Hlavní obsah

Rozlehlý dům, ve kterém bydlí Bill Gates s rodinou. I o něj se budou s manželkou při rozvodu dělit

5. 5. 2021, 6:06

Obrovský dům nedaleko amerického Seattlu je už od roku 1996 domovem jednoho z nejbohatších mužů světa Billa Gatese (65). Zde žije se svou rodinou, manželkou Melindou a dětmi Jennifer (25), Rorym (21) a Phoebe (18). V souvislosti s oznámeným rozvodem páru je zřejmé, že se manželé budou muset dělit také o nemovitosti, které společně vlastní, včetně tohoto sídla.

Foto: Profimedia.cz

Rodinné sídlo manželů Gatesových

Článek

Ačkoli manželé Gatesovi vlastní hned několik nemovitostí, tou nejdůležitější je jejich společný domov zvaný Xanadu 2.0. Stojí na břehu jezera Washington v Medině, jen pár kilometrů od centra Seattlu.

Zakladatel společnosti Microsoft koupil dvouhektarový pozemek už v roce 1988 za 2 miliony dolarů (při současném kurzu zhruba 43 milionů korun), a na něm si nechal postavit zbrusu nový dům.

Stavba podle návrhu architektů z ateliérů Bohlin Cywinski Jackson a Cutler-Anderson Architects trvala sedm let a vyžádala si náklady ve výši 63 milionů dolarů, při současném kurzu tedy 1,356 miliardy korun, uvádí web Daily Mail.

Dům vybudovaný v americkém moderním stylu Pacific Lodge, vycházející ze stylu dřevěných chat budovaných na břehu Pacifiku, v lecčems odráží Gatesovu osobnost a přístup k ekologii.

Bill Gates se po 27 letech manželství rozvádí

Rozlehlá stavba je vybudovaná v kombinaci kamene, dřeva a skla. Vsazena je do hustě zalesněného svahu, který stoupá směrem od břehu jezera a navzdory svým nepřehlédnutelným rozměrům (dům má užitnou plochu 6131 m²) působí téměř nenápadně.

To svého času hodnotil i deník Washington Post, když Gatesovo sídlo srovnával s obydlími jiných velkých mužů amerického průmyslu. Ta bývala zpravidla nejenom větší, ale jejich styl působil vůči okolí dobyvačně. Gatesův dům nedobývá, ale hnízdí, psal tehdy web.

Foto: Profimedia.cz

Navzdory své velikosti není sídlo z některých úhlů skoro vidět.

Foto: Profimedia.cz

Dům je doslova vsazen do zeleně.

„Chtěl jsem řemeslné zpracování, ale nic honosného,” napsal tehdy Bill Gates. „Chtěl jsem dům, který by pojal sofistikovanou, měnící se technologii, ale nenápadným způsobem, který dává jasně najevo, že technologie je tu služebník, ne pán.”

Sídlo, kde se počítá se spoustou hostů

Dům má sedm ložnic, 6 kuchyní a údajně až 24 koupelen a toalet. Navržen je tak, aby vytvořil nejen příjemné zázemí pro rodinu, ale aby dokázal zároveň pojmout i velký počet hostů.

Jen jídelna má proto 93 m², ke stolu může zasednout 24 strávníků. Ještě větší (214 m²) je pak hala, kde se může rozesadit najednou na 150 hostů, při koktejlové party se sem pak vejdou i rovné dvě stovky lidí.

Dům doplňuje kromě jiného kinosál pro dvacet lidí zařízený ve stylu art deco, garáž pro 30 vozů, tělocvična velká 230 m² anebo 18metrový bazén s ozvučením i pod hladinou.

Foto: Profimedia.cz

Sídlo má užitnou plochu 6100 čtverečních metrů.

Foto: ČTK/AP

Archivní snímek z roku 1997, kdy byla dokončována stavba rodinného sídla manželů Gatesových.

„Mám pěkný dům,” svěřil se Bill Gates na fóru „Zeptejte se mě na cokoli“ na síti Reddit před dvěma lety.

„Zahrnuje trampolínovou místnost, která se zdá být možná trochu moc, ale moje děti ji s nadšením používají k odčerpání přebytečné energie.”

Hosté, kteří se během desetiletí u Gatesů vystřídali, pak často zmiňují pocit příjemného pohodlí, přičemž za nejpůsobivější je pravidelně označována knihovna velká 195 m² uzavřená kupolí s kruhovým světlíkem. Její zajímavostí je dvojice tajných otočných knihoven, v jedné z nich je pak ukrytý bar.

Bill Gates vidí světlo na konci tunelu. Na svět v normálu si ale prý ještě počkáme

Nejvzácnějším prvkem této místnosti, jež učaruje snad každému návštěvníkovi, je ovšem výklenek, kde je vystaven zápisník Leonarda da Vinci z počátku 16. století nazývaný Codex. (Gates jej koupil v aukci v roce 1994 za 30 milionů dolarů, tj. při dnešním kurzu za 732 milionů korun.)

Všudypřítomné, přesto skryté technologie

Dům a jeho veškeré funkce ovládá samozřejmě inteligentní systém řízení. Podle webu Seatle Curbed je například v každé místnosti touchpad, s jehož pomocí je možné ovládat nastavení všech možných položek, ať již intenzitu a typ osvětlení, teplotu, hudbu atd.

Foto: Profimedia.cz

Manželé Bill a Melinda Gatesovi

Foto: Profimedia.cz

Dům v Medině, v němž žijí manželé Bill a Melinda Gatesovi

Další nemovitosti Billa a Melindy Gatesových
Manželé vlastní velký ranč ve Wellingtonu na Floridě, jehož hodnota je odhadována na 59 milionů dolarů (1,3 mld. Kč), který má skvělé zázemí pro jezdecký sport. Zde tráví čas především nejstarší Gatesova dcera Jennifer, která je uznávanou jezdkyní.
Poněkud skromněji působí téměř 200hektarový ranč Irma Lake Lodge ve Wyomingu, jehož hodnota je odhadována na 9 milionů dolarů, tedy přes 194 milionů Kč.
Další ranč, tentokrát 92hektarový, nazvaný Rancho Paseana, manželé vlastní v Kalifornii a jeho cena je 18 milionů dolarů, tedy 387 milionů korun.
Nejnověji pak pár před rokem koupil nedaleko San Diega, rovněž v Kalifornii, luxusní rezidenci za 43 milionů dolarů (téměř 1 milardu korun).

Anketa

Uměli byste si představit život v takovém domě?
Ano, to musí být nádhera!
52,9 %
Asi ano.
7,5 %
Vůbec nevím.
5,7 %
Spíše ne.
7,5 %
Ne, to by nebylo nic pro mě.
26,4 %
Celkem hlasovalo 7710 čtenářů.

Kdo je Bill Gates

Wiliam Henry Gates III, který je pro širokou veřejnost známý jako Bill Gates, se narodil roku 1955 v Seattlu. Je jedním ze spoluzakladatelů společnosti Microsoft, kterou až do poloviny roku 2008 sám vedl.

Po odchodu z čela Microsoftu založil Gates dobročinnou nadaci, která se snaží bojovat s chudobou a nemocemi. V současné době je podle magazínu Forbes bývalý šéf Microsoftu jedním z nejbohatších lidí na celém světě.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků