Hlavní obsah

Pítko pro včely a hmyz zvládne každý. Pomocníci na zahradě vám budou vděční

12. 7. 2021, 12:30

Letní horka sužují nejenom lidi a větší zvířata, jako jsou třeba psi a kočky, ale také včely a další hmyz, který s neutuchající pracovitostí opečovává vše na zahradě. Zkusme jim letní pařáky trochu zpříjemnit jednoduchým výrobkem - pítkem.

Foto: Jana Nesvadbová, Novinky

Pítko pro hmyz je nejlepší umístit do stínu, kde se voda nebude tak rychle odpařovat.

Článek

V parných letních dnech shánějí včely a další užitečný hmyz vodu jen obtížně. Majitelé zahrad, ale nejenom oni, mají proto příležitost jim toto hledání ulehčit instalací velice jednoduchých pítek, která pro tyto drobné tvory budou zároveň bezpečná.

K výrobě budete potřebovat jen pár snadno dostupných předmětů. V základní podobě poslouží jakákoli starší miska, třeba i ta pod květináč, libovolné hloubky.

Tu naplníme různě velkými kameny a nalijeme do ní vodu. Její hladina by měla sahat k horním kamenům, které mají ve vodě vytvářet ostrůvky, odkud se přilétnuvší hmyz může snadno a pohodlně napít.

Kdo chce, může použít nejenom oblázky, ale třeba i mušle nasbírané během dovolené u moře a zajímavě rostlé, třeba i oloupané kousky větviček. Vznikne tak pítko, které je užitečné a zároveň působí esteticky.

Foto: Jana Nesvadbová, Novinky

Včely i další hmyz pro nás na zahradě nezištně pracují. Pomozme jim proto na oplátku ve dnech horka a připravme jim místo, kde se mohou napít.

Kdo má rád více „domácí” přírodní prvky, může mezi kameny a větvičky vyskládat i pár kousků mechu. Pro hmyz tak vznikne jakýsi miniaturní biotop, který nabídne to nejdůležitější - vodu.

Hmyzí hotel de luxe pro včelky samotářky

Jakou vodu použít

Ačkoli hmyz v případě nouze vezme zavděk i vodou kohoutkovou, větší radost, jako ostatně všem zvířatům, udělá voda dešťová. V jisté výhodě jsou v tomto případě majitelé zahrádek se sudy zachycujícími dešťovou vodu.

Pro běžnou potřebu stačí mít ke svodům okapů přisunutou misku či sklenici, případně kyblík a z nich pak vodu do pítka doplňovat.

Foto: Jana Nesvadbová, Novinky

Pro výrobu pítka stačí pár předmětů, které každý nalezne doma nebo v lese či na zahradě - vysloužilý truhlík nebo misku pod květináč, pár kamenů, kousek větvičky a na dozdobení třeba pár šišek a kousek mechu.

Kam je umístit

Jak vyplývá z logiky věci, ideálním místem pro pítko je spíše stinný kout, kde se voda z pítka nebude alespoň tak rychle vypařovat a zároveň si hmyz může lépe odpočinout.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Zároveň není od věci najít místo někde poblíž kvetoucích rostlin, aby se včely po občerstvení mohly zase vesele pustit hned do práce.

Reklama

Související témata:

Související články

Díky mírné zimě uhynulo méně včel

7. 6. 2021, 20:43

Minulá zima napáchala tuzemským včelařům méně škod než ta předešlá. Podle výsledků monitoringu úspěšnosti zimování včelstev, na němž se podílejí odborníci...

Výběr článků