Hlavní obsah

Dům vmáčknutý mezi dvěma kostely je jako z knížek o Harrym Potterovi

2:46
2:46

Poslechněte si tento článek

Zajímavou atrakci mají v portugalském Portu. Mezi kostely Igreja dos Carmelitas a Igreja do Carmo je vmáčklý dům, který má čelní fasádu širokou pouhých 1,5 metru. Nese název Casa Escondido a směrem do hloubi se trochu rozšiřuje. Protože je ale mezi dvěma sousedy skoro neviditelný, bývá někdy označovaný jako „tajný“ a připodobňovaný k domům z knížek o Harrym Potterovi.

Foto: Profimedia.cz

Je to tak trochu jako na známých obrázcích, kde má člověk najít kočku, že? Úzký dům Casa Escondido je přesně uprostřed za malou zelenou brankou.

Článek

Pokud o něm nevíte, při cestě kolem něj po ulici Carmo si ho skoro jistě nevšimnete. Na první pohled to totiž vypadá, jako byste míjeli jeden opravdu velký kostel. Teprve při podrobnějším průzkumu si uvědomíte, že to jsou kostely dva. Jeden patří ke klášteru karmelitánek a druhý je kostel Carmo.

Teprve napotřetí si možná uvědomíte, že ten ustoupený kus fasády dozadu se zelenými dveřmi není jen prvkem, který se jaksi tísní mezi oběma budovami a patrně k nim tak úplně nepatří. Trochu to vypadá, jako by se oba kostely roztahovaly a „hubeňoura“ mezi sebou se snažily úplně rozdrtit, nebo alespoň skrýt mezi sebou.

Někomu se proto dost možná vybaví scéna z Harryho Pottera a odmaskování domu Siriuse Blacka na Grimmauldově náměstí.

Příliš těsné sousedství nebylo žádoucí

Ať tak či tak, historie a vůbec důvod vybudování takového domu jsou celkem zajímavé. Kostel po levé straně byl postaven v 17. století. A je součástí kláštera karmelitánek. Kostel Carmo pak byl postaven ve století 18. pro mnichy. A i když to dnes už nelze říci se stoprocentní jistotou, předpokládá se, že dům byl vytvořen proto, aby byly prostory pro řádové sestry a řádové bratry náležitě odděleny a nebylo tak zavdáváno k různým nevhodným úvahám.

Jiný výklad pak připouští poněkud zemitější a dost možná i reálnější důvod vzniku domu. Podle něj byl vytvořen jen proto, aby se obešlo městské nařízení zakazující stavět dva kostely hned těsně vedle sebe.

Domácnost na pětníku

Samotný interiér je ovšem rovněž velmi zajímavý. Dům má tři podlaží, jak lze vysledovat už při pohledu zvenčí. Hned za dveřmi se začíná trochu rozšiřovat a člověk si může vybrat, zda se vydá vzhůru po schodišti, anebo nahlédne za těžký sametový závěs ve zdi. Ano, tušíte správně - za ním se už nachází loď kostela.

Zdi v samotném domě jsou bíle omítnuté s dekorativní výmalbou zhruba do výšky 1,20 m. Na každém odpočívadle schodiště je možné vstoupit do jedné z místností. Ty mají dřevěné podlahy a některé působí neobyčejně skromně, trochu jako mnišské cely. Jiné jsou ovšem zařízeny honosněji.

Jak uvádí web Daily Mail, nemovitost byla obývána až do 80. let 20. století kaplany, umělci, lékaři a správcem kostela. V současnosti je otevřena pro návštěvníky, kteří si ji po zaplacení vstupu ve výši pěti eur (125 korun) mohou sami na vlastní oči prohlédnout.

Výběr článků

Načítám