Hlavní obsah

Stát chce koupit přes 700 elektromobilů za až tři čtvrtě miliardy korun

9. 5. 2022, 11:17

Ministerstvo financí jako centrální zadavatel vypsalo dvě zakázky na nákup až 711 elektromobilů v rámcových smlouvách dohromady za až 750 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Na informace z Věstníku veřejných zakázek upozornil server Zdopravy.cz, podle kterého jde o dvě zatím největší zakázky státu na nákup aut s elektrickým pohonem.

Foto: Mercedes-Benz

Ilustrační foto

Článek

Ve větší soutěži s hodnotou téměř 446 milionů korun ministerstvo chce až 386 vozidel s dojezdem na jedno nabití nejméně 380 kilometrů a zavazadlovým prostorem minimálně 330 litrů.

Většinu z těchto aut, 200 vozů, má podle serveru převzít Správa železnic, další mají dostat některá ministerstva, úřady, města a obce.

Budou mít obyvatelé sídlišť kde nabíjet své elektromobily? Přístupy poskytovatelů energií se různí

AutoMoto

Stát objednává auta v jednom balíku, protože tak může dosáhnout na lepší podmínky, než kdyby auta poptávaly jednotlivé úřady. V hodnocení větší zakázky bude mít váhu 90 procent cena, sedm procent dojezd vozidla a zbylá tři procenta možnost dobíjení na třífázový proud s napětím 400 voltů.

Vypsání soutěže předcházely podle serveru takzvané předběžné tržní konzultace, kterých se zúčastnily automobilky Renault, Škoda Auto, Hyundai a Ford.

V menší soutěži ministerstvo požaduje maximálně 325 menších elektromobilů, hodnotu zakázky předpokládá téměř 304 milionů korun.

Po světě už má letos jezdit více než 20 milionů elektromobilů

AutoMoto

Auta mají mít podle serveru dojezd na jedno nabití alespoň 270 kilometrů a zavazadlový prostor nejméně 300 litrů. Také z této rámcové smlouvy má 200 vozů zamířit ke Správě železnic.

Stát se k nákupu elektromobilů zavázal v Národním akčním plánu čisté mobility. Zatím poslední velká objednávka z oblasti alternativních pohonů byla z počátku dubna na nákup až 263 hybridních osobních aut, která mají spalovací i elektrický motor.

Pro státní organizace a úřady je dodá Škoda Auto, vyhrála dvě zakázky v součtu za 256 milionů korun. Největší část dostane opět Správa železnic, až 120 vozů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků