Hlavní obsah

Lada s Patrikem se prvním nezdarem nedali odradit, dnes bydlí ve vysněném bungalovu

1. 9. 2020, 6:06

Velmi příjemná byla naše návštěva útulného bungalovu, který si přes počáteční problémy Lada s Patrikem postavili na krásném pozemku na Liberecku ve stínu vzrostlých smrků a dubů. Paní Lada nám prozradila své zkušenosti se stavbou i co by dnes udělala jinak.

Foto: Jan Planička

Soukromí majitelů domu hlídají vzrostlé stromy.

Článek

Proč jste se rozhodli pro nový dům?

Měli jsme s Patrikem velký čtyřpokojový byt a k tomu tento pozemek, který jsem asi před 10 lety koupila jako investici. Tehdy za mnou přišel kamarád, že se tu výhodně prodávají pozemky a že on sám parcelu kupuje.

Měla jsem nějaké našetřené peníze, tak jsem si řekla, proč ne. Stavět jsem ale neplánovala, byla to tehdy opravdu jen investice bez konkrétních plánů do budoucna.

Jenže v nedávné době v okolí velmi vzrostly ceny bytů a my si spočítali, že když náš byt prodáme, budeme mít na půlku domu. Vzhledem k tomu, že pozemek už jsem měla, dlouho jsme se nerozmýšleli.

Co inženýrské sítě, kdo je vybudoval?

Bývalý majitel tady měl celou velkou louku, kterou nechal rozparcelovat na více pozemků. Město sem pak vybudovalo silnici, zajistilo veřejné osvětlení a taky finančně podpořilo vybudování inženýrských sítí.

Díky tomuto příspěvku každý stavebník doplácel na přípojky pouze část ceny.

Jsou v této lokalitě nějaké problémy kvůli dřívější těžbě uranu?

Nejsou. Hodně se to teď řeší a fungují i speciální ekologické programy, které mají za cíl vrátit přírodu do stavu, ve kterém byla před 50 lety. Máme v půdě ale větší množství radonu, proto máme vyšší základovou desku a dobré odvětrání, které odvádí radon pryč.

Kdo vám vyřizoval stavební povolení a jak dlouho to trvalo?

Stavební povolení jsme si vyřizovali sami. Na našem stavebním úřadě byli naštěstí velice schopní a ochotní úředníci. Vždy nám řekli, co přesně máme poslat, jaká razítka potřebují, a šlo to krásně hladce.

Hodně věcí šlo udělat i online, takže Patrik zajistil asi půlku razítek z obýváku od počítače. Nikdo nám neházel klacky pod nohy, naopak všichni byli velice vstřícní. Povolení jsme měli asi za čtyři měsíce.

Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení

Tipy a trendy

Jak jste si vybrali firmu, se kterou jste dům postavili?

Původně jsme měli vybranou jinou firmu. Ta nám ale najednou v průběhu oznámila, že chce o dost víc peněz. Řekli nám, že kvůli spodní vodě bude celá stavba dražší, ale nedali nám žádnou detailní kalkulaci víceprací a ani pořádně nevysvětlili, na co by se peníze použily. Stav podloží si navíc měli zjistit jako realizátoři stavby předem.

Foto: Jan Planička

K domu přibyde ještě terasa.

Naštěstí jsme měli své poradce, a to jak právní, tak stavební, a ti nás vždy ujistili, že to nemůže stát tolik. Nakonec se situace tak vyhrotila, že jsme s firmou ukončili spolupráci.

Byl tam i moment, kdy jsme to chtěli celé vzdát. Už jsme ale měli hypotéku, takže jsme se do toho rozhodli jít nanovo a najít si novou firmu. Sice jsme ztratili rok a půl práce a plánování, ale nelitujeme toho.

Naštěstí jsme už měli aspoň stavební povolení a hotový projekt, takže jsme nezačínali úplně od nuly.

Napodruhé už to vyšlo?

Naštěstí ano. Naše kritéria byla najít lokální firmu, která může stavět ještě tentýž rok, což byl trošku oříšek. Normálně se na dům čeká až tři roky, my ale potřebovali stavět co nejdřív. Nového dodavatele stavby jsme hledali asi tři měsíce.

