Článek
Jak informuje Česká společnost ornitologická (ČSO), právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
„Moc nás těší obrovský zájem dobrovolníků, kteří pravidelně sledují čapí hnízda ve svém okolí. Již nyní lidé pozorovali na 457 hnízdech vzrostlá čapí mláďata. Zbývá ale ještě více než 385 hnízd, kde víme o existenci malých mláďat, ale nevíme, jestli se jim podařilo přežít, dosáhnout vzletnosti,“ říká Gabriela Dobruská z ČSO.
Proto ornitologové uvítají informace i o dalších hnízdech a stavu mláďat. Podle toho, zda se mláďatům podaří vyrůst, totiž mohou vyhodnotit úspěšnost hnízdění čápů.
„Malá mláďata nemůžeme do vyhodnocení zahrnout, protože byla pozorována ve věku, kdy jsou ještě hodně zranitelná. Hnízdo s malými mláďaty, svítící na mapě oranžově, zůstane hnízdem s nejasným osudem. Proto je klíčové, aby co nejvíce hnízd do konce sezony na mapě zčervenalo. A to je možné pouze další kontrolou. Stejně tak je dobré zkontrolovat hnízda, která nebyla již dlouho kontrolována a na mapě se zobrazují trojúhelníkem,“ vysvětluje Dobruská.
Pozorování čápů je skvělou aktivitou pro rodiny s dětmi a příjemným zpestřením prázdninových výletů. Pokud vyrážíte na výlet či dovolenou po Česku, stačí nahlédnout do čapí mapy a možná zjistíte, že se v okolí vaší destinace nebo po cestě na ni nachází nezkontrolované čapí hnízdo. Třeba na něm mají čápi mladé, jen o nich ornitologové ještě nevědí.
Záznam lze učinit snadno. Stačí se na stránku programu Čapí hnízda zaregistrovat, rozkliknout si mapu a pak už jen vyhledat příslušné čapí hnízdo. Tam je možné zadat informaci v podobě textové zprávy, ale i pořízené fotografie.
Co lze pozorovat a co zaznamenat
Jak již bylo řečeno, v současnosti jsou na hnízdech odrostlejší mláďata, která se svým vzhledem začínají podobat rodičům. Hlavním odlišujícím znakem od dospělců je barva zobáků a nohou, která je u mladých ptáků nikoli červená, ale šedá. Pokud chcete mít jistotu a zanášet informace na stránce věnované pozorování čápů, vyplatí se tedy mít s sebou dalekohled.
Pokud jste našli prázdné čapí hnízdo, můžete jej do mapy také zanést. I tato informace je totiž pro ornitology velmi důležitá. „Někdy se stane, že čapí hnízdo nebo hnízdní podložka zůstane neobsazená. Jindy může hnízdění, i když už začalo, skončit neúspěšně, anebo už mláďata hnízdo opustila. To všechno jsou nesmírně důležité informace pro co nejpřesnější vyhodnocení úspěšnosti hnízdění. Je potřeba vytrvat a hnízda sledovat až do konce sezony – jen tak získáme ucelený obrázek o celé hnízdní sezoně,“ vyzývá Dobruská.
Informace o čapích hnízdech přitom neslouží jen ornitologům. „Tato data využijí krajské úřady, energetici a další organizace i jednotlivci, kteří se jejich opravám věnují. ČSO bohužel nemá kapacity, aby zajistila zlepšení stavu hnízd,“ doplňuje Dobruská.
Informace o stavu hnízda bude možné zadávat již v tomto týdnu, a to přes zmíněný web. Dobrovolníci pak mohou pokračovat v monitoringu stavu hnízd i po skončení sezony.
ČSO sleduje průběh hnízdění čápů bílých v programu Čapí hnízda od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku 2014 u příležitosti jejich celostátního i mezinárodního sčítání.