Hlavní obsah

Řasokoule - kuriózní dárek k pomazlení

21. 12. 2019, 6:08
Právo, Adéla Mclintock

Zastav se, člověče, a div se! Přesně to každý milovník kuriozit a všeho zeleného nadšeně udělá, jakmile pod čirou vodní hladinou spatří kulaťoučkou hrudku jakoby uhnětenou ze sametu. Kdo z ní bude mít radost?

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Originální dárek. Udělá radost dospělým, dětem, vyznavačům posledních trendů, i těm, co nemají „zelené prsty“ pro pěstování pokojových kytek.

Článek

Na první pohled sice připomíná mech, ve skutečnosti je to ale vláknitá řasa. A ne ledajaká! Zcela přirozeně kopíruje tvar kulečníkové koule. Odtud jméno řasokoule.

Po botanicku se jí říká Aegagropila linnaei, i když občas se ještě objevuje pod starším označením Cladophora aegagropila. Zamilujeme si ji z mnoha důvodů. A když zjistíme, jak je skromná, nebude nás už nikdy strašit obrázek další umučené pokojovky.

Přírodní rarita 

V přírodě je vzácnější než třeba orchidej. Svobodně se koulí na dně mělkých sladkovodních jezer zejména v Japonsku a na Islandu. Nejen tam, ale všude, kde se ukázala, způsobila poprask tím, jak je výjimečně utvářená a roztomilá. Dnes ji přísně chrání zákon, aby z hrstky přírodních lokalit nezmizela nadobro.

Radost pro všechny

Díky specializovaným pěstírnám si zeleného mazlíka může do své domácnosti pořídit každý. Zaujme, potěší a pobaví i jako originální vánoční dárek.

Co psovi pod stromeček? Tipy na netradiční dárky

Nestane se přítěží tomu, kdo je s časem permanentně na štíru, a péči o ni klidně můžeme svěřit dětským prstíkům, protože řasokoule patří k nejméně náročným žijícím organismům na světě a tuze ráda se nechává hladit. Kdo by jí odolal?

Světlo a čistá voda

Řasová koule není žába, aby přežila i na suchu. Je to spíš taková akvarijní rybička, s níž se mimochodem o místo v akvárku ochotně podělí. Zkrátka musí být pořád ponořená od hlavy až k patě ve vodě, jasné a průhledné jako křišťál.

Čistá voda propouští dostatek světla potřebného k fotosyntéze a řasu udržuje v perfektní formě beze stop hniloby.

Pokud se na hladině vytvoří škraloup z prachu nebo se voda zakalí, což hrozí zejména v menších nádobách, řasu vyjmeme, opatrně nejlépe pod sprškou, nikoli silným proudem ji propereme, párkrát jemně vyždímáme a vrátíme do vymyté nádoby s čerstvou vodou. Ta by měla být odstátá, případně převařená a chladná. Ne moc tvrdá, aby nezanechávala vápnité usazeniny na skle.

Nic nepokazíme, když v létě a přes zimu ve vytápěném pokoji do nádoby s řasokoulí občas přihodíme kostku ledu nebo ji na pár hodin uložíme rovnou do lednice. Zapovězená jsou pro ni místa u krbu, u radiátoru i na přímo osluněném parapetu!

První pomoc

V divoké přírodě si s řasokoulí pohrávají vodní proudy, převalují ji sem tam, tím ji zbavují nečistot a zároveň udržují dokonale zaoblené. Když bude v nádobě lenošit, může se stát, že nakyne v bocích nebo se úplně rozplácne. Proto ji občas vytáhneme z nádoby ven, opatrně z ní vymačkáme vodu a několikrát v dlaních překulíme.

Vytvořte si vlastní stylovou vánoční dekoraci

Vlastně je to docela účinná antistresová pomůcka. Že ani přesto nedrží tvar? Pak ji opatrně nůžkami zastřihneme nebo svážeme nití, ona si dá říct a po čase opět sroste. Každý rok se zvětší o pár milimetrů.

Nové mazlíky získáme tak, že vzrostlejší klubíčko opatrně rozdělíme prsty na dvě až tři části, ty uhněteme v kuličky a v případě nutnosti na čas převážeme nití.

Originální dekorace

Zatímco na původních stanovištích existují i víc než stoleté obří koule s až 40 cm v průměru, ty uměle pěstované se objevují nejčastěji ve velikostech od cvrnkací kuličky po golfový míček. Jsou tak ideální k tvorbě originálních dekorací do bytu v každém stylu – od scandi přes boho po vintage.

Jedinou podmínkou je to, že nádoba, ať už akvárium, terárium, mísa, dóza, sklenka na víno, zavařovací sklenice, pohár, prachovnice či váza, musí být z průhledného, nezabarveného skla, abychom na řasokouli lépe viděli a v jejích buňkách mohla úspěšně probíhat fotosyntéza. Senzačně vypadá sama o sobě, přidat k ní ale můžeme i nejrůznější doplňky.

Kde? Za kolik?

V každé dobře zásobené akvaristice či květinářství

U královny kokedam Lenky Hrubé v pražském obchůdku Zahrada na niti

Přes e-shopy (www.pokojovky.co a www.rasokoule.eu)

Cena podle velikosti od 40 do 280 Kč.

Reklama

Související témata:

Výběr článků