Měli jste dostatek informací? Odkud jste čerpali?

Všechno jsem si nastudovala dopředu. Na začátku jsem čerpala informace hlavně z internetu. Později, když už jsme pro dřevostavbu byli rozhodnutí, jsme se jezdili dívat na vzorové domy různých firem. A hodně mi daly návštěvy u známých, kteří mi radili konkrétní tipy.

Třeba oddělit obývák od kuchyně, přestože je teď moderní je spojovat dohromady. Můžu v klidu vařit či zapnout myčku a neruším Patrika, který chce mít vedle klid nebo se dívat na televizi.

Dodala vám firma dům na klíč včetně základové desky?

Kvůli problémům s původní firmou se nám to celé prodražilo, takže základovou desku jsme si nakonec dělali svépomocí s místními řemeslníky. Sami jsme si také zajišťovali kuchyň a podlahy.

V celém domě včetně koupelny máme vinyl, pouze různé dekory. Je pocitově teplejší a snadno se udržuje. Jinak ale máme dům na klíč.

Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku

Tipy a trendy

Jak dlouho trvala celá výstavba?

Celá stavba byla hotová asi za čtyři měsíce. Smlouvu jsme podepsali v červenci, v srpnu přivezli panely a do týdne stála hrubá stavba. V prosinci jsme se stěhovali do hotového domu.

Proč jste se rozhodli pro dřevostavbu?

Na dřevostavbě jsme se s Patrikem shodli hned na začátku. Chtěli jsme, aby stavba byla rychlá a finančně dostupná.

A proč jste zvolili bungalov?

Mysleli jsme i do budoucna na stáří, takže jsme nechtěli schody. Je to pohodlnější. A dům máme uvnitř bezbariérový.

Vychází návrh z typové varianty, nebo jste zvolili individuální projekt?

Dům vychází z typového návrhu, ale dělali jsme nějaké změny. Kuchyně byla původně spojená s obývákem, ale já jsem je chtěla oddělit dveřmi, takže jsme nechali udělat příčku. Z původního 4+kk tak vzniklo 4+1.

Foto: Jan Planička

Chodba je přirozenou páteří domu.

Taky jsem si přála navíc francouzské okno z kuchyně přímo na terasu. Miluji, když si vezmu kávu a jdu si s ní sednout ven. A vždycky mi vadilo, že se musí chodit přes celý obývák. Takto je to mnohem praktičtější.

Kolik vás v domě bydlí?

Bydlíme tu čtyři – můj partner Patrik, moje dvě dcery a já. Starší dcera už studuje, takže jezdí jen na víkendy. Holky mají samostatné pokoje, aby měly soukromí. Všichni jsme tu moc spokojení. A mladší dcera si oblíbila hlavně trampolínu.

Popis domu a dispozice
Útulný bungalov s půdorysem ve tvaru „L“, valbovou střechou a dispozicí 4+1 nabízí užitnou plochu 122 m². Vychází z typového projektu s drobnými klientskými úpravami. Ze zádveří se vejde do chodby, ze které vedou dveře do kuchyně, ložnice, dvou pokojů pro dcery, koupelny a do technické místnosti s druhou toaletou. Z kuchyně pak vedou široké posuvné dveře do obývacího pokoje. Vnitřek domu je bezbariérový.

Měli jste nějaké speciální požadavky?

Ano, my jsme si hodně vymýšleli. A tady musím naši realizační firmu moc pochválit, ve všem nám vyšli vstříc. Patrik chtěl například v domě centrální řízené větrání s rekuperací vzduchu, jehož rozvody se vedou stropy. Zároveň jsme však chtěli ponechat standardní světlou výšku 2,5 metru, proto nám firma stropy zvyšovala.

Proč jste chtěli rekuperaci, co byl hlavní důvod?

Chtěli jsme mít zajištěný přísun čistého a čerstvého vzduchu nezávisle na oknech. Takže i když je venku hluk nebo zima, a my chceme mít okna zavřená, máme doma pořád vyvětráno.

Obě dvě dcery jsou navíc alergičky a na zahradě máme několik smrků, tudíž i hodně pylu. Rekuperace nám tu každé dvě hodiny vyvětrá a holkám se dýchá bez problémů. Navíc ušetříme za vytápění asi 20 % nákladů a na její pořízení můžeme čerpat dotaci.

