Hlavní obsah

Bubeník Jirka Lang rád zahradničí

16. 7. 2012, 6:46
Právo, Zdeněk Smíšek

Bubeník a zakladatel skupiny Turbo Jirka Lang, ostatními považovaný za kapelníka („Já to tak neberu, vždy se na všem všichni dohodneme“), si hned na úvod naší návštěvy žertem pochválil, že v důchodovém věku má dost času na zahradničení.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Obytnou plochu rozšiřuje ještě zimní zahrada.

Článek

Pozemek za domem je opravdu vyšperkovaný a navíc by našemu hostiteli dvaašedesát nikdo nehádal! V kondici ho jistě drží i jeho druhá žena a dva synci školáci. Větší část trávníku je brankami vymezena pro fotbálek. Na návštěvu jezdívají i dvě dospělé dcery z prvního manželství a pohoda v pět let obývané novostavbě na kraji vesnice Chlumčany u Plzně je patrná.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Jiří Lang

Žár a kameny

Daří se i kapele, která nyní (po šesti letech) vydala novinkové album Žár. A na nezájem posluchačů při koncertech si také nemohou stěžovat. „Zpíváme všichni, což dnes u kapel není až tak běžné, a hlavní zpěvák Mirek Chrástka už deset let (v květnu to bylo devět let, co zemřel Richard Kybic - hráli jsme spolu třicet let!) potvrzuje svou kvalitu. Jen mě dnes mrzí, že rádia nezařazují do vysílání i naše nové písničky.“

Náš hostitel přiznává, že je pořád hračička, baví jej zařizování domu, ale třeba i vymýšlení obalu na novou desku. Nechali ho vytisknout vlastně trojrozměrný.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Na zahradě by Jiří Lang potřeboval turbo…

Před lety se Jiří vyřádil i při zařizování plzeňské hospody Bumerang (názvem odkazující na jednu z jeho úspěšných kapel). „Při hraní v cizině jsem v hospodách viděl nad pípou třeba příď lodě s pannou… Tak já tam nechal dát žebřiňák a bar byl udělaný z klavíru. Bavilo mě to, ale nedávno jsem ji celou pronajal. Už kvůli tomu, že teď žijeme tady. Hospoda je zase v našem domě, který patřil pradědovi, a děda tam hospodu míval.“ Dlouholetá popularita skupiny Turbo Jiřímu dopomohla i k získání ozdobných balvanů na zahrádku - fanoušek kapely je totiž bagrista v lomu!

Foto: Petr Hloušek, Právo

I jídelna v přízemí potvrzuje zálibu majitelů domu v rozličných obkladech a přírodních materiálech.

Další kamarád se postaral o odborný dozor při zakládání zahrady a je to znát. „Máme vyvrtanou vlastní studnu a denně se zahrada zavlažuje. Bude-li voda z vodovodu pořád tak drahá, tak si na studnu napojím i barák. Máme tak silný pramen, že mi spočítali přítok dvou kubíků za hodinu.“

Foto: Petr Hloušek, Právo

U kováře si bubeník nechal udělat zábradlí k vnitřnímu schodišti a také stojan na květiny v zimní zahradě - místa tu mají dost.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Svůj význam tu má i pestrá výmalba stěn. Kuchyň je součástí celku v přízemí.

Design za úplatek

„Výběr místa pro dům byl jednoduchý. Odtud je moje žena a tchán prohlásil, že chce, aby tu vyrůstali i jeho vnuci. Pomohl nám s opatřením parcely i se stavbou domu. Výhodou bylo i to, že máme v dohledu továrnu, odkud jsme vozili bílé tvárnice, obklady i dlažbu,“ usmívá se muzikant vyznávající přírodní materiály a anglický styl. „Nevadí mi ani umělý kámen a na částečné obklady fasády jsem je použil - objevil jsem je v Praze na For Archu. Vedle kamene tu mám i kovové prvky od kováře.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Z domu se vstupuje na terasu, příjemně skrytou pohledům z ulice.

Foto: Petr Hloušek, Právo

TV stolek je originální solitér a Zlaté desky pro Turbo mají čestné místo.

Bytový design mě vždycky bavil a už za komunistů jsem si v jediném pražském obchodě kupoval zahraniční magazíny o bydlení - stály padesát korun a padesát se přidávalo jako úplatek za podpultové zboží.“ Z ulice dům až tak prostorně nevypadá, ale stavba do rovnoramenného „L“ poskytuje velkorysé společné prostory v přízemí i útulné pokoje v podkroví, ozvláštněné trojúhelníkovými okny v arkýřích.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Originální kuchyň.

„Je to typový dům, ale doladěný podle našich představ. Od začátku jsem například věděl, že stavbu budeme orientovat tak, aby terasa byla na jihozápad.“

Vzpomínky na budoucnost

„Tady mám vlastně první místo, kde můžu v klidu cvičit. Ze začátku jsem měl ze stěhování i obavy, protože jsem byl pořád zvyklý být mezi lidmi a v centru dění. Ale málo platné, roky jdou, teď si tu nemůžu vynachválit klid a zahrada mě opravdu taky baví. Řekl jsem profíkovi vlastní představu a on už přesně věděl, kam který stromek dát a co se musí respektovat,“ připomíná po zkušenostech mimo jiné i celoživotní sportovec a fotbalista.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Schody vedou k pohodovému prostoru mezi pokoji v podkroví.

Kapelníkův devítiletý syn už také bubnuje (starší má spíš talent na zpěv), takže mají bicí soupravy proti sobě.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Krb a robustní kožená sedací souprava s křesly podtrhují pohodu domova. „Nacestoval jsem se dost a vystřídal hodně hotelů. Už jsem rád doma.“

„Hraje zrcadlově obráceně, jako já (a Phil Collins). Když jsem si poprvé všiml, že rád bubnuje měchačkami na hrncích a akcentoval pravou ruku, tak jsem se úplně chytil za hlavu. Přece jenom jsem mu později koupil bicí a dnes chodí do lidušky. Jednou ze zkušebny v přízemí udělám ložnici a budu to mít bez schodů tři kroky do vedlejší koupelny. Ale to až opravdu na stará kolena.“

Foto: Petr Hloušek, Právo

Dřevu, kovu i dlažbě svědčí denní světlo vstupující ze zahrady do domu velkými okny.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků