Hlavní obsah

Jak fungují samozavlažovací květináče

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Čas dovolených je obdobím, kdy spousta lidí trne. Podaří se jim sehnat někoho na zalévání květin na dobu, než se zase vrátí? Vydrží to jejich zelené krásky bez nich? Péče o rostliny může být zkrátka radost, ale také starost. Právě o prázdninách proto nejvíce vyniknou přednosti samozavlažovacích květináčů. Víte ale, jak fungují?

Foto: Envato Elements

Samozavlažovací květináče umožňují zalévat květiny klasicky, i prostřednictvím zásobníku, který je umístěný ve spodní části.

Článek

Princip fungování samozavlažovacích květináčů je jednoduchý: voda je uložena v zásobníku pod dnem a rostlina si ji postupně sama odebírá podle potřeby. Mezi půdou a zásobníkem je obvykle umístěná knotová nebo kapilární vložka, po níž voda vzlíná ke kořenům. Rostlina tak má neustálý přístup k optimálnímu množství vláhy, aniž by docházelo k přemokření, nebo naopak k vyschnutí půdy.

Moderní květináče s automatickou závlahou často obsahují i ukazatel hladiny vody, takže jednoduše poznáte, kdy je potřeba zásobník doplnit. Některé typy květináčů umožňují i zalévání klasickým způsobem, takže si můžete vybrat metodu podle toho, co vám aktuálně lépe vyhovuje.

Díky způsobu, jakým samozavlažovací květináče fungují, jsou přímo ideální nejenom pro časy dovolených, ale navíc i pro úplně začátečníky v oboru pěstování pokojových rostlin. Se samozavlažovacím květináčem totiž významně klesá riziko přelití, nebo naopak uschnutí rostlin v něm. Velkou pomoc nabízí také všem, kteří mají doma celé zelené království a průměrné zalévání rostlin jim zabere třeba i více než hodinu. V takovém případě totiž samozavlažovací květináče pomohou i uspořit spoustu času.

Samostatné zavlažování na principu vzlínání vody ze zásobníku nabízejí přitom nejenom květináče určené do domácnosti, ale i rozličné truhlíky. Dobře se tak uplatní nejenom při pěstování pokojovek, ale také balkonovek anebo i v menších zahrádkách.

Foto: Envato Elements

Samozavlažovací květináče ukazují množství vody v zásobníku, takže má majitel neustále přehled o tom, kdy je třeba ji doplnit.

Ceny samozavlažovacích květináčů jsou vyšší než částky, za něž se prodávají květináče běžné, investice se ovšem vyplatí. Pro představu, produkty s kapacitou 3-6 l lze pořídit zhruba od 120 do 600 korun, větší květináče s objemem 2 -33 l stojí zhruba 300-800 korun a u největších květináčů, nad 40 l, počítejte i s částkami přesahujícími 2500 korun.

U menších truhlíků s délkou 40-60 cm se ceny pohybují v rozpětí od 170 do 500 korun, u větších, okolo délky 80 cm, je cena od 1000 do 1700 korun.

Pozor, není přitom nutné pořizovat hned nové vybavení. Na trhu lze objevit i samozavlažovací misky pod běžné truhlíky. Tam je samozřejmě třeba si ohlídat, aby miska odpovídala rozměrově.

Foto: Envato Elements

Zejména pro období dovolených se pořízení květináčů s automatickou závlahou vyplatí.

Pozor na rozdíly v terminologii

Na první pohled se může zdát, že samozavlažovací květináč je synonymum k termínu květináč s automatickou závlahou. Ačkoli oba mají stejnou funkci, není to úplně totéž. Zatímco samozavlažovací květináč funguje pasivně, jeho „bratr“ s automatickou závlahou je obhospodařován složitějším systémem, zpravidla napojeným na čidla vlhkosti, časovač nebo kapkovou závlahu. Takové systémy se častěji využívají ve sklenících, u vertikálních zahrad anebo v chytrých domácnostech.

Pokud ale nehledáte nic technologicky složitého, běžný samozavlažovací květináč vám postačí.

Anketa

Máte už doma samozavlažovací květináče?
Ano, mám v nich už skoro všechny květiny.
47,6 %
Zatím jen pár...
25 %
Jen jeden. Na zkoušku.
5,6 %
Ne, ani jeden.
21,8 %
Celkem hlasovalo 124 čtenářů.

Výběr článků

Načítám