Jak máte vyřešený systém vytápění?

Využíváme pouze elektřinu, a to formou elektrického podlahového topení. Máme nachystaný i komín, kdybychom chtěli někdy v budoucnu využívat krbová kamna.

Foto: Jan Planička

Oddělení kuchyně a obývacího pokoje majitelům vyhovuje mnohem lépe než v současnosti tolik oblíbené propojení obou místností do jednoho celku.

Ohřev vody probíhá ve 270litrové akumulační nádrži, která má integrované tepelné čerpadlo. Máme sjednocené nasávání a odtah vzduchu pro rekuperaci i čerpadlo (které funguje na principu vzduch-voda), tudíž je vše v jednom potrubí a zároveň není potřeba mít u čerpadla venkovní jednotku, což považujeme za velkou výhodu.

Jaké máte náklady na provoz domu?

Zatím nevíme přesně, bydlíme tu teprve chvíli. Teď platíme zálohy 3000 Kč měsíčně a myslím, že se do toho v pohodě vejdeme.

Jak jste připraveni na letní přehřívání?

Rekuperace má i letní režim. Není to sice jako klimatizace, ale ochladí vzduch až o tři stupně. A v kuchyni a obýváku máme přípravu na klimatizaci, kdybychom se pro ni v budoucnu rozhodli. Jinak máme na pozemku vzrostlé smrky a duby, které krásně stíní.

Jak je to ve vašem domě s hlučností?

Určitě se tady zvuk nese o něco víc, než na co jsme byli zvyklí v bytě. Máme speciální modré protihlukové desky, které pomáhají. Myslím ale, že je to daň za ty vyšší stropy, zvuk se podle mě nese vrchem těmi rozvody rekuperace.

Využíváte půdní prostor?

Ano, využíváme ho jako úložný prostor. Máme tam i okno a vyvedenou elektřinu. Je tam vidět i izolace, kterou jsme použili ve stropě. Jedná se o foukanou celulózu, jejíž tloušťku jsme kvůli dotaci nechávali navýšit o 50 %, takže máme dům pořádně zateplený.

Unikátní dřevostavba v České Kanadě inspirovaná severským stylem

Tipy a trendy

Splnila dřevostavba všechna vaše očekávání?

Nadmíru. Líbilo se mi, že jsem si mohla všechno navrhnout podle svých představ. A taky ta rychlost. Navíc jsme měli štěstí na druhou realizační firmu, naše zkušenosti s ní jsou jen ty nejlepší.

Je něco, co byste ve svém domě přece jen změnila?

Asi bych přidala centimetr ostění kolem oken, protože teď okno se žaluziemi nikdy neotevřu do pravého úhlu. Ten centimetr tam chybí.

Budete ještě něco dodělávat?

Určitě terasu, tu bych chtěla ještě letos. A do budoucna chceme vybudovat jímku a další věci na zahradě.

Jakou radu byste dala lidem, kteří se teprve chystají stavět?

Určitě mít nějakého odborného poradce jak z hlediska stavby, tak z hlediska výběru firmy, projít si s ním smlouvy a vše si dopředu zkontrolovat, ať vás pak něco v průběhu stavby nepřekvapí.

Také lidé z firmy vám prostě musí lidsky sednout. U nás opravdu rozhodlo setkání s majitelem firmy. Líbil se nám jako člověk, navíc byl seriózní, férový a vše nám vždy vysvětlil.

Petra Pacáková, Barbora Matušková, www.drevostavitel.cz

Anketa

Máte koupenou nějakou nemovitost na investiční účely?
Ano, ovšem.
21,7 %
Plánujeme to.
5,8 %
Nemovitost máme, ale využíváme ji sami.
29,3 %
Ne, nic takového nemáme.
43,2 %
Celkem hlasovalo 2919 čtenářů.

Technické informace

Dispozice: 4+1

Rozměry stavby: 12 (9,6) × 14 m

Dodávka hrubé stavby: 1 týden

Dodávka domu na klíč: 4 měsíce

Zastavěná plocha: 146 m²

Užitná plocha: 122 m²

Realizační firma: Donami Real s. r. o.

Reklama

Související články

Výběr článků