Hlavní obsah

Příčky interiéru pomohou

13. 6. 2007, 7:56
Právo, Novinky, Jana Špatzová, rai

Malý nebo naopak příliš velký prostor musíme vhodně korigovat, abychom docílili maximální praktičnost a útulnost. Jedním z možných řešení jsou příčky, ať už pohyblivé či vestavěné.

Článek

K rozdělení prostoru se dají použít například pohyblivé příčky a dveře - tyto dělicí prvky vytváří systém jednoho a více panelů, které se pohybují pomocí vodicích kolejniček. Příčky se podle podmínek zasouvají do stěny nebo jen podél ní.

Vestavěné příčky budujeme současně se stavbou. Jsou konstrukčně náročnější, ale pro provoz domácnosti praktičtější. Příčky nebo dveře, které se posouvají podél stěny, většinou vznikají dodatečně při rekonstrukci domu či bytu. Musíme jim ponechat dostatek volného prostoru. Pomocí panelových příček můžeme částečně nebo dokonale oddělit daný prostor.

Populární luxfery

Trvalým řešením je pevná, vyzděná příčka nebo poloprůsvitná stěna ze skleněných cihel, luxfer. Příčka může být vystavěná až do stropu nebo má podobu nízkého pultu, zajímavě vypadá vyzděná do pohledové výšky. Odlehčíme ji otvory, které jednak propouštějí světlo a jednak stěnu opticky vylehčují.

Velké prostory jsou pohodlné, ale ne vždy ideální. I když nám takové řešení v zásadě vyhovuje, jsou okamžiky, kdy toužíme po soukromí nebo zkrátka jen potřebujeme mít víc klidu na práci.

Takovým příkladem je kuchyň propojená s jídelnou a obývacím pokojem. V domech postavených v průběhu posledních deseti let je toto řešení dnes spíš pravidlem.

Má své výhody, ale i nevýhody. Může se stát, že rodinu či hosty bude rušit hluk z kuchyně nebo zápach smaženého bramboráku. Potom oceníme posuvné nebo prosklené dveře. Někdy se dělí prostor například pomocí schůdků, v tomto případě je to sice řešení trvalé, ale jeho efekt je spíš optický.

 Velmi důležitým místem, kde uvažujeme o členění, je koupelna spojená s toaletou. Předpisy určují, že alespoň jeden záchod v domě musí být samostatný, druhý, zpravidla to bývá v patře, je v koupelně. Intimitu zachováme nízkou pevnou zdí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků