Hlavní obsah

Na co všechno myslet při plánování stavby rodinného domu

3:27
3:27

Poslechněte si tento článek

Se stavbou domu má zkušenosti mnoho lidí. Hodně z nich si však po jejím dokončení povzdychne, že si měli vše lépe rozmyslet a naplánovat. Vyvarovat se všech úskalí nelze, ale dobrý plán je základem úspěchu.

Foto: Envato Elements

Nad výstavbou rodinného domu je třeba důkladně se zamyslet a věnovat pozornost každému detailu. Pustit se do stavby bez jasného plánu se může pořádně vymstít.

Článek

Dobré plánování vyžaduje nejen samotná stavba, ale např. i rozmístění odpočinkových zón na pozemku. Pokud si postavíte altán na grilování nebo bazén pod okny sousedovy ložnice, může ho to rušit. Je tedy dobré i tyto aspekty stavby se sousedem včas komunikovat, aby se předešlo případným konfliktům. Součástí zdravého bydlení jsou totiž zdravé sousedské vztahy.

Výběr pozemku

Vyplatí se obezřetnost, rozvaha a důkladný průzkum okolí. Nevhodně zvolený pozemek se kvůli různým ruchům a pachům může do budoucna stát nepříjemným problémem, s nímž toho moc nadělat nelze.

„Určitě doporučuji navštívit stavební pozemek, kde plánujete výstavbu svého obydlí, nejen o víkendech, ale i v různou denní dobu během týdne. Můžete tak přijít na to, že jsou cítit intenzivnější pachy z dílny, která je o tři domy dále, ale i to, že je v místě vysoká hlučnost dopravy,“ doporučuje Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení (IZB).

Důležitá je i orientace pozemku vůči světovým stranám. Nejvíce světla a potažmo i tepla dopadá na pozemek z jižní stany, severní strana bývá naopak chladnější. Pro minimalizaci tepelných ztrát a navýšení tepelného komfortu je tak ideální volbou mírně svažitý pozemek orientovaný jižním nebo jihozápadním směrem. Nevhodné jsou pozemky na severních svazích nebo v hlubokých údolích.

Velikost domu

Již ve fázi projektu je třeba zvážit, jak velký dům vlastně potřebujeme. Zamyslíme se, zda do budoucna plánujeme zakládat či rozšiřovat rodinu nebo zda nás často navštěvují příbuzní a přátelé.

Kdo ve větší míře pracuje z domova, měl by do projektu začlenit i klidnou místnost používanou jako pracovnu.

Pozor, nevyplácí se ani přehnaná velkolepost! Čím větší bude dům a zahrada, tím více energie vložíte do jejich údržby, a to může být v pozdějším věku velkou přítěží.

Absence projektu

Je až s podivem, že se někdo pustí do stavby a nemá podrobně zpracovaný projekt. Před prvním kopnutím do země je nutné ho mít v ruce včetně rozložení vnitřního uspořádání.

„Nic stavbu neprodraží víc než změny na poslední chvíli,“ upozorňuje Miloš Hutník z firmy Weber. A dodává, že do projektu na míru se vyplatí investovat zejména u nestandardních parcel. V opačném případě se totiž můžeme po zbytek života potýkat s nedomyšlenými a nevyhovujícími řešeními.

Placení všeho z vlastní kapsy

Není radno nechat si utéct dotace. S náklady na stavbu domu nám totiž může pomoci stát či kraj. Nebojte se poptat, jaké jsou podmínky aktuálních dotací, a nenechte se zastrašit papírováním. Pokud na dotaci dosáhnete, čas strávený jejím vyřizováním se vám vyplatí. Aktuálně je pro rodinné domy možné využívat např. dotace z programu Nová zelená úsporám ve variantách Standard, Light či Oprav dům po babičce.

Přecenění vlastních sil

Přizvěte si odborníky, protože dělat vše svépomocí je náročné: fyzicky i psychicky. Stavební profese jsou hodně specializované a rozumět všemu nelze. Najímejte řemeslníky, kteří mají proškolení od výrobců technologií a jsou držiteli příslušných certifikátů. Ideální je nechat si poradit od známých. Pokud však žádné přátele, kteří již stavbou domu prošli, nemáte, můžete se obrátit i na specializované servery, kde své služby nabízejí řemeslníci mnoha oborů.

Anketa

Stavěli jste dům bez důkladného plánu?
Ne, do takového rizika bychom nikdy nešli.
46,4 %
Měli jsme plán tak napůl.
22,1 %
Ano, a nebyl to problém.
26,8 %
Ano, a bylo to peklo.
4,7 %
Celkem hlasovalo 317 čtenářů.

Výběr článků

Načítám