Článek
Dvojice návrhů bytových domů, kterou v těchto dnech představuje architekt Vít Svoboda z ateliéru 0,5 studio, je zajímavá tím, že je ve skutečností moderní reinterpretací dvou typových domů, které vznikly ve 30. a 70. letech minulého století a s úspěchem dobře slouží dodnes.
Architekt je vzal a přetvořil do podoby dřevostaveb. Využil u nich pointu prefabrikované výstavby, ovšem namísto v minulosti používaných betonových panelů volí prefabrikované dřevěné panely a ukazuje, jak je lze využít k identickému účelu, ovšem coby ekologickou alternativu.
„Dřevo necháváme přirozeně vyznít v hlavní roli, přitom dbáme na architektonickou kvalitu, tedy na spojení estetiky a praktičnosti. Jejich základem je udržitelnost, využíváme dřevo jako obnovitelný materiál naplno. Díky typovým konstrukcím a prefabrikaci zjednodušujeme realizaci a urychlujeme výstavbu,“ říká architekt, jenž na návrzích spolupracoval se společností Chytrý dům.
„Mnoho nových bytů nevzniká podle skutečných potřeb, ale jako investiční produkt. My nabízíme udržitelná, dostupná řešení, která reflektují potřeby obyvatel a dávají smysl nejen ekonomicky, ale i sociálně a urbanisticky,“ říká.
Pavlačový dům Mozaika
Projekt nazvaný Mozaika nabízí dostupné sociální bydlení v objektu, jehož předobrazem je ikonický pavlačový dům Hannese Meyera z 30. let v Dessau. Český architekt se svým týmem jeho koncept aktualizoval a přetvořil do moderní a funkční podoby.
Každý byt má 55 m² a může mít dispozici 3kk, 2kk nebo 1kk. Obslužné místnosti jsou orientované k pavlači, obytné prostory do krajiny, což zajišťuje soukromí a zároveň rozšiřuje obytný prostor o pavlač v šířce 2 metry.
Byty lze skládat vedle sebe, měnit jejich počet i počet podlaží. Požárně odolná kovová schodiště vytvářejí kontrast s dřevěnou konstrukcí a podtrhují kombinaci technického a přírodního přístupu. Design podporuje individualizaci – balkony i okna lze upravit, takže si obyvatelé sami tvoří vizuální mozaiku, která dává domu osobitý charakter.
Panelový dům Evolo
Druhý typ domu je ukázkou, že i panelový dům může být moderní a udržitelný. Tvůrci v jeho případě navazují na koncept panelových domů typu G-OS. Podstatou jejich návrhu je racionální uspořádání jednopodlažního modulu se čtyřmi byty o ploše 80–100 m², kde má každý byt lodžii o hloubce 2 metry. Lodžie se mohu postupně propojovat s dalšími a tvořit tak otevřený prostor napříč patry.
Nové uspořádání instalačních jader umožňuje větší obytné plochy a otevřenější dispozice propojující obývací pokoj s kuchyní. Počet podlaží v domě není pevně daný, zvolený modul lze volně opakovat a vytvořit tak budovu s více i méně patry.
Přízemí je vždy řešeno jako aktivní parter s možností umístění školky, obchodu či restaurace. „Díky centrální chodbě je zajištěn pohodlný přístup do bytů, které vynikají velkým prosklením a výhledem do okolní krajiny. Dispozice jsou flexibilní – byty lze snadno přizpůsobit jako 2kk nebo 3kk. Tento přístup zajišťuje dlouhodobou využitelnost a udržitelnou kvalitu bydlení,“ doplňuje architekt.
Nabídka pro obce a developery
Návrhy obou budov nejsou zatím nikde plánovány k výstavbě, jsou míněny jako možné a snadno realizovatelné řešení pro obce a jejich výstavbu, případně pro menší developery a investory.