Hlavní obsah

Na rekonstrukci měla dva měsíce. Největší zajímavostí jsou černé stěny

9. 9. 2015, 8:17

I když Kateřina, maminka čtyřměsíční Karolínky, spala pouhé dvě hodiny, přivítala nás s úsměvem na tváři, voňavými koblihami a její nakažlivý smích jsem slyšela ještě dlouho potom, co jsme s fotografem odjeli. Kateřina má ráda prostorné byty s vysokými stropy, které mají svůj styl. Panelák ji nikdy nelákal, spíše naopak, ale ve chvíli, kdy se naskytla výhodná nabídka koupit byt právě v panelovém domě, neváhala.

Foto: www.modernibyt.cz

Majitelka přiznala, že se jí líbí spousta věcí, ale ve chvíli, kdy je přiveze domů, zjistí, že se jí příliš nehodí, ale nemá sílu je schovat do skříně. Poznali byste to?

Článek

Původní záměr byt zrekonstruovat a pronajímat vzal zasvé ve chvíli, kdy se dozvěděla, že se musí z bytu, ve kterém právě bydlela, odstěhovat. Na rekonstrukci měla dva měsíce, což by se nezdálo tak nereálné, kdyby byt po předchozím majiteli nevypadal, tak jak vypadal.

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav - kuchyň

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav koupelny

Na první prohlídku bytu musela dokonce s baterkou, protože v bytě byla odpojena elektřina. O pomoc s rekonstrukcí bytu chtěla požádat architektku, tu však z finančních důvodů musela odmítnout.

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav - obývací pokoj

A tak se do rekonstrukce s přítelem pustili vlastními silami. „Skoro na první rande jsme šli makat do bytu,“ říká Kateřina se smíchem. Na původní plán totální přestavby nebyl čas ani peníze, a proto se musela rozhodnout jen pro malé změny, jak říká.

Foto: www.modernibyt.cz

Prosklené dveře propouštějí do předsíně potřebné světlo. Vestavnou skříň nechala majitelka vybourat a do vzniklé niky umístila věšák na oblečení a vzniklo i místo na odložení právě nošených bot.

Nevyhovující původní dispozici 3 + 1 změnila na 3 + kk, nechala vybourat umakartové jádro a posunula příčku zbytečně velké ložnice, čímž získala více místa pro obývací část.

Tento byt byl třetí, který Kateřina zařizovala. Naposledy bydlela v bytě, který si zařídila v anglickém duchu, který se do stylu domu dokonale hodil, pro byt v panelovém domě však byl naprosto nevhodný.

Foto: www.modernibyt.cz

Nevadilo jí to, spíš naopak, poslední dobou si totiž oblíbila skandinávský nábytek. Inspiraci hledala v časopisech, na Instagramu a na portále Modrá střecha.

Zařízení na míru

V předchozím bytě měla Kateřina téměř všechno zařízení vyrobené na míru a stále zastává názor, že nábytek na zakázku má tolik předností, že je lepší chvíli počkat, našetřit a nechat si ho vyrobit přesně podle vlastních představ a na míru daného prostoru.

Foto: www.modernibyt.cz

Dvě židle u jídelního stolu od firmy Fischel majitelka zrenovovala a natřela oblíbenou černou barvou. Další dvě jsou z Ikea.

Foto: www.modernibyt.cz

Úžasnou hru světel rozehrávají na stěnách lustry, které majitelka pořídila věřte nevěřte ve Scontu. Opět kousek, na který je Kateřina právem pyšná.

Ale právě čas Kateřina neměla, proto nechala na míru vyrobit pouze kuchyň, koupelnu a interiérové dveře, za které zaplatila dvakrát.

Původně chtěla dveře běžných rozměrů, ale ve chvíli, kdy byly hotové překlady, přišla s nápadem, že dveře s atypickou výškou jsou pro její byt to pravé, a přes to, jak říká, nejel vlak.

Foto: www.modernibyt.cz

Kuchyň s pracovní deskou po obou stranách je vyrobená na míru podle návrhu majitelky.

Foto: www.modernibyt.cz

Volně stojící lednice je rafinovaně ukrytá za příčkou ze sádrokartonu. Zajímavé je řešení rohu kuchyně, který vystupuje do obytného prostoru. Na černou stěnu si Kateřina namalovala domečky.

„Na dveře jsem moc pyšná, tedy až na cenu,“ říká se smíchem. „Na svého truhláře Davida Štamfesta nedám dopustit. Jsem velmi náročná a kolikrát ani nepřemýšlím, zda můj nápad vůbec půjde realizovat, ale on všechny moje nápady bere jako výzvu a každou moji představu do detailu doladí a dokonale zrealizuje.“

Foto: www.modernibyt.cz

Dětský pokoj zatím úplně neslouží svému účelu, protože malá Karolínka spinká v ložnici s maminkou a tatínkem. V pokoji nechybí postel pro příležitostné přespání návštěvy.

Foto: www.modernibyt.cz

V ložnici si Kateřina dopřála prostornou šatní skříň, díky které mohla zrušit vestavnou skříň v předsíni. „Nesehnala jsem plakáty, které by mě zaujaly, tak jsem si je vyrobila na míru - černý podklad s nápisy ONE LIFE, ONE LOVE.“

V budoucnu by se ráda zbavila většiny kusů nábytku a nahradila je právě nábytkem na míru. Původní parkety si Kateřina přála zachovat, ale předchozí majitel k nim neměl takový vztah jako ona. Zachránit už je nešlo, a tak se jich musela se smutkem vzdát a nahradit je vinylovou podlahou.

S proměnou pomáhala i Kateřinina maminka a zároveň babička malé Karolínky, ta vymalovala celý byt. Jen z volby černé nebyla úplně nadšená, jak mi prozradila majitelka bytu, která tuto barvu naopak miluje a nejraději by měla celý byt zařízený v černé.

Foto: www.modernibyt.cz

Nábytek v koupelně si majitelka také nechala vyrobit na míru. Zaujalo nás řešení volně stojícího zrcadla.

Některé designové kousky, jako jsou například svítidla, objevila Kateřina v levnějších obchodech s nábytkem. Na tyto úlovky je právem hrdá. Baví ji navštěvovat blešáky, trhy a malé krámky, ve kterých si může popovídat s majiteli, a přitom objevovat zajímavé doplňky do bytu.

Těší se, až jednou bude bydlet v krásném cihlovém domě v bytě s vysokými stropy, který si zrekonstruuje podle vysněných představ a zase nás pozve. Budeme se těšit, Kateřino!

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Edita Erbsová, www.modernibyt.cz

Reklama

Související témata:

Výběr článků