Článek
Mateřídouška (Thymus serpyllum) je trvalka s nízkým, polštářovitým vzrůstem. Roste pomalu, ale vytrvale, a když se jí daří, vytvoří krásné voňavé koberce. Ideálně se hodí na suchá a slunná místa, jako jsou skalky, zídky, mezi kameny, na okraje záhonů nebo na střechy. Nepotřebuje hnojení, zaléváte ji jen v největších vedrech. Je to rostlina, která miluje slunce, sucho a klid.
A právě v červenci se rozvine v celé své kráse. Fialově růžové kvítky pokryjí celé trsy, kolem nich bzučí včely, čmeláci a nezřídka se nad nimi třepetají i drobní motýli.
Pokud chcete mít živou, přirozenou a přitom nenáročnou květinu na zahradě, je mateřídouška pravou volbou. Včelám poskytuje nektar, zahradě vůni a vám radost.
Rozdíl mezi mateřídouškou a tymiánem
Mnoho lidí si plete mateřídoušku s tymiánem a není divu. Jsou si podobné nejen vzhledem, ale i vůní. Obě patří do stejné čeledi hluchavkovitých a obě mají léčivé účinky. Tymián (Thymus vulgaris) pochází původně ze Středomoří a je běžně využíván v kuchyni. Má silnější, štiplavější vůni a roste spíš vzpřímeně. Mateřídouška je jemnější, nižší, její vůně je sladší a květy drobnější.
Na zahradě je ale můžete pěstovat vedle sebe anebo odděleně. Pak tymián přijde do bylinkového záhonu, zatímco mateřídouška na skalku. Společně vytvoří malou aromatickou symfonii.

Mateřídoušku používaly kvůli jejím léčivým účinkům už naše prababičky.
Léčivá moc z lůna přírody
Mateřídouška není jenom krásná, ale i léčivá. Už naše prababičky věděly, že pomáhá při nachlazení, kašli, zánětech průdušek i při nespavosti. Obsahuje silice, zejména thymol a karvakrol, které mají silné antiseptické účinky. Pomáhá uvolnit hleny, tiší záněty a celkově posiluje organismus.
Mateřídouškový čaj je ideální při nachlazení, ale také při nervovém vypětí. Pokud nemůžete usnout, zkuste si dát šálek vlažného čaje z mateřídoušky. Uklidní mysl i tělo. Využívá se také při zažívacích potížích, nadýmání a bolestech břicha.
Z mateřídoušky si můžete připravit i relaxační koupel. Hrst sušené byliny spařte litrem horké vody a po patnácti minutách nalijte do vany. Bylinná koupel pomáhá při revmatismu, kožních potížích i únavě. Rozhodně vám prospěje a budete se cítit příjemně.
Jak ji pěstovat
Pěstování mateřídoušky je doslova hračka, pokud víte, co má ráda. Vyžaduje slunné stanoviště, ideálně suché a písčité půdy. Nemá ráda přemokření ani těžkou zeminu. Pokud ji vysadíte na skalku nebo jen tak někam mezi kameny, bude nadšená.

Když se část zahrady pokryje koberci mateřídoušky, bere to člověku až dech.
Rozmnožuje se semeny, řízky nebo dělením trsů. K tomu se ovšem nejlépe hodí jaro nebo začátek podzimu. Když mateřídouška zakoření, obejde se téměř bez péče a bude vám dělat radost. Jenom ji jednou ročně sestřihněte po odkvětu, aby zhoustla a znovu krásně rozkvetla.
Zajímavosti o mateřídoušce
- Ve starověku byla mateřídouška symbolem odvahy. Římané si ji vkládali do lázně, aby nabrali sílu.
- Ve středověku ji lidé vkládali pod polštář, aby zaháněla noční můry.
- V lidové magii se mateřídouška považovala za bylinu lásky a ženy ji nosily u srdce, aby si přitáhly milého.

Vlažný čaj z mateřídoušky má uklidňující účinky.
Jak ji využít doma
Kromě čaje a koupele můžete mateřídoušku využít i v kuchyni jako jemnější alternativu tymiánu. Hodí se do masových pokrmů, omáček, zeleninových jídel nebo na grilování. Přidává se také do bylinkového másla nebo domácích sirupů.
Z čerstvě nasbírané mateřídoušky si můžete připravit mateřídouškový med, stačí přidat květy do tekutého medu a nechat asi dva týdny luhovat. Výsledkem je voňavý, lehce antiseptický med, který potěší nejen při nachlazení.
Pokud se rozhodnete mateřídoušku sušit, učiňte tak co nejrychleji po sběru, ideálně ve stínu při dobrém proudění vzduchu. Usušené lístky a květy uchovávejte v uzavřené nádobě a její vůně i účinky vydrží dlouho.