Hlavní obsah

Stará paneláková garsonka v hávu 21. století

25. 9. 2020, 8:31

Klient si pořídil malý byt v posledním patře panelákového bytového domu disponující prostornou terasou a nádherným výhledem na celou Prahu. Katastrofální stav nemovitosti ovšem předpokládal kompletní rekonstrukci.

Foto: Aleksandra Vajd a časopis Bydlení mezi panely

Kolmo ke kuchyni jsou seřazeny tři trakty: hlavní obytný prostor, pracovna a ložnice.

Článek

Zadání bylo poměrně volné, byt byl určen primárně k pronájmu, v budoucnu jako případné útočiště pro jednoho z potomků.

„Hlavním požadavkem byla účelnost a estetická kvalita navrženého prostoru. Pro naši práci byla velmi důležitá investorova otevřenost a důvěra, které se otiskly v uceleném výsledku, který na poměrně malé ploše nabízí, v plné pohotovosti, všechny nezbytné atributy současného bydlení,“ konstatuje architektka Markéta Zdebská, která na realizaci spolupracovala s kolegou Markem Žáčkem z ateliéru BY architects.

Architekti navrhli jednoduché, až diagramatické členění na jednotlivé funkční zóny. Kuchyně, koupelna a prádelna jsou logicky přimknuty k instalačnímu jádru. Kolmo ke kuchyni jsou pak seřazeny tři trakty: hlavní obytný prostor, pracovna a ložnice. Tyto funkce jsou jasně vymezeny dělicími panely, které umožňují kombinaci životních situací. Členění prostoru podporuje také osvětlení, které nabízí různé režimy a míru intimity.

Architekti podpořili přirozenou extenzi obytného prostoru na terasu. Pobyt venku i uvnitř, resp. pohyb tam a zpět zpříjemňují dvě široká posuvná křídla nové prosklené stěny a šikmá screenová roleta na celou šíři bytu na vnějším líci terasy.

Foto: Aleksandra Vajd a časopis Bydlení mezi panely

Otevření bytu na terasu si vyžádalo specifické řešení radiátorového soklu.

Otevření bytu na terasu si vyžádalo specifické řešení radiátorového soklu, který je vyzvednut nad podlahu.

Obklad kaučukem a mřížka topení ve stejném odstínu přispívají k lehkosti tohoto elementu a soudržnosti celého interiéru.

Uplatnily se i akustické předstěny

Veškeré vybavení bytu je vytvořeno na míru a v maximální míře integrované. V předsíni je umístěna prostorná šatní skříň s botníkem a úklidová skříň s vestavnou pračkou, sušičkou a košem na prádlo, do nějž vede shoz z koupelny přimknuté z druhé strany instalačního jádra.

Garsonku vylepší příčky a triky pro malý byt

Tipy a trendy

Pro absolutní komfort je byt, na žádost klienta, vybaven akustickými předstěnami a klimatizací integrovanou do horních skříněk kuchyňské linky.

Slovo architektky

„Přístup našeho architektonického studia se zrcadlí v respektu ke klientovi, k prostředí a ke koncepční práci. Cílem je nacházet hloubku a vrstevnatost v projektech, které jsou ateliéru svěřeny do péče,“ poznamenává architektka.

Technické údaje

 • Klient: soukromá osoba
 • Lokalita: Praha
 • Typ stavby: rekonstrukce bytové jednotky
 • Realizace: 2017
 • Užitná plocha: 36 m2 + terasa 12 m2
 • Autor: Markéta Zdebská, Marek Žáček (BY architects)

Použité materiály

 • Krémová kaučuková podlaha Noraplan, dělicí panely z borové překližky, vestavěný nábytek z bílého lamina a borové překližky, modřínová terasa. 
 • Okenní sestava od firmy Antikhaus.
 • Kuchyňská a koupelnová deska s dřezem/umyvadlem z materiálu Dupont Corian.
 • Dveře se skrytou zárubní Invisidoor Argenta od firmy Bdoors, kliky a úchytky v černém akcentujícím provedení.
 • Gauč s čalouněním na míru od firmy Polstrin, s konstrukcí z překližkové desky a ocelové pásoviny.
 • Stínicí technika: screenová roleta a interiérové plisé dodané firmou Innex.

Reklama

Související témata:

Výběr článků