Hlavní obsah

Zahrada, kde voní růže, dýchá romantikou

4. 7. 2011, 10:01
Právo, Adéla Taitlová

Je jich plná zahrada. „Růže mě fascinovaly už jako malou, kdy jsem k nim na babiččině zahrádce čichala celé prázdniny,“ vzpomíná naše hostitelka paní Blanka. Růže nás vítají hned u bíle natřených vrátek, kde se před působivě vystavěnou zídkou střídají růžové keřové růže s vanilkově žlutými pnoucími.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Posezení na terase zpříjemňují růže za zády a osázené nádoby.

Článek

S růžemi tu výborně ladí fialková perovskie a stříbrolistý čistec, lemující spolu s voňavou šalvějí a rozpínavým kakostem cestu do hlavní zahrady.

Čistě okrasně

Nezáživný nudlovitý tvar zahrady u řadového domku oživuje důmyslná výsadba a pečlivě zvolené prvky. „Hlavní zahrada má čistě okrasný charakter, najdete tu sice bylinky, ale jen jako doplněk k růžím,“ upozorňuje nás majitelka. Výhled na nejrůznější zákoutí umožňuje vyvýšená chráněná terasa navazující na dům.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Vůně a květy růží se s návštěvníky vítají i loučí u malebné zídky s vrátky.

Zahradní dominanty

Romantický kamenný oblouk zdůrazňuje vstup na perfektně udržovaný trávník. Z terasy scházíme po schodech na štěrkovou cestu směřující k zahradnímu domku. Není to obyčejná cesta, dýchá z ní staroanglický charakter. Růže, stračky, okrasné česneky, barevné skleněné koule a přísně tvarovaný zimostrázový plůtek jsou jejími základními prvky. „Růže tu kvůli vrhanému stínu vykvétají o něco později,“ podotýká majitelka.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Vedle kamenného oblouku našly místo zlatožluté čajovky a pestrolistá šalvěj.

Míjíme kamennou kašnu s hladinou pokrytou růžovými lístky, obejdeme zdařile zrekonstruovaný tzv. party domek, až se ocitneme na patiu se zahradním nábytkem, kde se s vůní růží mísí podmanivá vůně obrovských, sněhobíle kvetoucích bohyšek se zlatožlutými listy. Kvetou tu i hortenzie. Krémová odrůda vypadá zvláště dobře s keřem karmínově červených růží.

O několik týdnů dříve místu dominovaly modré kosatce a oranžové denivky, nad jejichž stále dekorativními listy se tyčí krmítko pro opeřence. Dvoumetrová koule vytvarovaná z ptačího zobu vysazená na rohu dlažby upoutává naši pozornost ze všech stran.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Pečlivě tvarovaný zimostrázový plůtek odděluje štěrkovou cestu od trávníku.

Zděděný ovocný sad

Pohledem putujeme dále do spodní třetiny zahrady. Nádherně zelený pažit a ozdravené letité stromy – především jabloně a hrušně – dokonale zklidňují mysl. „Toho, že celý pozemek býval kdysi ovocným sadem, si nesmírně vážíme,“ podotýká paní Blanka. „Nebylo zapotřebí vylepšovat půdu a na stromy nemusíme dlouhá léta čekat. Snažili jsme se jich zachovat co nejvíce.“ Vzrostlé stromy tvoří potřebné vertikály, místu dodávají na zajímavosti, přidávají na věku.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Tvary a barvy hrají na této zahradě důležitou roli.

Plány do budoucna

Na pěšině z nášlapných kamenů vedoucí při hranici pozemku majitelka s nadšením popisuje své představy o dalších projektech. „Tady u těchto smrků bych ráda instalovala lavičku a okolo bludných balvanů vysázela nějaké rostlinky, kterým nevadí suchý stín, třeba škornici, paznehtník a kostival.“

Pokračujeme podél bílého laťkového plotu, po kterém šplhají růžové a fialové plaménky, kocháme se růžemi všech velikostí. „Tohle bude zanedlouho vodní říše s blatouchy, kypreji a vrbinou. Kromě zurčícího potůčku bych tu ráda slyšela žáby a pozorovala bujný život kolem vody,“ komentuje majitelka již připravenou jámu pro budoucí jezírko.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Za zahradním domkem se skrývá posezení s výhledem na zotavený sad.

Reklama

Související témata:

Související články

Vybarvěte svou skalku narůžovo

27. 4. 2011, 15:41

Potřebuje vaše skalka proměnu, třeba do růžova? Růžová má mnoho tváří, někdy je jemná, jindy energická. Mezi kameny se ale vždy krásně vyjímá. Které skalničky...

Výběr článků