Hlavní obsah

Toyota se chystá na Měsíc, Lunar Cruiser už testuje v terénu

2:01
2:01

Poslechněte si tento článek

Unikátní vozidlo Toyota Lunar Cruiser s přetlakovou kabinou by se začátkem příštího desetiletí mělo vydat na Měsíc. Astronautům dovolí zdolat vzdálenost až 10 000 kilometrů.

Foto: Toyota

Testování prototypu Toyota Lunar Cruiser

Článek

Automobilka Toyota se pochlubila dalším pokrokem při vývoji svého speciálního měsíčního vozidla, na kterém pracuje již od roku 2019. Stroj nese jméno Lunar Cruiser, odvozené od ikonického modelu Land Cruiser, a Toyota se díky němu pravděpodobně stane první automobilkou na světě, která pošle vozidlo do vesmíru.

Lunar Cruiser se stane součástí misí Artemis, během kterých by se mělo lidstvo vrátit na Měsíc. K tomu by mělo dojít během mise Artemis III, první posádky však budou muset chodit pěšky. Při misi Artemis V se však počítá i s vysláním lehkých měsíčních terénních vozidel, určených pro krátké přesuny.

Toyota Lunar Cruiser je však konceptem lunárního vozidla s přetlakovou konstrukcí, která posádce nabídne potřebný kyslík a tlak i bez skafandrů. Dvoučlenné posádce by tak měla umožnit cesty na vzdálenost až 10 000 kilometrů, v případně nouze pak dočasně pojme i čtyřčlennou posádku.

Lunar Cruiser zřejmě dostane vodíkový pohon s technologií palivových článků, který bude podobný systému používanému již u produkčního vodíkového sedanu Toyota Mirai. Velmi důležité však budou i schopnosti v náročném terénu a nehostinném prostředí.

Foto: Toyota

Vize vozidla Toyota Lunar Cruiser

Foto: Toyota

Prototyp absolvoval první testování v terénu.

Mise má odstartovat v roce 2032

Na Měsíci je oproti Zemi šestinová gravitace a teploty se běžně pohybují od minus 170 do plus 120 stupňů Celsia. Prototyp stroje už absolvoval první testy v terénu, kde se bude hodit jeho pohon šesti kol s řízením první a poslední nápravy. Na projektu se navíc podílejí i společnosti Bridgestone a Mitsubishi.

Toyota Lunar Cruiser by se měl na Měsíci začít využívat během mise Artemis VII, která odstartuje pravděpodobně v roce 2032. Vozítko by mělo být společně provozováno japonskou vesmírnou agenturou Jaxa a americkou agenturou Nasa. Na měsíc bude zřejmě dopraveno raketou společnosti SpaceX.

Související témata:
Toyota Lunar Cruiser

Výběr článků

Načítám