Hlavní obsah

Loděnice Zaka: Skromný strážce Bledského jezera vypráví o pokoře

2:31
2:31

Poslechněte si tento článek

Bled, Slovinsko

Na břehu slovinského jezera Bled stojí nenápadná loděnice jménem Zaka. Patří Slovinské agentuře pro životní prostředí, jež pravidelně monitoruje okolní přírodu i kvalitu jezerní vody. Loděnice prošla rekonstrukcí, která je nádhernou ukázkou citlivého přístupu k architektuře i životnímu prostředí. Stavba má elegantní moderní švih, chrání dvojici lodí a sama nyní slouží i vědeckým účelům.

Foto: Miran Kambič

Loděnice Zaka je stavba nenápadná, ale důležitá. Je ukázkou šetrného a pokorného přístupu k architektuře i přírodě.

Článek

Jezero Bled je jedním z nejslavnějších letovisek Slovinska. Obklopeno hradbou Julských Alp turisty vábí výhledem na dramatický ostrůvek s kostelíkem uprostřed křišťálově čistých vod. Jezero a okolní přírodu už desetiletí sleduje Slovinská agentura pro životní prostředí. Její pracovníci mají na západním břehu k dispozici malou loděnici, tak akorát velkou na to, aby se do ní vešly dvě pramice.

Loděnice ovšem už začínala chátrat. Agentura proto oslovila místní architekty ze studia Ofis s žádostí o rekonstrukci. Zadání bylo jasné: loděnici je třeba revitalizovat s maximálním ohledem na okolní přírodu a s maximální recyklací materiálů samotné stavby.

A tak se také stalo. Architekti místo toho, aby loděnici prostě strhli a na jejím místě vystavěli novou, celou stavbu pečlivě rekonstruovali. Začali tím, že obnažili dřevěnou kostru stavby a tu, kde bylo třeba, vyspravili. Prkna, která bylo možné znovu použít, pak využili k obkladu fasády. Vzhled stavby ale poněkud modernizovali. Některá prkna různě pootočili tak, aby plášť stavby zůstal perforovaný. Vzniklými otvory tak během dne může pronikat spousta světla a zároveň plášť zakotvené lodě stále dobře chrání před nepřízní počasí.

Vnitřkem loděnice zároveň neustále proudí vzduch, takže vlhkost z jezera se nezadržuje uvnitř loděnice, ale může odcházet volně pryč, což prodlužuje životnost stavby. Ze stejného důvodu také architekti nechali veškeré dřevěné prvky loděnice po pečlivém očištění ošetřit tradiční borovou pryskyřicí.

Novinkou je pak instalovaný experimentální filtrační systém, který pracovníci agentury využívají nejenom ke svým vědeckým pozorováním, ale také k edukaci.

Na sedlové střeše jsou rozmístěné speciálně vyrobené dřevěné truhlíky fungující jako živá laboratoř. Každý je osázen místními alpskými květinami a vyplněn vrstvenými filtračními substráty – kamenem, štěrkem, pískem, zeminou a kokosovým vláknem. Do truhlíků se pomalu čerpá jezerní voda. Ta zavlažuje květiny a zároveň prochází skrz filtrační materiál, kde se vyčistí, a pak se vrací zpět do jezera. Celý systém tak názorně imituje přírodní filtrační procesy a slouží jako vzdělávací nástroj pro návštěvníky, který ukazuje, jak lze jednoduchými přírodními systémy přispívat k ochraně jezerního ekosystému.

Anketa

Líbí se vám přístup nebourat, ale opravit a zachránit, co se dá?
Ano, je to jediný správný.
17,7 %
Ve spoustě případů s tím lze souhlasit.
74,2 %
Moc ne, podle mě se to skoro nikdy nevyplatí.
6,5 %
Ne, podle mě je to nesmysl. Nic nenahradí novou stavbu.
1,6 %
Celkem hlasovalo 62 čtenářů.
Související témata:
Studio Ofis

Výběr článků

Načítám