Hlavní obsah

Šestiletá školačka spí vedle kočky v postýlce s baldachýnem

3:16
3:16

Poslechněte si tento článek

Kdo by si nepřál mít dětský pokoj v podkroví? Malé školačce se tento sen splnil. A nejen to – usíná v lůžku s baldachýnem plným světýlek a pozor na ni přitom dává kočičí přítelkyně na stěně.

Foto: Archiv designérky

Malá slečna si přála mít nad svou rozkládací postelí baldachýn se světýlky, což si však vzhledem ke střešní šikmině vyžádalo neobvyklé řešení.

Článek

Návrh dětského pokoje ovlivnily jeho poměrně malé rozměry a stávající velká skříň s posuvnými zrcadlovými dveřmi. Malá slečna si přála postýlku se světýlky a s baldachýnem, která v případě návštěvy bude dost velká i k přespání kamarádky. Jasnou volbou tudíž bylo rozkládací dětské lůžko. Standardně jsou ve vybraném typu postele dvě matrace uložené na sobě, tudíž není-li lůžko rozložené, spí se na obou.

„Pro každodenní spaní však není tato varianta ideální. Proto jsem dala za postel úložný díl pro matraci. Tím se vyřešily dvě věci: uložení druhé matrace tak, aby se na ní nemuselo spát, a ve vzniklém 33 cm hlubokém prostoru vzniklo místo pro část plyšáků malé klientky, která je chce mít u postýlky,“ vysvětluje autorka návrhu Dita Burianová z ateliéru InterierOnLine. Pro další plyšové hračky pořídila etážový vozík, který stojí mezi lůžkem a psacím stolem.

Do návrhu pokojíčku musely být dále zahrnuty knihovnička, poličky, otočná židlička a psací stůl navazující na úložné skříňky. „Nyní je v pokojíčku vedle skříněk elektrické piano, kuchyňka, domeček a postýlka pro panenky, do budoucna tu je však ponechána možnost rozšíření úložných prostor,“ říká designérka.

Pokojíček navrhla jako rostoucí, takže se v budoucnu velké hračky (kuchyňka, domeček, postýlka) zamění za další úložné prostory. „Nábytek nebude nutné stěhovat, zůstane na svém místě a bude jen doplněn,“ poznamenává návrhářka.

Přiznává, že „oříškem“ pro ni bylo kvůli řešení baldachýnu umístění postýlky pod šikminou. Technicky nebylo možné baldachýn do šikminy instalovat pro malou výšku a absenci profilů, do nichž by šlo látku zavěsit. Designérka tak navrhla instalaci záclonové tyče do rovné části stropu v místech, kde se láme do šikminy a kde jsou kovové profily. Baldachýn měl být z tylové metráže a tehdy se zapojila nápaditá klientka. „Místo tylu použila dvě nové záclony. Sešila je k sobě tak, aby vznikl tunýlek, jímž jsme záclony navlékly na instalovanou záclonovou tyč,“ usmívá se návrhářka.

Problematické se může někomu zdát umístění zrcadel na skříňových dveřích naproti posteli. Obvyklé je takové jejich umístění, aby přímo neodrážela osobu ležící na posteli. To se v tomto případě neděje. Díky zvolenému typu postýlky a 83 cm výšce její bočnice se dítě ležící na posteli v zrcadlech neodráží.

„Myslím, že s láskou připravená postýlka s baldachýnem a světýlky je přesně to, co má být v zrcadlech vidět,“ dodává designérka s tím, že mají být situována tak, aby se v nich odráželo něco hezkého. Baldachýn plní nejen estetickou funkci, ale také praktickou. Odcloňuje přímý pohled do zrcadel, takže i při sezení v postýlce se v něm neobjeví jasný odraz. Zrcadla na skříni navíc opticky zvětšují prostor, odrážejí světlo z obou oken a dají se využít na cvičení, tanec nebo jen tak na kontrolu outfitu.

Světelný řetěz použitý u postýlky vybírala klientka sama. „Jsem ráda, že zvolila světelný řetěz do zásuvky a diody teplé bílé barvy. Zapojením do zásuvky odpadá problém s neustálým a ne zrovna levným vyměňováním baterií,“ pochvaluje si autorka návrhu. Lehounce nažloutlá barva LED světla působí klidně, měkce a teple, což v podvečerním čase působí konejšivým dojmem.

Informace o projektu:

Plocha dětského pokoje: 14,5 m2

Nástěnná samolepka: Inspio; koberec: Lorena Canals; světelný řetěz do zásuvky: Megaknihy; povlečení: Next; skříně, postel, psací stůl + vozík, závěsy: Ikea; dveře: CAG; podlahy: Kronotex; střešní okno: Gekon

Anketa

Máte také dětský pokoj umístěný v podkroví?
Ano, máme to podobně.
22,6 %
Ne, máme jej jinde.
27,5 %
Dětský pokoj ještě/už nemáme.
49,9 %
Celkem hlasovalo 815 čtenářů.
Související témata:
InterierOnline
Dita Burianová

Výběr článků

Načítám