Článek
„Přestože se v posledních letech v souvislosti s hlavním zdrojem vytápění nejčastěji skloňuje využívání obnovitelné energie a s ní souvisejících tepelných čerpadel, kondenzační kotel se v běžném rodinném domě každopádně stále ještě i s ohledem na provozní náklady vyplatí. Určitě je stále ideálním řešením, kde nahrazuje starý dosluhující nekondenzační kotel. V takovém případě může zákazník následně také výrazně ušetřit,“ upozorňuje Michaela Kupková ze společnosti Vaillant.
Připomeňme si, že moderní kondenzační plynové kotle dokážou výrazně snížit spotřebu plynu oproti starým typům. To proto, že při provozu efektivně využívají i teplo ze spalin a jejich účinnost tak přesahuje 100 %. (Jednoduše řečeno: kotel do domácnosti „posílá“ nejenom teplo vzniklé spálením plynu, ale také teplo ze spalin, které při tom vznikají.)
Nepřehlédnutelnou výhodou plynových kotlů je rovněž skutečnost, že představují osvědčenou a běžně dostupnou technologii. Jejich výrobci jsou na trhu obvykle mnoho desetiletí, a tudíž servisní technici i náhradní díly jsou stále snadno k sehnání, což znamená méně stresu v případě poruchy.
Plynový kotel se vyplatí hlavně ve starých domech
V současné době jsou hodně preferovaným zdrojem vytápění tepelná čerpadla. Ta jsou sice skvělá, ale i drahá. Nejde jen o pořizovací cenu samotného systému, ale aby mohl fungovat opravdu úsporně, je třeba dům také zateplit, vyměnit okna atd. Plynový kotel představuje v tomto směru jednodušší a dostupnější řešení, hlavně pokud potřebujete rychle a efektivně nahradit starý zdroj tepla.
Odborníci navíc upozorňují, že nejvíce na ročních nákladech na provoz plynových kotlů ušetří domácnosti žijící ve starém nerekonstruovaném domě, přičemž výhodnost u novějších nemovitostí klesá s tím, jak se zlepšuje jejich zateplení.
Kdy má pořízení plynového kotle smysl
„Plynové kondenzační kotle jsou vhodné pro majitele domů s plynovou přípojkou, kteří například chtějí nahradit starší plynový kotel. Kondenzační kotle mají velmi vysokou účinnost a dokážou tak snížit spotřebu oproti atmosférickým plynovým kotlům až o čtvrtinu. Mohou být ale i vhodným řešením pro domácnosti využívající starší elektrokotle, kde přechodem na kondenzační plynový kotel lze snížit náklady na vytápění až o 50 %,“ říká tisková mluvčí ČEZ Alice Horáková.
Pořízení nového plynového kotle může být rovněž zajímavé v bytových domech, kde už je kotel centrálním řešením pro více bytových jednotek a je třeba jej z jakéhokoli důvodu nahradit.
Plynový kotel může být rovněž velmi dobrým řešením například v historických objektech, které památkáři nedovolili intenzivněji zateplit nebo provést složitější stavební úpravy vedoucí ke snížení jejich energetické náročnosti.
V jistém smyslu pak může právě plynový kotel uspokojit potřeby lidí, kteří potřebují řešení rychle a bez vytváření složitých projektů, bez přemýšlení o dotacích apod.
Příprava na budoucnost: moderní kotle zvládnou i jiné plyny
Moderní plynové kotle, zejména ty kondenzační, výrobci stále častěji nabízejí už s tzv. přípravou na spalování alternativních plynů, jako je biometan nebo vodík. Někteří výrobci (např. Vaillant, Viessmann, Bosch) už dnes nabízejí modely, které jsou kompatibilní s vodíkovou směsí (20 % vodíku v zemním plynu) – tzv. H2 ready.
V praxi to znamená, že už nyní mohou bez úprav spalovat směs zemního plynu s vodíkem, a některé lze později modifikovat i pro 100% vodík (většinou výměnou hořáku a nastavením řídicí jednotky).
Stejně tak se tyto kotle bez problémů přizpůsobí biometanu, který je chemicky téměř totožný s fosilním zemním plynem, ale vzniká ekologičtější cestou (například z odpadu nebo biomasy).
Kondenzační kotle tedy i za současné politicko-ekonomické situace nejsou slepou uličkou, ale mohou být rozumnou investicí do budoucnosti odpovídající na vývoj energetiky.