Hlavní obsah

Vila advokáta Neumayera měla reprezentativní společenské i soukromé prostory

12. 3. 2014, 12:49
Novinky, text: Jindřich Chatrný, editace: tnk

Prostorný dům Rajmunda Neumayera v Kyjově od architekta Bohumila Turečka je moderní stavbou s dobře prosvětleným interiérem a několika rozlehlými venkovními prostory. Interiér vily advokáta reprezentoval před jeho návštěvami.

Foto: autorský tým Slavné vily Jihomoravského kraje

Vila s adresou: Svatopluka Čecha 886/6, Kyjov

Článek

Nábytkové solitéry v interiéru vily byly navržené architektem Bohumilem Turečkem. Vynikaly elegancí i tvarovou rozmanitostí. Solitéry byly v interiérech promyšleně kombinovány se sériově vyráběnými kusy.

Foto: autorský tým Slavné vily Jihomoravského kraje

Vybavení pracovny napovídá, že sloužila i jako společnská místnost.

Třípodlažní stavba s plasticky vyznačenými kvádry na fasádě v suterénu pod úrovní vozovky a přízemím přístupným odtud po mostě s barevnou skladbou dlaždic měla podle architekta Turečka zčásti splynout se souběžně řešenou parkovou úpravou přilehlého pozemku s využitím svahů zahrady.

Fasádě stavby dominuje režné zdivo

Útvary vystupující z obdélného objektu jsou dekorovány režným zdivem. Strana stavby otočená do zahrady je členěna několika balkóny a terasami a je zakončena střechou krytou eternitovými taškami, která jakoby se ponořovala do nitra domu.

Foto: autorský tým Slavné vily Jihomoravského kraje

Díky velkým proskleným plochám je interiér maximálně prosvětlen.

Majitel vily advokát Rajmund Neumayer patřil k politicky a společensky angažovaným kyjovským osobnostem. Byl členem Československé strany lidové a obecní rady.

Neumayer pocházel ze sklářské rodiny a byl v roce 1938 jmenován ředitelem podniku První české sklárny, akciové společnosti Kyjov. Sklářské provozy úspěšně vedl k hospodářskému rozvoji přes tragické období protektorátu, které pro něj bylo často spojené s osobním rizikem.

Foto: autorský tým Slavné vily Jihomoravského kraje

Obývacímu prostoru dominovala rohová sedací souprava.

Rekonstrukce vily zřejmě nenávratně nahradila některé prvotní prvky a změnila původní proporce domu, včetně efektního vstupního „mostu“. Vilu navíc hodně změnila nová nadstavba.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků