Hlavní obsah

Pocta České komory architektů patří Janu Bočanovi, in memoriam

27. 5. 2021, 21:39
Novinky, Kristýna Křížová

Poctu České komory architektů za rok 2020 dostane za své celoživotní dílo český architekt Jan Bočan. Významné ocenění získává in memoriam za svou mimořádnou architektonickou tvorbu i za dlouholetou pedagogickou činnost na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Foto: Archov Galerie Jaroslava Fragnera a Daniely Bočanové

Dílo architekta Jana Bočana před lety představila zdařilá výstava připravená sdružením Člověk a Prostor a architektovým spolupracovníkem Zdeňkem Rothbauerem. Výstava zmínila i architektovu tvorbu v Troji.

Článek

Architekt Jan Bočan zemřel v roce 2010 ve věku 73 let. V začátcích své kariéry užíval výrazné betonové tvary a konstrukce, které sám řadil do období brutalismu. Ten se letos opět dostal do módy, tehdy byl ale jedním z nemnoha možných architektonických přístupů.

Oceněním vzdává komora hold význačným osobnostem, které se svou prací a morálním působením významně zapsaly do moderní historie české architektury. Návrhy na udělení Pocty podává každoročně odborná veřejnost včetně členů jednotlivých orgánů České komory architektů. Z nominací pak laureáty vybírá odborná porota.

Foto: Archiv Galerie Jaroslava Fragnera

Původní podoba interiéru haly Hlavního nádraží v Praze je také architektovým dílem.

Porota ocenila i významnou pedagogickou činnost architekta

Bočan pracoval v projektovém ateliéru Konstruktiva, později v ateliéru Beta PÚ VHMP, vedeném Janem Šrámkem. V devadesátých letech založil vlastní architektonický ateliér Bočan & Partners.

Velkou část svého života Bočan věnoval pedagogické činnosti. Spolupracoval také s univerzitami ve Francii, Německu, USA či Kolumbii. S Fakultou architektury ČVUT v Praze byl spojený už od mládí, vystudoval ji v roce 1962 a v roce 1990 se na ni vrátil jako vedoucí ateliéru.

V polistopadovém období byl jedním z klíčových pedagogů určujících směr a způsob vedení ateliérů a výuky architektury v Česku. V roce 2006 byl jmenován profesorem. Z ateliéru Jana Bočana pochází řada architektů, kteří se zdárně prosazují na tuzemské architektonické scéně.

Foto: Archiv Galerie Jaroslava Fragnera

Budova Československého velvyslanectví v Londýně od Jana Bočana.

Ocenění bude slavnostně předáno in memoriam na nominačním večeru České ceny za architekturu v Kotelně v areálu Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou ve čtvrtek 24. června.

Nejdůležitější události v Bočanově kariéře

1966–1971 – Cestovní kanceláře ČSA – Paříž, Londýn, Brusel, Kodaň, projekt a realizace interiéru

1969 – Československé velvyslanectví Londýn – Cena za nejlepší realizaci roku v Londýně od Unie britských architektů

1970 – Lázně Lipová, nejlepší projekt roku

1970 – Československé velvyslanectví Stockholm – architektonická soutěž, 1. cena – realizace

1973 – Světová výstava Osaka – expozice Československa

1973 – Hlavní nádraží Praha – architektonická soutěž, 1. cena

1983 – Hotel InterContinental, Praha – projekt a realizace interiéru

2006 – cena za nejlepší realizaci v Tbilisi

Pocta není zdaleka prvním významným oceněním pro tohoto architekta. Za objekt velvyslanectví v Londýně mu byla, spolu s kolektivem autorů, udělena Cena za nejlepší realizaci roku 1971 od Unie britských architektů RIBA. Obec architektů zase v roce 2009 udělila Bočanovi v Národní galerii prestižní ocenění Grand Prix architektů za celoživotní dílo.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků