Hlavní obsah

Obnova památkového domu v Příboře odhalila speciální výmalbu i trámový strop

3:18
3:18

Poslechněte si tento článek

Příbor

Unikátní šablonovou výmalbu s rostlinnými motivy z 19. století či trámový strop objevili dělníci v jedné z místností při opravě památkově chráněného domu na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře. Majitelé nechali historické detaily obnovit, za což nedávno získali ocenění Památka roku v kategorii malá obnova do 2 milionů korun.

Foto: NPÚ

Po obnově se podoba místnosti historického domu vrátila do konce 19. století.

Článek

„Byly tady vysoké dřevěné obklady, tak jak to kdysi bývalo v hospodách,“ popsal Jaroslav Kocinec, zástupce majitelů domu, pod čím byla výmalba desítky let schována. Podle něj se však původní malba dochovala jen na některých místech. Byla navíc poškozena vzlínající vlhkostí, plísněmi a necitlivými zásahy.

Kromě výmalby objevili dělníci v zadní místnosti v přízemí také trámový strop, který byl zakryt rákosem s vrstvou perlinky, a na jedné ze stěn výklenky s ojedinělými hlavicemi.

Památkářka Markéta Jurašková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu potvrdila, že v případě šablonové výmalby šlo o nečekaný objev.

„Díky pochopení vlastníka se malby dekorující všechny čtyři stěny včetně okenních špalet podařilo prozkoumat a restaurovat. Restaurátorka barvy míchala přímo na místě z čistých pigmentů a barevnost vychází z dochovaného originálu. Šablony jsou ve třech vrstvách a tvoří plastický efekt imitující tapety,“ vysvětlila garantka obnovy historického domu.

O obnovu šablonové výmalby se postarala restaurátorka Renata Svobodová. „Šablonovou malbu mám ráda, mám s ní letité zkušenosti,“ zmínila odbornice, která navrací nástěnným malbám původní krásu přes 20 let.

Ujistila, že ve starých domech, jako je ten v Příboře, se většinou něco podobného najde. „Tady byla výhoda, že do toho chtěli majitelé jít. Někdy se stává, že nechtějí něco takového zachovat, protože to může opozdit stavbu a bývá to náročnější na finance,“ podotkla.

Co se týče malby v Příboře, potvrdila, že byla ve velmi špatném stavu. „Zdivo bylo hodně vlhké, muselo se nahradit novým,“ objasnila s tím, že z původní malby zůstala jen část, namíchat stejné odstíny barev ale nebylo až tak složité.

„Dělám to vždy na místě. Za ten čas už poznám, co za pigment tam je,“ sdělila Svobodová, která chápe titul Památka roku i jako ocenění své práce.

Zatímco výmalba místnosti měla více než 130 let, trámový strop byl ještě o několik století starší. „Dendrochronologie datovala nejstarší trámy použité ve stropní konstrukci na období po roce 1575,“ upozornila Jurašková.

Připojila, že v rámci obnovy byla v přízemí domu odstraněna také nevhodná betonová dlažba, kterou nahradila tradiční ze dřeva a kamenných valounků, které se v domě našly. „Ty jsou pro Příbor typické,“ nastínila památkářka s tím, že obnovený interiér je ukázkou výzdoby městského domu a estetického cítění měšťanské elity malého města na konci 19. století.

Řadový dům renesančního původu č. 31 na náměstí znají obyvatelé Příbora spíše jako dům U Hajzerů. V minulosti v něm totiž bývalé majitelky domu provozovaly vyhlášený bufet U Hajzerů. Pak se v něm vystřídalo několik nájemců a dům postupně chátral.

Současným vlastníkem je firma GP-MED Vratimov Michala a Jana Večerkových. Podle jejich zástupce Kocince by mohla být obnova celého domu dokončena příští rok. V plánech majitelů je, aby v něm byl opět gastroprovoz.

„Uvidíme, co tady ještě objevíme. Přece jen je to dům starý několik století. Určitě ještě skrývá něco, o čem nevíme, a to je na tom to zábavné,“ uzavřel Kocinec.

Výběr článků

Načítám