parazitům zároveň.

 www.floranazahrade.cz

Reklama

Související články

Podzim je tu: Svěřte úklid zahrady strojům

13. 10. 2016, 8:00

Podzim je tady a s ním i poslední práce na zahradě. Nařezaná polínka jsou srovnaná v kůlně, na zahradě se válí jen hobliny a spadané listí a pod stromy zbyly...

Výběr článků