Hlavní obsah

Srdcem domu v horách se stala zimní zahrada

24. 9. 2021, 8:25

Pozemek na horských hřebenech, v krušnohorské osadě Mníšek, ležící asi kilometr od hranice s Německem, nabízí jedinečné panorama. Klimatické podmínky však odpovídají nadmořské výšce přesahující 750 metrů, svědčí o nich i sousedství větrné elektrárny. Právě zde vyrostl elegantní dům.

Foto: Filip Šlapal a časopis Bydlení mezi panely

Tradičně vyhlížející dům tvoří dvoupodlažní hmota se sedlovou střechou.

Článek

Tradičně vyhlížející dům tvoří dvoupodlažní hmota se sedlovou střechou, s hřebenem rovnoběžným se silnicí, propojená s přízemní dvougaráží, jejíž plochá střecha kryje také vstup.

Výhodná orientace parcely umožnila obytný prostor obrátit k výhledům a zároveň ke slunečním paprskům. Přístupová místní komunikace se táhne podél severní hranice, jedinečné výhledy objímají pozemek z jižní strany.

Tomu odpovídá vnitřní členění stavby. Hlavní obytné místnosti se rozprostírají kolem velkoformátového prosklení. Krátká letní sezona vedla k návrhu zimní zahrady, resp. lodžie ve střední části jihozápadní fasády, jež je přístupná z obývacího pokoje i z jídelny.

Foto: Filip Šlapal a časopis Bydlení mezi panely

Krátká letní sezona vedla k návrhu zimní zahrady, respektive lodžie ve střední části jihozápadní fasády.

Díky velkému posuvnému oknu lze prostor, k jehož skleněné stěně přiléhá vnitřní jednoramenné schodiště, v teplém období trvale otevřít. Stal se srdcem domu.

Zatímco interiér charakterizuje dřevo a světlé barvy, zvenčí dům oplášťují v místě obvyklá tmavá prkna. Původní odstín dřeva byl zajištěn ochrannými nátěry volskou krví.

Černá barva prken je dosažena ekologickou metodou opalováním, tedy bez syntetických nátěrů. Dům kryje tradiční pálená taška, se šedou moderní glazurou a jednoduchým tvarem.

Certifikovaný pasivní dům

Dům je certifikovaný jako pasivní. Má tedy minimální spotřebu navzdory extrémním podmínkám. Tomu přispívají moderní technologie řízeného větrání domu, tepelné čerpadlo a inteligentní elektroinstalace.

Základním předpokladem ale byla jednoduchá racionální forma domu, která je pro tvorbu Stempel & Tesař typická. Ideálně orientované velkoformátové prosklení je díky tepelným ziskům v zimě výhodou a boří klišé, že pasivní domy nemohou mít velkoformátové prosklení.

Technické údaje

  • Místo: Mníšek v Krušných horách
  • Architekt: Stempel & Tesař architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
  • Spolupráce: Aleš Herold
  • Klient: soukromá osoba
  • Projekt a výstavba: 2014-2018
  • Pozemek: 6426 m2
  • Zastavěná plocha: 198 m2
  • Užitná plocha: 245 m2

Reklama

Výběr článků