Hlavní obsah

Dům, nebo přípojné vozidlo? Stavba s názvem Mobile Hut je obojím

24. 1. 2019, 8:57
Novinky, tnk

Minimalistický domek od českého architektonického studia Artikul je originální přemístitelnou stavbou ve tvaru klasického domu se sedlovou střechou. Nese název Mobile Hut neboli Domek na kolech a je vhodným příbytkem pro ty, kdo nechtějí investovat do domu v jedné lokalitě. Pro přepravu stavby stačí větší osobní auto s koulí.

Foto: Novinky

Domek budil velký zájem návštěvníků.

Článek

Nevšední domek poskytne obyvatelům komfort menšího 2+kk a ubytují se v něm až čtyři osoby. Navazuje na trend staveb s názvem Tiny Houses, což jsou zpravidla přemístitelné domky o malých rozměrech, které jsou alternativou k životu v předražených městech a v lokalitách, ve kterých se už nedá stavět.

Rozměry domku jsou 500 x 230 x 390 cm. Užitná plocha domu s plechovým pláštěm je 15 m² + 4 m² nabízí terasa. Autoři v brožuře uvádějí, že životnost domu je srovnatelná s konvenční výstavbou a měl by vydržet stejně dlouho jako klasický zděný dům.

Foto: Novinky

Stavba působí střídmě a minimalisticky.

Fandové nomádského životního stylu si mohli na loňském veletrhu Designblok, kde byl domek vystaven, i vyzkoušet, co všechno poskytuje.

Obyvatelům skromného domku je například k dispozici sklopná terasa, která rozhodně výrazně zvyšuje životní komfort.

Foto: Novinky

V patře je dost prostoru pro spaní.

V domku se vyspí až čtyři lidé. Dva mohou spát na rozložitelném gauči u vchodu a další dva na manželské posteli v patře. Plusem je plnohodnotně zařízená koupelna se sprchovým koutem, umyvadlem a chemickou toaletou.

Foto: Novinky

Koupelna je sice malá, ale dobře vybavená.

O zimních večerech obyvatelé ocení krbová kamna na dřevo, která tak malý prostor jednoduše vytopí. Úložné prostory jsou v domku na mnoha místech. Velkorysý pro uložení věcí je i prostor pod gaučem u vchodu.

Kuchyňský prostor obsahuje plynové plotýnky, chladničku, nechybí klasické zásuvky na talíře a hrnce, prostory pro spotřebiče nebo nerez dřez. Jídelní stůl je vyklápěcí a v době, kdy se nejí, tak nezabírá prostor.

Foto: Novinky

Malá kuchyňka a krbová kamna jsou hlavní součástí prostoru jídelny.

Základní verze domu je připojitelná na energie. Vylepšená verze domu pak může být nějaký čas na sítích a zdrojích nezávislá díky solárnímu panelu, hi-tech bateriím, filtrům a nádržím. Domek vyjde na zhruba milion korun.

Může se vám hodit na Sreality:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků