Hlavní obsah

Designérka proměnila panelákový byt v interiérové divadlo

2. 4. 2021, 8:09

Klasický panelový byt v pražském Suchdole proměnila bytová designérka Iva Hájková v působivé interiérové divadlo. Kompletní rekonstrukcí doslova „na beton“ vytvořila příjemný a promyšlený interiér.

Foto: Filip Šlapal a časopis Bydlení mezi panely

Designérka a majitelé nacházeli ideální cestu mezi designem a praktičností.

Článek

„Majitelé mě poptali na rekonstrukci interiéru bytu 4+1 ve čtyřpatrovém panelovém domě. Zadání bylo kompletně byt zrekonstruovat, protože neodpovídal dnešním požadavkům,“ popisuje designérka.

Cílem její přibližně půlroční návrhové práce bylo vytvořit nadčasový interiér, který bude osobitý právě pro klienty samotné.

„Majitelé byli v průběhu spolupráce velmi vnímaví k mé práci. A především souzněli s hlavní myšlenkou atmosféry. Za sebe mohu říct, že to byla takřka ideální spolupráce: majitelé mě nechali tvořit a jednotlivé prvky jsme společně probírali a nacházeli ideální cestu mezi designem a praktičností,“ doplňuje dále.

Jediným požadavkem bylo využít přírodní materiály, byt opticky zvětšit a provzdušnit. Právě díky tomuto přístupu vznikl byt s osobitou atmosférou, který pyšně navazuje na svou historii.

Upravit byt pro potřeby čtyřčlenné rodiny

Zadání bylo klasický panelákový byt s dispozicí 4+1 upravit pro potřeby čtyřčlenné rodiny.

Po několika variantách úplného otevření prostoru dospěla Iva s majiteli k závěru, že domácnost s dvěma chlapci potřebuje oddělené pokoje a klid za uzavřenými dveřmi.

Ústředním motivem rekonstruovaného bytu se stal systém dřevěných polic a skříněk

Bydlení

„Otevřeli jsme tedy obývací pokoj s jídelnou a kuchyní jako jednu část bytu. A chodbu s ložnicemi, koupelnou a toaletou jsme oddělili dveřmi s bočními světlíky. Z dispozice 4+1 jsme tak udělali 4+kk,“ upřesňuje designérka.

„Prostor pro kuchyň je poměrně úzký a abychom pozornost zaměřili jinam, obložili jsme spodní část linky mosazným plechem, ten je ručně broušený a voskovaný, přináší měnící se a zrající krásu,“ komentuje zajímavé prvky.

Každá ložnice disponuje velkou vestavnou šatní skříní. Protože v bytě není úložná komora, umožnilo toto řešení minimum volného nábytku, který by zatěžoval prostor.

Minimalisticky pojaté betonové divadlo

Když se řekne divadelní interiér, většinou si představíme spoustu barev, tvarů a barevných efektů.

V tomto panelovém bytě je to přesně naopak: divadlo, které designérka navrhla, je minimalisticky pojaté, klidné a jde k podstatě dobrého bytového interiéru. A tou je kvalitní dispozice a důraz na detail.

Foto: Filip Šlapal a časopis Bydlení mezi panely

Kompletní rekonstrukcí doslova na beton vytvořila designérka příjemný a promyšlený interiér.

„Majitelka bytu je divadelní herečka a velký divadelní fanoušek, a proto jsme všichni došli k této inspiraci. Život je krásné divadlo bylo hlavní motto mého konceptu,“ říká designérka.

Jejím hlavním úkolem bylo atmosféru do bytu vložit nenásilně a harmonicky spojit možnosti prostoru, lokalitu i dům ze sedmdesátých let. A s jakými prvky designérka pracovala?

Beton jako základní konstrukční materiál domu doplňuje dřevo, mosaz, vše ve své materiální surovosti. Cílem bylo vnést do bytu autentičnost a nijak neskrývat, že jsme v panelovém domě.

Materiály ve své podstatě

Na části stěn a stropech jsou betonové panely očištěné od omítek a ošetřené bezprašným nátěrem. Podlaha je z masivních dubových prken, tak jako na divadelním jevišti, kde se odehrává skutečný život. A mosaz doplňuje jako šperk každé tradiční divadlo.

Designérka ji použila na dvířkách kuchyňské linky a detailech, jako jsou úchytky a světla. Ty jsou vyrobeny podle jejího autorského návrhu; mosaz je broušená a voskovaná, aby dostala moderní nadčasovou podobu.

Z panelového bytu vzniklo moderní bydlení ctící beton, dřevo a minimalismus

Bydlení

Hlavní mosazné osvětlení v obývací části evokuje hravým způsobem výrazné lustry, bez kterých se v divadle neobejdeme. „Oponu jsme využili pro praktické zavření šatní skříně v předsíni, je měkká na dotyk, a hraje také sytou barvou,“ upřesňuje autorka návrhu.

Dveře zvolila s výškou až do stropu, aby se prostor opticky zvýšil. Divadelní typickou krémovou designérka vyměnila za soudobou moderní šedou.

Zároveň nechtěla, aby byt působil historicky, a proto využila tradiční materiály, ale v moderní podobě.

Velkoformátová dlažba v koupelně a na toaletě

V koupelně a na toaletě je na podlaze velkoformátová dlažba se vzhledem terazza, stěny jsou obložené obkladem ve tvaru cihličky v pokládce na půlvazbu s kontrastní spárou.

Atmosféru do posledního detailu doplňuje moderně pojatá lucerna, vyrobená na míru.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků