Hlavní obsah

Dům nakladatele uměleckých publikací Jana Štence se o víkendu otevře veřejnosti

6. 8. 2021, 14:59 – Praha
Novinky, Kristýna Léblová, ik

Štencův dům v pražské Salvatorské ulici byl jedním z nejmodernějších tiskařských domů za doby Rakouska-Uherska. Kromě grafického závodu probíhal v moderních prostorech také bohatý společenský život. Stavbu projektoval a dokončil v roce 1911 Otakar Novotný, žák Jana Kotěry, autora Vršovické vodárny v Michli. Obě tyto stavby budou přístupné široké veřejnosti v rámci nadcházejícího víkendového festivalu Open House Praha.

Dům nakladatele uměleckých publikací Jana Štence se o víkendu otevře veřejnostiVideo: Novinky

 
Článek

Jan Štenc byl nakladatel a majitel tiskárny. Byl také jednatel Spolku výtvarných umělců Mánes, a proto se v jeho domě scházely nejvýznamnější osobnosti tehdejší doby.

Veřejnosti nepřístupná Vršovická vodárna od Jana Kotěry otevírá na víkend své brány

Bydlení

Dům je postavený ve stylu moderní secese. Inspirací, kterou potvrzuje třípatrová fasáda z režného zdiva, byl Novotnému jeho studijní pobyt v Holandsku.

Architektovi se podařilo propojit průmyslovou a bytovou část. V budově se totiž nacházely nejen tiskárny, ale také byty nakladatele a jeho příbuzných, pracovna, fotoateliér nebo reprezentativní prostory.

Foto: Novinky

Štencův dům stojí v centru Prahy.

„Když si projdete fotografie z doby, kdy tady byly tiskárny a jak to tady vypadá teď, tak uvidíte, že prostory jsou velice podobné. Po rekonstrukci v roce 2016 jsme se snažili vrátit spoustu prvků do původní podoby tak, abychom navrátili budově jejího ducha. Různé podhledy, které tady byly udělané, jsme zrušili a přestavěli je, abychom se co nejvíce přiblížili původní podobě,“ říká Hana Kučerová, vedoucí centra Opero, které zde sídlí právě od roku 2016.

Vila pod Vyšehradem jako skvost kubistické architektury. O víkendu se zpřístupní veřejnosti

Bydlení

Bezpochyby každého oslní už samotný příchod do domu. „Prostor má neskutečný genius loci. Budova je prosklená, má vysoká okna a jedná se o velmi světlý prostor. Myslím si, že každého návštěvníka dokáže vtáhnout,“ říká.

Foto: Novinky

Hlavní místnost působí až majestátním dojmem.

Štencův dům není běžně přístupný, v rámci víkendového festivalu budou mít ovšem návštěvníci možnost tyto prostory navštívit.

Foto: Novinky

Dominantou domu jsou obrovská okna.

„Chceme propojovat lidi a poskytovat příležitost k novým projektům. Nejenže nabízíme prostor k práci, ale pořádáme také společenské akce, které jsou veřejnosti přístupné. Prohlídka celého domu je speciálně jen pro festival Open House Praha,“ svěřila Novinkám Hana Kučerová s tím, že toto místo je současně coworkingové, kde se setkávají lidé z různých oborů.

Milovníci architektury mohou v rámci akce Open House navštívit osmdesát budov

Tipy a trendy

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků