Hlavní obsah

Založte si kvetoucí apatyku

6. 8. 2022, 8:38

Povzbudit organismus, posílit paměť, ztišit nervy, to všecko bylinky umějí, a svedou toho ještě víc. Stačí se jen podívat, přivonět a dostaví se radost. Kdo by je nechtěl mít vždy při ruce?

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Bělotrn modrý (Echinops ritro). O vynikající medonosné trvalce s dokonale kulatými strbouly se málo ví, že má příznivý vliv na dýchací ústrojí a nervový systém.

Článek

Záhon zasvěcený bylinkám má magické kouzlo. Jak ho založit a co v něm můžeme pěstovat?

Pro inspiraci jsme vyrazili do zahrady v Brodku u Konice nedaleko Prostějova, kterou v roce 2009 vybudovala Jarmila Podhorná, zakladatelka manufaktury na výrobu tinktur a olejů pro přírodní léčbu.

Inspirativní a unikátní

Zahrada stulená v nádherné krajině Drahanské vrchoviny navazuje na výrobnu firmy, optimisticky zvané Naděje.

Největší plochu zaujímá unikátní pupencové arboretum s topoly, břízami, jeřáby, olšemi, jinany a lípami. Pro leckoho obyčejné stromy se na jaře stávají cennými dárci pupenů, které obsahují vzácné hormony, enzymy, stopové prvky i minerály.

Jak doma pěstovat zeleninu či bylinky ze semínka

Sousední pole provoněné levandulí v létě tone v květinové záplavě měsíčků a lichořeřišnice.

Včelky se čmeláky a motýly putují od jednoho rozkvetlého zátiší k druhému v euforickém opojení a jasně naznačují, kudy vede cesta k záhonům s bylinkami.

Přehledné členění 

Ukázková bylinková zahrada přiléhá k růžovému domku s prodejnou. Už prvotní pohled přes plot budí dojem, že by mohla sloužit jako předobraz jakéhokoli herbáře.

Tvoří ji obdélníkové segmenty na křížovém půdorysu – symetrické rozvržení, které funguje celá staletí, vychází z koncepce klášterních zahrad.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Inspirace z Moravy. V Brodku u Konice voní bylinkový ráj paní Jarmily Podhorné. I zde se osvědčilo symetrické rozvržení převzaté ze starých klášterních zahrad.

Hustá síť dlážděných cestiček umožňuje pohodlnou chůzi čistou botou v jakémkoli počasí. Navíc zpřístupňuje záhony ze všech stran, tím je péče o ně snazší, a my můžeme podrobně studovat, jaké rostlinky na nich rostou.

V orientaci mezi druhy a odrůdami pomáhají cedulky s názvem rostliny, místem, odkud pochází, a jejími léčivými účinky. Každá bylinková zahrádka by je měla mít, je to praktický, a navíc pěkný doplněk.

Tradice s příchutí exotiky

Co políčko, to rozmanitá všehochuť. Všem dobře známé druhy v nich nejsou překvapením. Co však udivuje, je vřelý vztah s bylinkami a léčivkami exotického původu.

V sousedství majoránky, heřmánku a šalvěje fialově kvete artyčok, k ochutnání svádí kustovnice (Lycium chinense) a po lékořici voní agastache.

Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum) se jemnými výhonky tulí k touleni srdčité (Houttuynia cordata), bíle kvetoucí plazivé rostlině s protizánětlivými účinky na plíce a průdušky.

Zahrada protkaná exotikou zaujme na první pohled

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) neboli sibiřský ženšen je velmi silným tonikem a také výtečným partnerem bělotrnu (Echinops), o němž každý ví, že je to nádherná, včelami uctívaná trvalka. Už méně známý je jeho příznivý vliv na dýchací ústrojí a nervový systém.

A znáte šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)? Pohledná trvalka vysoká okolo 30 cm snižuje horečky, zbavuje tělo virů, tiší nervy. Čile se rozrůstá a modrými květy lichotí růžovým echinaceám (Echinacea purpurea) i bělokvěté, po česneku chutnající pažitce čínské (Allium tuberosum), která se využívá v kuchyni, ale pomáhá i při onemocnění ledvin a jater.

Vhodné zázemí

Léčivé účinky, aroma, krásu a zdraví čerpají bylinky ze slunce a dostatečně vlhké, volně propustné vzdušné zeminy, přihnojované jen střídmě párkrát za sezonu.

Vhodné pro ně je místo rovinaté i svažité, nejlépe obrácené k jihu nebo k jihozápadu. Průvan bylinkám nesvědčí. Zvlášť jemnolisté druhy, jako jsou máta s meduňkou, na větrných stanovištích černají.

Horská zahrada září v barvách lentilek

Také artyčok kardový (Cynara cardunculus) chráníme před větrem. Aby nevyvrátil mohutné trsy s těžkými úbory, vyvážeme stonek k podpůrné tyčce.

Mimochodem věděli jste, že artyčok je nejen lahůdkovou zeleninou, ale také mocným čističem jater a žlučníku? A když rozkvete, uchvátí nás i opylovače. V tom je celé kouzlo bylinek a léčivých rostlin. Dokonale se v nich snoubí krása s užitečností.

Reklama

Související témata:

Výběr článků