Hlavní obsah

Letošní Designblok představí stoličky z kávy, kokosu, textilního odpadu i kůže ryb

15. 10. 2015, 13:26
Novinky, tnk

Nejočekávanější přehlídka tuzemského i zahraničního designu Designblok propukne ke konci října. Mezi vystavenými věcmi bude k vidění řada zdánlivě nenápadných stoliček, za kterými jsou ale příběhy recyklovaných kusů. Designéři ukážou, jak si skvěle dovedou poradit s nevyužitou částí kokosu, odpadem textilního průmyslu nebo s kůží ryb.

Foto: Diplomová práce Jorge Abrahama Garcii Raza

Stoličky z kokosových ořechů a kávové sedliny vznikají z nepotřebného odpadního materiálu spojeného bio pryskyřicí.

Článek

Designblok letos představí nejtalentovanější evropské mladé tvůrce a uvede mezinárodní soutěž Designblok Diploma Selection, která ukáže diplomové práce mladých talentů z evropských zemí.

Do finále bylo kurátorskou radou vybráno jedenáct módních kolekcí nastupujících hvězd a osmnáct prací diplomujících produktových designérů.

„Letos jsme vybírali z více než stovky přihlášených diplomových prací,“ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Pocit odpovědnosti v designu se prolne řadou výstav Designbloku

Finalisté se představí formou výstavy a přehlídek. Vítězové, které vybere prestižní mezinárodní porota, získají v přepočtu více jak 26 tisíc korun a možnost samostatné prezentace na příštím ročníku Designbloku.

Z produktového designu bezpochyby zaujmou stoličky z recyklovaných materiálů. Právě recyklace se totiž poslední roky stává pro designéry velkou výzvou. Snaží se tak skloubit efektní design i snahu šetřit přírodu.

Hlavním tématem letošní přehlídky bude Svoboda. „Témata, jako přílišné lpění na majetku a osobním prospěchu, či touha po větší sounáležitosti a odpovědnosti naší společnosti se pak prolínají i řadou dalších instalací,“ říká kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.

Snaha dát materiálům druhou šanci a přeměnit je do použitelných produktů je typická například pro stoličky od Jorga Abrahama Garcii Raza z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Foto: diplomová práce Jorge Abrahama Garcii Raza

Nevyužitá část kokosového ořechu se stala základem pro sedák jednoduché stoličky.

Dvoudílná stolička vzniká ve formě dvou hlavních dílů - sedáku z recyklátu a dřevěného spodního dílu. Recyklovaný materiál dává vzniknout flexibilnímu a pevnému sedadlu stoličky.

Foto: diplomová práce Jorge Abrahama Garcii Raza

Sedák stoličky může vzniknout i závové sedliny.

Podobný nápad měl i designér Jorge Penadés. Toho zaujalo množství nevyužitého koženého materiálu v textilním průmyslu. Firmy založené na výrobě koženého zboží často produkují velké množství vyřazených materiálů, zbytků a odřezků. Tento materiál se designér rozhodl využít pro vznik originálního sedacího nábytku.

Foto: diplomová práce Jorga Penadése

Pruhy materiálu ze skartovačky, textilního i obuvnického odpadu se promíchají, spojí lepidlem a plní do formy.

Nový nábytek ze zbytků kůží má pestrou barevnost závislou na materiálu a vzniká bez chemikálií. Designér ze spojených zbytků kůží vytvořil nejen stoličky, ale třeba i věšák na oblečení.

Foto: diplomová práce Jorga Penadése

Vzniklý materiál poslouží jako tělo samostatných nebo spojených stoliček.

Výstava produktové sekce soutěže proběhne v prostorách Openstudia. K vidění bude i hravá kolekce Vnitřní prostor Michala Stracha z pražské Uměleckoprůmyslové školy, osobní tetovací stroj Jakuba Pollága nebo jedinečná kolekce bot, které se samy rozpadnou, designérky Elišky Kuchtové.

Ze zahraničních hvězd stojí za pozornost práce studia Formafantasma

Designblok odtajnil i zahraniční hvězdy sedmnáctého ročníku. Ty své instalace představí v prostorách Výstaviště Praha Holešovice. Vedle nich budou mít návštěvníci možnost zhlédnout i velké výstavy polského, rakouského či finského designu.

Art House, umístěný v budově Lapidária, uvede studio Formafantasma, které tvoří dvojice italských designérů Andrea Trimarchi a Simone Farresin působící v Holandsku, kteří jsou fandy tradičního řemesla a inspirují se lokálními kulturami. Zaujmou třeba jejich stoličky z kůží ryb. [celá zpráva]

Foto: Formafantasma

Stoličky z vyřazených kůží rozličných druhů ryb mají detaily z přírodních materiálů, jako jsou kosti, mušle nebo mořské houby.

Slovenský designér Tomáš Král se na letošním Designbloku představí novou kolekcí nábytku Torii a psacím stolem Šuplíky. Předlohou pro netradiční kolekci byly symboly odpočinku známé z japonské mytologie.

Polské duo Ania Rosinke a Maciej Chmara působící ve Vídni zase představí projekt s názvem Another Cube, ve kterém se prolínají témata bydlení, mobility, ekologie a obklopování se věcmi.

Většina instalací bude konečně pohromadě

Poprvé po deseti letech odpadne nutnost cestování za prezentacemi. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout podstatnou část Designbloku, konajícího se od 22. do 27. 10., na jednom místě, v prostorách Výstaviště Praha Holešovice.

Instalacemi ožije nejen velkorysý prostor Průmyslového paláce, ale také původně renesanční budova Lapidária nebo uzavřené divadlo Spirála.

Reklama

Související články

Výběr článků