Hlavní obsah

Byt si majitel navrhl sám. Nad výsledkem by zaplesal nejeden profesionální designér

7. 11. 2016, 6:16
Novinky, nes

Byt kousek od centra Prostějova si koupil náš čtenář Josef. Záměrně si vybral takový, který ještě neprošel žádnou rekonstrukcí, protože si vše chtěl udělat sám, přesně podle svých představ a vlastního návrhu. K designu má totiž blízko, pracuje jako grafik. A výsledek stojí za to.

Foto: Archiv čtenáře (13x)

Kuchyň je nově propojena s obývákem.

Článek

Byt je situován ve druhém podlaží, nad ním je už jen rozlehlá půda. Jeho původní dispozice byla 2+1, Josef ovšem kuchyni propojil s obývacím pokojem, a tak pozměnil dispozici na 2+kk. Jeho celková výměra činí pěkných 86 čtverečních metrů.

Majitel, jenž pracuje jako grafik, si vzhled bytu navrhl ve spolupráci s kamarádem architektem. V nové podobě je interiér hezky barevně sladěn, majitel zvolil zajímavou paletu barev obsahující černou, šedou, bílou, odstín dřeva wenge, to vše podtrhují sytě červené doplňky.

„Něco jsem si v bytě udělal sám, jako vedení trubek topení a vody v kuchyni a koupelně. Malování, kromě stěny v ložnici, nebo vyklizení sutě pak bylo samozřejmostí. Ostatních prací se chopil kamarád a elektrikář i švagr,“ pochvaluje si čtenář.

Foto: Archiv čtenáře

Díky kompletní rekonstrukci bytu bylo možné v něm zařídit i centrální vysavač, jehož agregát je umístěn ve spíži.

S pracemi v bytě Josef začal v lednu 2014. Všude vyměnil podlahy a položil plovoucí. Také zbytečně vysoké stropy snížil všude o 35 centimetrů.

„Díky tomu jsem mohl vytvořit podhled v obýváku, a také jsou tudy vedené trubky topení a centrálního vysavače, jehož agregát je umístěn ve špajzu v kuchyni,“ vysvětluje Josef.

Foto: Archiv čtenáře

Speciální výmalbu v ložnici obstaral profesionální řemeslník.

Foto: Archiv čtenáře

V ložnice se opakuje stejný typ televizní stěny, jaká je v obývacím pokoji, změnila se především barva.

Nejmenších změn doznala nakonec ložnice. Kromě plovoucí podlahy natřel majitel stěnu za postelí speciální technikou pomocí špachtle v barvě stříbrná/šedá antique. Na stěnu pak nalepil na míru vyrobená zrcadla.

Pozornost věnoval Josef volbě svítidel. Ve stropě jsou zasazena skleněná LED světla v počtu devíti kusů, která vytvářejí efekt světelného kruhu ve svém bezprostředním okolí. Lustr zavěšený asymetricky u zadní stěny je vyroben z kousků skla.

Stěna s televizí odpovídá svým vzhledem designu stěny v obývacím pokoji. Do ložnice ovšem majitel nechal tento kus nábytku vyrobit s lesklým, bíle lakovaným povrchem.

Foto: Archiv čtenáře

Skleněný lustr v ložnici je vytvořen z malých skleněných úlomků.

V rámci rekonstrukce majitel odstranil dveře, jimiž se vstupovalo z chodby do obývacího pokoje, takže je nyní pokoj z chodby neustále volně přístupný. Zároveň Josef zastavěl dveře, které vedly z chodby do kuchyně a z kuchyně do koupelny.

Naopak nechal probourat značnou část zdi oddělující kuchyň a obývací pokoj a propojil je tak do jednoho celku. Do kuchyně se tak prochází právě tudy, kolem barového pultu, jenž slouží jako přirozený předěl mezi oběma funkčními zónami.

Foto: Archiv čtenáře

V moderně vybavené kuchyni obzvláště pěkně vynikají červené detaily.

Foto: Archiv čtenáře

Nábytek v kuchyni, stejně jako v ostatních místnostech bytu, je vyrobený na zakázku.

Obývací pokoj při rekonstrukci přišel o část plochy, Josef v něm vybudoval malou místnost, již využívá jako šatnu. Skříně v šatně, stejně tak většina nábytku v obývacím pokoji a v kuchyni, jsou vyrobeny na míru.

„Dvojitý strop v obývacím pokoji je osazen LED páskem a bodovými světly. LED pásek je také v ložnici pod šuplíky, dále pod skříňkami v obývací stěně a na chodbě je páskem osvětlena nika ve skříni. Ještě budu LED pásek dávat pod barový pult ze strany obýváku. V ložnici a obýváku jsou na dálkové ovládání, nika a bar jsou dotykové,“ doplňuje čtenář s tím, že lustr v kuchyni nad barovým pultem záměrně vybral takový, aby připomínal zavěšené obrácené sklenice na víno.

Chodbu a koupelnu pak osvěcují bodová světla ve stropě.

Foto: Archiv čtenáře

Chodba při pohledu od vstupních dveří.

Úložné prostory v obývacím pokoji, ale také v ložnici a chodbě se otevírají mechanismem push to open, tedy po jemném zatlačení na dvířka.

Protipólem tmavé stěny v obývacím pokoji je bílá sedací souprava doplněná sedákem, křeslem a čtvercovým konferenčním stolkem ve stejné barvě.

Josefovi se podařilo hezky vybrat dekor vinylové podlahy, který ladí jak s tmavou stěnou, tak s bílou sedačkou.

Foto: Archiv čtenáře

V obývacím pokoji zajímavě kontrastuje černá televizní stěna s bílou sedačkou.

Foto: Archiv čtenáře

Dřevěné obklady za stěnou jsou přirozeným pokračováním dekoru vinylové podlahy.

Změnou proti původnímu uspořádání je spojení koupelny s toaletou, jež nyní tvoří společnou místnost. Její podlaha je vytápěná, dost místa zbylo jak na sprchový kout, tak na vanu.

„Za skříňkou u dveří se schovává plynový kotel a nějaké ty šuplíky. Pod umyvadlem je také skříňka s úložným prostorem,“ popisuje Josef.

Foto: Archiv čtenáře

Koupelna je úzká, ale vešlo se do ní vše potřebné.

Foto: Archiv čtenáře

Hezkým nápadem je úzká listela v sytě červené barvě vedená po obvodu koupelny.

V bytě už zbývá doladit poslední detaily, převážně designového charakteru. Na chodbě přibyde velké zrcadlo ve wenge rámu a obrazy. Stejně tak přibydou obrazy v ložnici.

„Fotografii se věnuji jako koníčku, proto bych nejraději použil něco ze své vlastní tvorby. Mám také rád Afriku, proto několik sošek domorodců obohacuje části bytu,“ uzavírá svůj dopis Josef.

Foto: Archiv čtenáře

Průběh rekonstrukce

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Výběr článků