Hlavní obsah

Škoda Auto v srpnu zvýšila odbyt, za celým koncernem Volkswagen ale zaostává

19. 9. 2022, 11:35

Automobilka Škoda v srpnu zvýšila celosvětový odbyt meziročně o 1,4 % na 54 700 aut. Ve zprávě to uvedl automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí Škoda je. Celý koncern, který vedle značek skupiny Volkswagen zahrnuje i značky nákladních aut a autobusů, odbyt zvýšil o 12,7 % na 700 100 vozidel.

Foto: Milan Lažanský, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Zdá se, že významnému klesání odbytu nových aut zvoní hrana, přinejmenším u koncernu Volkswagen. Zatímco za červen a červenec vykazoval koncern včetně jeho české součásti Škody Auto meziroční pokles prodejů i v desítkách procent, za srpen jsou čísla optimističtější pro téměř všechny součásti koncernu. Celkový meziroční růst je víc než desetiprocentní.

Koncern zvyšuje odbyt zejména v Jižní Americe a Číně, daří se mu ale i v Severní Americe. Zhruba třetinový propad odbytu naopak registruje v zemích střední a východní Evropy, méně vozidel prodal i na Blízkém východě a v Africe. Meziroční růst odbytu v západní Evropě byl podprůměrný a dosáhl 7,8 %.

Škoda Prediaq ani Sharyaq na silnice nevyjedou, půjde o propagační SUV s ploutvemi a zuby

Škoda v odbytu zaostala za celou skupinou značek orientovaných na objem prodeje, jíž je součástí. Skupina, která dále obsahuje značky Seat, Cupra a Volkswagen, osobní i užitkové vozy, dohromady oproti srpnu 2021 zvýšila odbyt o 11,8 % na 517 400 aut.

Ve skupině „objemových“ značek koncernu Volkswagen se nejvíce dařilo stejnojmenné značce osobních aut, která zvýšila odbyt o 17,5 %. Odbyt dodávkových vozidel Volkswagen ale o 1,8 % klesl. Propad zaznamenala součást Seat/Cupra, kde odbyt meziročně klesl o 22 %.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale také v Číně, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.

Nový šéf Volkswagenu chce urychlit přechod k elektromobilům

Mimo hlavní skupinu, která se zaměřuje na masový trh a do které patří i Škoda, je součástí koncernu Volkswagen i skupina prémiových značek. Do ní patří Audi a Lamborghini/Bentley, její odbyt se zvýšil o 11,3 % na 132 400 vozů.

Další skupina se zaměřuje na luxusní sportovní vozy a patří do ní značka Porsche. Ta v srpnu odbyt meziročně zvýšila o 26,7 % na 23 900 vozů.

Skupina nákladních vozidel, která používá označení Traton, zvýšila odbyt o 27,6 % na 26 300 vozů. Do této skupiny patří značky nákladních aut a autobusů MAN, Volkswagen Truck & Bus, Scania a Navistar.

Reklama

Výběr článků