Hlavní obsah

V příštím roce bude nově zpoplatněno 32 kilometrů dálnic

22. 9. 2020, 12:15

Dálniční známka zřejmě bude od příštího roku nově zapotřebí na dalších 32 kilometrech dálnic. Síť zpoplatněných komunikací se rozroste o letos dostavěné úseky dálnic D6 u Nového Strašecí a D48 u Příbora. Od příštího roku by také měly začít fungovat nové elektronické dálniční známky.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Dálnice (ilustrační foto).

Článek

Dva nové úseky dálnic D6 ve Středočeském a D48 v Moravskoslezském kraji zvýší počet zpoplatněných dálničních kilometrů, ale zároveň se přibližně o tři kilometry zkrátí zpoplatnění jiného úseku D48. Celkově by tak příští rok mělo být zpoplatněno 1024 kilometrů dálnic. Vyplývá to z aktuálního návrhu vyhlášky ministerstva dopravy.

Dálniční známku budou řidiči potřebovat na ještě letos dokončených dálničních úsecích. Na D6 jde o trasy Nové Strašecí–Řevničov a následně Řevničov–obchvat. Dálnice se dokončením těchto částí prodlouží o 9,8 kilometru.

Dalším nově zpoplatněným úsekem bude část D48, kde bude letos dokončena část mezi Rybím a Rychalticemi s délkou 11,5 kilometru. Úsek se po dokončení napojí na už zprovozněnou a dosud nezpoplatněnou část dálnice vedoucí do Frýdku-Místku. Po napojení úseků budou oba nově zpoplatněny.

Oproti letošnímu roku se naopak o tři kilometry zkrátí zpoplatnění části D48 mezi Dobrou a Žukovem.

Od roku 2021 nahradí současné papírové kupony elektronické viněty. Ty budou vázány na registrační značku auta a motoristé si je budou moci koupit přes internet.

Dálniční známka bude elektronická a za stejnou cenu, schválila vláda

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995, elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007. Současných 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012. Loni stát na dálničních známkách vybral okolo 5,35 miliardy korun.

Reklama

Související články

Výběr článků